Річка Дністер

Величаво пливе дністровська вода,
вбираючи сонце й голубінь неба,
стоять замріяні береги, зелена
гущавина лісу повниться пташиним
щебетом. Хто побачить цю красу,
відчує її серцем, то неодмінно захоче
знову і знову побувати на берегах зеленого Дністра.


Від північних схилів Українських Карпат до сонячних берегів Чорного моря звивистою 1362 кілометровою стрічкою часом тихо, подекуди бурхливо несе свої води друга за величиною ріка України  Дністер. Щоб помилуватися чудовими краєвидами Дністровського каньйону ми вирушаємо саме до неї.

Дністер має 386 приток. Русло річки звивисте. У верхній частині Дністер являє собою типову гірську ріку, що тече по вузькій долині з обривистими скалистими берегами. Спустившись з гір, Дністер продовжує свій рух широкою, місцями заболоченою рівниною. Течія його сповільнюється на плоскогір'ї в невисоких, порослих вербами глинистих берегах. На берегах Дністра ростуть листяні ліси, з-під скал витікають численні джерела. В середній течії ріки на поверхню виходять кристалічні породи, утворюючи подекуди невеликі пороги і перевали. Тут чудовий, майже середземноморський клімат, багато риби: судак, сом, дикий короп, щука, марена, головень, підуст, рибець, плотва, лин, верховодка, карась, окунь, лящ.

Ще з радянських часів Дністер був відомий як водний туристичний маршрут всесоюзного значення. Історичних пам’яток на берегах ріки значно більше, ніж на багатьох інших європейських річках. Подорожуючи цим маршрутом, туристи знайомляться з унікальною природою, цілющими джерелами, рослинним і тваринним царством Придністров'я. Живописні урочища створюють неповторну атмосферу, притаманну тільки цій українській річці. Заповідники, водоспади, замки, монастирі, церкви, костьоли, скелі, гроти і печери сторіччями спостерігають за зеленуватою дністровською водою і ніби чекають когось, хто прийде, приїде, припливе, щоб відкрити йому все, що знають. Дністер є унікальною природною пам’яткою України, адже у своїй середній течії він формує надзвичайно мальовничу долину – каньйон.

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу Атлас юного туриста-краєзнавця Київської області / худож. оформ. С. Шкільного. – К., 1997. – 1 с. обкл.
Продовження туристичного походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua