Безпека туристичного походу


Сокол, А. Повчальні пригоди хлопчика Колі / А. Сокол, О. Конечна ; худож. Л. Зотова, О. Мяснікова. – Чернігів, 2004.- С. 63.Щоб туризм став джерелом зміцнення здоров’я і розвитку фізичних сил, кожен турист повинен суворо дотримуватись правил поведінки і техніки безпеки. Крім того, важливе значення у похідних умовах туристу слід приділяти власній гігієні, самоконтролю, вмінню надавати першу медичну допомогу.

До надзвичайних подій у поході можуть призвести погане знання маршруту, несприятливі метеорологічні умови, низький рівень дисципліни і підготовки туристів, невміння долати природні перешкоди, вживання недоброякісних продуктів харчування, укуси тварин, отруйні рослини тощо.

З метою запобігання нещасних випадків і захворювань не рекомендується пересуватись під час грози, сильного вітру, в туман, по каменях і стрімких схилах після дощу. Не слід планувати також довгі переходи в спеку.

Самопочуття, настрій туриста залежать від уміння правильно користуватись одягом, взуттям, спорядженням. Одяг має відповідати порі року, погоді, обов’язково пропускати повітря і вбирати піт. Потрібно контролювати чистоту білизни, не нехтувати санітарно-гігієнічними вимогами, адже потертості тіла, опрілості виникають тоді, коли одяг, взуття не відповідають розміру, незручні в користуванні. Промочивши їх, слід негайно перевдягтися, щоб не застудитись. Не треба носити взуття на «босу ногу» та ходити босоніж, тому що гострі металеві предмети, сучки, уламки пляшок у траві можуть спричинити серйозні травми. Важливо також укладати та носити рюкзак так, щоб він немовби став частиною тіла мандрівника. Навіть невеликий виступ на ньому може швидко намуляти спину, поперек, нам’яти плечі.

Для профілактики сонячних і теплових ударів голову треба захищати світлим головним убором. Загоряти слід поступово збільшуючи тривалість перебування на сонці, а купатися не більше 2 разів на день. Краще вранці і перед вечерею.

Щоб їжа не стала причиною отруєння, дотримуйся таких порад. Молоко, питну воду, набрану з випадкових джерел, обов’язково кип’яти. Не вживай консерви з банок, що здулися, та продукти, які втратили свій звичайний вигляд, колір і запах.

Причинами опіків у поході є необережне поводження з багаттям, ошпарення гарячою їжею або окропом, надмірне перебування на сонці. Щоб не забруднити і не занести інфекції до обпечених ран, не відривай одяг від обпеченої шкіри, не розрізай пухирі, не змащуй місця опіку жиром.

У поході часто бувають розтяги, вивихи, садна, рани, кровотечі. Це трапляється при невмілому заготовленні дров на привалі, падіннях по необережності, внаслідок порушення техніки безпеки користування туристичним спорядження тощо.

Пам’ятай: безаварійність – основа і найважливіша вимога до всіх туристських походів. Тож, виховуй у собі охайність, уважність, обережність, організованість, тому що від цих якостей часто залежить добре самопочуття і благополуччя туриста.

 

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua