Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Skip Navigation Links.
Про бібліотеку
Загальна інформація
Режим роботи
Контакти
Структура
"Вікно в Америку"
ЗМІ про бібліотеку
Спонсори
Благодійний фонд розвитку
Державні закупівлі
Вакансії
Послуги та сервіси
Новини
Замовлення екскурсій
Масові заходи
Клуби за інтересами
Психологічна служба
Віртуальна довідка
Версія для слабозорих
Електронні ресурси
Електронний каталог
Електронна бібліотека
Видання бібліотек для дітей
Інтерактивні ресурси
Ключ
Почитайко
Т.Г. Шевченко для дітей
Книжковий експрес
«Україно, ми твої діти» (серія)
Бібліотека у форматі Д°
Природа і людина (рек. покажчик)
Музей книги
Творчість дітей
Освітні заклади Києва
Пам'ятні літературні дати
Вибрані Інтернет-ресурси
Для дітей
Для дорослих
Дитячі бібліотеки в Інтернет
Це важливо знати
Читання - справа сімейна
ІнфоТека для дітей
ІнфоТека для дорослих
Інтернет-безпека для дітей
Інтернет-безпека для батьків
На допомогу бібліотекареві
Професійні новини
Бібліотеки України для дітей
Мережа бібліотек України для дітей
Національна секція IBBY
Асоціація дитячих бібліотекарів
Сторінка методиста
Проект "КОРДБА"
Інформаційна культура користувачів
Бібліотека + IT
Нові книги України
Книги обмінного фонду
Новини з регіонів

 

Зіновія Мазур

заступник директора ЦБС з питань обслуговування дітей, м. Трускавець, Львівська обл.

Без фальші та менторства

Якщо стисло, в кількох словах спробувати охарактеризувати ставлення до роботи бібліотекаря читального залу Трускавецької бібліотеки для дітей Ірини Анатоліївни Бичкової, то на думку найперше приходять саме ці — без фальші та менторства. Ірина Анатоліївна до найменшого читача ставиться як до рівного, по-діловому, намагаючись зрозуміти його, підібрати найбільш потрібну йому літературу. Немає потреби доводити, як це важливо у спілкуванні з дітьми, адже саме маленькі громадяни дуже тонко відчувають дорослу зверхність, фальшиву сусальність чи награне сюсюкання. За це все і за повагу до себе діти віддячують сторицею, залишаючись вірними на все життя. До Ірини Анатоліївни до читального залу починають ходити з четвертого класу, звертаються по допомогу, пораду і навчаючись у ВУЗі, не забувають і тоді, коли вже стають дорослими.

Звичайно, корені такої гармонії з собою і зі світом родом з дитинства. Ірина Бичкова народилася у 1955 році в місті Трускавці, в сім'ї педагогів, у домі яких завжди було багато книг, але Ірині їх не вистачало — вона змалку двічі на день бігала до дитячої бібліотеки. Казки, фантастика ... Без постійного пірнання у цей світ дівчинка себе не мислила і батьки–викладачі це захоплення заохочували. Але, коли постав вибір вищого навчального закладу, в Ірини особливого вибору і не було, вона вирішила продовжувати справу освітян — пішла вчитися до університету. Після закінчення Одеського університету, Ірина Анатоліївна два роки працює вчителькою. Та, як говорила тренер у культовому дитячому фільмі «Гостя з майбутнього»: «Від слави і від долі не втечеш!», саме так і сталося — книга все одно знайшла її. Прохання замінити на деякий час шкільного бібліотекаря стало одкровенням, вона відчула — робота в бібліотеці, індивідуальне спілкування з дитиною, пошук потрібних юному читачеві книг — це та робота, яка приносить найбільше задоволення. Відкриття виявилося вирішальним, але до повної його реалізації залишалося ще кілька років шляху садами життя з плодами досвіду.

З 1981 року Ірина Анатоліївна починає працювати у Централізованій бібліотечній системі Трускавця бібліографом центральної бібліотеки, а з 1983 року вона бібліограф дитячої бібліотеки. У 1985 році закінчила курси підвищення кваліфікації «Бібліограф обласних бібліотек». Світ архівів, каталогів, картотек Ірина Анатоліївна завжди намагалася зробити близьким і зрозумілим дітям, проводячи бібліографічні уроки у школах міста, під час яких навчає дітей орієнтуватися в каталогах, робити опис книг і бібліографічні огляди. Усі ці навики є дуже цінними при написанні рефератів, а особливо курсових та дипломних робіт. Так педагогічна освіта допомагає Ірині Анатоліївні реалізувати своє покликання бібліотекаря дитячої бібліотеки.

З 1986 по 1990 роки Ірина Анатоліївна займалася ще й інформаційно-бібліографічною роботою, вона була відповідальною за нові видання — газети, книги, журнали в галузі культури і мистецтва. З цими новинками вона і ознайомлювала керівників культурно-мистецьких закладів міста. Але святом дітей, школярів і студентів Трускавця можна вважати рік 1995 — бібліотекарем читального залу дитячої бібліотеки стає людина з педагогічними вміннями і колосальними знаннями бібліографа — Ірина Анатоліївна Бичкова. Відтепер орієнтуватися в океані книжкових фондів допомагає надійний і досвідчений лоцман. Це не найкращі часи у державі, коштів на передплату нових видань обмаль. Бували роки, коли дитяча бібліотека виписувала дві газети, але це як раз зоряний час бібліотеки — комп'ютерів в сім’ях ще немає, але Ірина Анатоліївна примудряється підібрати потрібну літературу з наявних фондів без «зайвої водички» і пропаганди. У читальному залі до пізнього вечора — аншлаг. Проходиш, особливо взимку, повз величезні вікна бібліотеки і бачиш приставні крісла і блискучі, зацікавлені очі дітей, а біля столу бібліотекаря — черга. Всі чудові виставки читального залу — теж справа рук Ірини Анатоліївни.

Тим часом ситуація у країні стабілізувалася, в культурі з’явилося трохи коштів не лише на заробітну плату, але й на поповнення фондів. Вже років п'ять бібліотека отримує нову хорошу літературу за кошти обласного і місцевого бюджетів. Передплачується на сьогодні 22 назви видань, ретельно вивчені Іриною Анатоліївною і дійсно необхідні для роботи. Але технічний прогрес невпинно іде вперед, а бібліотеки, на жаль, все–таки фінансуються за залишковим принципом. Бібліотеці вже давно необхідний комп'ютер, щоб йти в ногу з часом, покращувати якість і швидкість надання інформації юним читачам. Але Ірина Анатоліївна давно готова до впровадження інновацій — вона пройшла стажування з комп’ютеризації.

Зазвичай, багато чого вдається досягти завдяки ентузіазму та допомозі добрих людей. Так, нещодавно спонсор подарував бібліотеці піаніно і тепер під час масових заходів у бібліотеці звучить чудовий акомпанемент — Ірина Анатоліївна з колегою грають в чотири руки.

При дитячій бібліотеці діє гурток юних поетів «Трускавецькі дзвіночки». Твори юних поетів– трускавчан увійшли до збірки «Твори лауреатів Першого Всеукраїнського конкурсу книжок, створених дітьми», видану в місті Києві Товариством «Просвіта». Що може бути реальнішим показником любові, довіри дітей до дитячої бібліотеки та її працівників? Адже тут маленькі громадяни відкривають найпотаємніші грані своєї душі, дитячі переживання, радощі і смуток, які за допомогою, таких, як Ірина Анатоліївна Бичкова бібліотекарів лягають у рядки перших віршованих спроб.

За внесок у розвиток бібліотечної справи Ірина Бичкова неодноразово відзначалася грамотами міської ради та обласного управління культури. Але найбільша з нагород для неї це довіра дітей  Без фальші і менторства

 
Останнє оновлення: 11/15/2019
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей