Озеро Синевир

Синевирське озеро – морське око Карпат : [путівник] / комп’ют. оформ. В. Костюка, І. Газія. – Ужгород, 2006. – С. 6.
Як виникло
озеро Синевир


Синевирське озеро
у віршах

 

Озеро Синевир знаходиться у північно-східній частині Міжгірського району поблизу села Синевирська Поляна, біля підніжжя гори Озірної, на висоті 989 метрів над рівнем моря. Утворилось воно в післяльодовиковий період майже 10 тисяч років тому внаслідок потужного зсуву пісковиків, що повністю перегородили прадавню вузьку долину Синевирського потоку. Живлять озеро 3 струмки, підводні джерела та атмосферні опади. Відкритого витоку води з озера немає, але за 60 метрів від його південно-східного берега з обвального схилу пробивається струмок. Це витікає, просочуючись крізь землю, вода з озера. Об’єм витоку з озера постійний. Тут обладнано рукотворний грот.

Площа озера Синевир займає майже 7 гектарів. Розмір водойми і її глибина (середня – 10-12, максимальна – 22-24 метри) змінюються залежно від пори року і величини паводка. Об’єм води в озері коливається від 350 до 460 тисяч кубометрів. Вода тут чиста, прозора, багата на кисень і має постійну температуру +11 °C. Дно озера кам’янисте, місцями глинисте.

Озеро має форму неправильного чотирикутника і вражає своїм пейзажем. З усіх боків воно захищене лісистими горами, покритими могутніми буками та стрункими хвойними деревами, які спадають прямо до водної поверхні. Посередині озера, ніби зіниця ока, здіймається маленький острівець площею кілька квадратних метрів. Береги озера стрімкі, місцями обривисті, порослі віковими ялицями та смереками, що нагадують пухнасті зелені вії. Синява водної гладі, острівець-зіниця, пухнасті казкові смереки-вії – все це і посприяло появі другої народної назви озера – Морське око Карпат. Повітря тут напрочуд свіже, легке і корисне, наповнене ароматом хвої.

Водяна рослинність розвивається виключно вздовж прибережної смуги. Тут зустрічаються зарості рдесника кучерявого, водяного горіха. У глибині води живе багато одноклітинних водоростей. Фауна представлена окремими видами ракоподібних, різноманітними молюсками, личинками джерельника, п’явками тощо. В озері водяться такі види риб, як гольян, бабець-головач, харіус, форель.

Якщо хочеш знати більше, натисни сюди

Ось і закінчилась екскурсія до справжньої краплини моря серед гір – озера Синевир, яке вважається природним скарбом і візитною карткою Українських Карпат. Настав час зробити зупинку для сьомого, останнього туристичного привалу.

Мандруймо у Дивосвіт ! : геогр. атлас для наймолодших / худож. С. Сухенко, Т. Мерчук, О. Рабчун. – К., 2007. – 73 с.
Червона книга
України

 

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу Атлас юного туриста-краєзнавця Київської області / худож. оформ. С. Шкільного. – К., 1997. – 1 с. обкл.
Туристичний привал


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua