Якщо ти заблукав у лісі

Сокол, А. Повчальні пригоди хлопчика Колі / А. Сокол, О. Конечна ; худож. Л. Зотова, О. Мяснікова. – Чернігів, 2004. - С. 54. Ніхто не захищений від нещасного випадку на лоні природи. Заблукати в лісі може навіть досвідчена людина. Щоб цього не сталося, запам’ятай ряд корисних порад. Перш ніж увійти до лісу, візьми за правило вивчити карту або намалювати план місцевості. При пересуванні запам’ятовуй орієнтири та роби карби. Це займе немало часу, зате відчувати себе в лісі ти будеш набагато впевненіше.

Опинившись в складній ситуації, варто не піддаватись страху та паніці. Якщо все ж таки ти з друзями заблукав, терміново зупинись і не роби жодного кроку, не подумавши про те, як повернутися до того місця, звідки починається знайомий шлях. Для цього пригадай останню прикмету на знайомій частині шляху та постарайся прослідкувати до неї дорогу. Не пробуй скорочувати шлях. Усяке скорочення шляху веде до його збільшення. Не впадай у розпач, коли зрозумієш, що почав кружляти. Це звичайне явище, яке називається «феноменом лівої ноги». Один крок у людини завжди довший від іншого. Як би ти не намагався йти прямо, обов’язково будеш відхилятись у бік. Уважно прислухайся: вийти до людей допоможуть різні звуки. Шум потягу зазвичай чутний з відстані 8-10 км, автомобільний сигнал – на відстані 3 км, іржання коней, гавкіт собак – від 2 до 3 км, навіть сплеск весла та неголосна мова чутні деколи з 500 м. Непоганими провідниками в лісі служать бджоли. Вийди на галявину, подивись, в якому напрямі вони відлітають, і йди услід за ними.

Якщо необхідні орієнтири відсутні, треба залізти на найвище дерево або знайти якесь підвищення, горб: погляд з висоти іноді зможе допомогти вирішити твої проблеми. Не забувай і про природні ознаки орієнтування та про вихід «на воду»: струмок веде до річки, річка – до людей.

Найсерйозніший іспит – перша ніч у лісі. Готуйся до ночівлі заздалегідь. Знайди зручне сухе місце, заготуй побільше дров. Запали велике димне багаття і чекай допомоги. Спати необхідно по черзі, щоб підтримувати вогнище і охороняти сон товаришів.

І останнє. Зібравшись у похід до лісу, попередь про це родичів та ніколи не змінюй намічений маршрут. Тоді, якщо з тобою щось трапиться, рятувальникам легше буде тебе відшукати.

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua