Харчування в туристичному поході

Дванадцять місяців, 1979 / мал. А. Василенка [та ін.]. – К., 1978. – С. 94.Дуже важливою складовою в організації туристичного походу є харчування.

Воно не повинно бути одноманітним, низькокалорійним або, навпаки, надмірно ситним. Їжа повинна містити в собі достатню кількість різних харчових компонентів і мінеральних речовин, щоб компенсувати енергозатрати подорожуючих. Тому, перш за все, перед походом слід скласти повноцінний раціон, виходячи з якого буде визначатися меню на кожний день. Для цього необхідно знати, в яких продуктах містяться білки, а в яких – жири та вуглеводи. На білки багаті, в першу чергу, м’ясо та  м’ясопродукти, а також боби, квасоля, горох, риба. Жирів більше у вершковому маслі, салі, менше – у ковбасних виробах, шинці, сирі. Вуглеводи містяться в цукорі, цукерках, згущеному молоці, овочах і фруктах, крупах і макаронних виробах.

Крім жирів, білків і вуглеводів в їжі туриста обов’язково мають бути вітаміни і мікроелементи. Їх вміст високий у фруктах, овочах та ягодах. Однак у похід зручніше брати з собою таблетки аскорбінової кислоти, полівітаміни в драже та дуже багаті вітамінами лимони.

Для того, щоб приготувати не тільки поживний, але і смачний обід, туристу обов’язково знадобиться цибуля, часник, різні приправи, перець, лавровий лист, томатна паста тощо. Великою популярністю користуються у туристичній кухні рибні та м’ясні консерви і різноманітні концентрати: сухі супи в пакетах, бульонні кубики, сушені фрукти і корені, сухе молоко тощо. Звичайно, не слід забувати і про сіль, чай, каву чи какао.

Ще один важливий фактор, який необхідно враховувати при складанні раціону в турпоході, – це вага продуктів. Довголітня туристична практика показує, що вага добового раціону, розрахованого на одну людину, не повинна перевищувати одного кілограма. Визначившись з раціоном, його вагу слід помножити на кількість учасників групи і на число днів походу. Отриманий результат буде відповідати загальній вазі продуктів, які необхідно взяти з собою. Добовий раціон у поході необхідно розділити на три чи два прийоми їжі. Загальна калорійність харчування розподіляється приблизно таким чином: на сніданок приходиться 35% добової калорійності, на обід – 40% і 25% залишається на вечерю.

Надзвичайно важливе значення у поході має питна вода. На одного туриста на добу необхідно мати до 3 л води. У спеку не слід часто пити, бо надмірна кількість води виділяється з організму з потом, забираючи з собою потрібні організму солі. Щоб поновити їх баланс, організм збільшує потребу в питній воді, а це викликає спрагу. Тому на сніданок доцільно напитися вдосталь, в обід випити до 0,6 л рідини, а ввечері знову напитися досхочу. В дорозі краще не пити; можна прополоскати рот і обмежуватися лише 1-2 ковтками води.

Продукти, підготовлені для походу, потрібно завчасно спакувати та розфасувати згідно з визначеним меню на кожний день і на кожний прийом їжі. Дотримання розпорядку дня, в тому числі і харчування, позитивно впливає на здоров’я та працездатність кожного учасника туристичної подорожі.

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua