Національний природний парк «Подільські Товтри»

 

 


Печера «Атлантида»

 

Національний природний парк «Подільські Товтри», загальна площа якого становить 261316 га, створено на виконання Указу Президента України  27 червня 1996 року.

Товтри це залишки узбережних рифів, витягнутих паралельно давній береговій лінії. Адже приблизно 15-20 мільйонів років тому на місці Подільської височини було море, яке, відступивши, залишило на колишньому дні білосніжні вапнякові височини й скелі. Оскільки ці скелясті пасма схожі на Татри – найвищу частину Карпатських гір, то вони й дістали таку дещо перекручену назву – Товтри.

До складу Національного природного парку ввійшли понад 130 об’єктів природно-заповідного фонду, з них 23 мають загальнодержавне значення. Це 15 заказників (8 ландшафтних та 7 ботанічних), 4 геологічні пам’ятки природи, у тому числі Китайгородське відслонення, печера «Атлантида», 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва та ботанічний сад у Кам’янець-Подільському.

Рельєф Подільських Товтр схожий на скелясту дугоподiбну гряду, висота якої досягає 443 м. Над навколишньою Подільською рiвниною ця гряда пiднiмається на 60-65 м. Її довжина у межах парку досягає 80 км, а ширина 5-6 км. Окремі частини Товтр піднімаються у вигляді витягнутого валу або конусоподібних горбів. Поверхня їх переважно хвиляста, схили опуклi. У світі їм немає аналогів, хоча подібні за деякими геологічними структурами скелясті пасма є у Великобританії та США. Дещо схожий на Товтри і Великий Бар'єрний риф, який знаходиться на східному узбережжi Австралiї.

За рослинною різноманітністю Товтри займають третє місце після Криму і Карпат. На території парку зростає понад 1700 видів рослин, з них мохоподібних – 52, водоростей – 217, лишайників – 59, грибів – 47, ендемічних подільських 300.

Тваринний світ парку складається з характерних представників лісостепу України. Його фауна налічує 71 вид ссавців, 223 – птахів, 10 – плазунів, 11 – земноводних, 50 – риб і майже 700 видів комах.

Товтри – цей привабливий край, названий місцевими жителями п’янким і співучим словом „Медобори”, а туристами – „Подільською Швейцарією”, магічно манить до себе, адже кожен, хто хоч раз побував тут, не може забути цю казкову країну мальовничих горбів, порослих прадавнім медоносним зіллям і столітніми лісами.

Якщо хочеш знати більше, натисни сюди

Віртуальне знайомство з природними ландшафтами Подільських Товтр завершилось, і ти маєш змогу відпочити. Настав час п’ятого туристичного привалу.

 

Мандруймо у Дивосвіт ! : геогр. атлас для наймолодших / худож. С. Сухенко, Т. Мерчук, О. Рабчун. – К., 2007. – 73 с.
Червона книга
України

 

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу Атлас юного туриста-краєзнавця Київської області / худож. оформ. С. Шкільного. – К., 1997. – 1 с. обкл.
Туристичний привал


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua