Дитяча література Закарпаття у 2012 році
18 лютого 2013, 14:10   Автор: Лідія Ходанич

Л. Повх. "Саламандра йде у мандри". ОбкладинкаДитяча література на Закарпаті з незапам’ятних часів виконувала особливу роль – під час поневолення краю чужинцями це був засіб збереження національної ідентичності, духовне поле битви за свою «руськість», чи то-пак українськість. «Люби свій народ не за те, що він бідний чи багатий – люби свій народ за те, що він твій»,- повчав наш перший дитячий письменник і педагог Олександр Духнович у часи тисячолітньої мадяризації. І якщо тут, за Карпатами, ще й понині свято шанують своє, не остання заслуга у цім слова, твореного для дитячих уст.

Сприймаючи написане і видане тут для дітей минулоріч у цьому ракурсі, гірко констатувати, що тема батьківщини, свого, рідного відтиснута на задвірки, відкинута в намаганні гратись і фантазувати. Що ж удієш –  ознаки часу.

Та все ж традиційно у краї Срібної Землі дитяча література залишається  однією з ключових ланок духовного життя. Тут плідно працюють Галина Малик, Лідія Повх, Юрій Шип, Людмила Кудрявська, Володимир Фединишинець, Василь Шкіря, Олександр Гаврош.

На сцені лялькового театру в Ужгороді з незмінним успіхом ідуть п’єси Дмитра Кешелі «Недотепа із Вертепа» та Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили». До речі, у фойє цього театру знаходиться постійно діюча виставка творів сучасної дитячої літератури Закарпаття, тут письменники зустрічаються зі своїми читачами.

Минулий, 2012-й, рік приніс малечі радість спілкування з книжками Галини Малик, Лідії Повх, Юрія Шипа, Людмили Кудрявської, а також з п’єсою Петра Ходанича «Полонинські чари», постановкою повісті Олександра Гавроша «Пригоди Івана Сили».

Книжка Галини Малик «Неймовірні історії. Вибране», хоч і зазначена роком 2011, фактично побачила світ у видавництві «Карпати» весною 2012. Солідний том у твердих палітурках (а це 482 с.) містить основні твори письменниці, написані нею з кінця 70-х рр. ХХ ст.– проза, поезія, драма. Окремий розділ складають переклади. Відкриває книжку передмова Сергія Федаки «Казково-ігровий всесвіт Галини Малик», а завершують - ілюстровані додатки – обкладинки видань пиьменниці.

«Неймовірні історії. Вибране» вперше у такому ракурсі докладно представляє творчий доробок улюбленої дитячої письменниці, лауреата  літературної премії імені Лесі Українки. І хоч через відсутність ілюстрацій до творів книжка скоріше видається посібником для роботи з дитиною, проте високий рівень самих творів, як і поліграфічні якості, переконують у тому, що це віховий збірник, і не тільки в крайовій літературі. Багато віршів і повістей книжки «Неймовірні історії» добре відомі читачам у всіх куточках України, вони введені у програми для дошкільної та початкової освіти.

Кому з малечі не сподобаються іскрометні бешкетні вірші, вірші-ігри чи фентезі з несподіваними сюжетними ходами? От хоча б такий:

Робив роботу Абияк.
Допомагав йому Сяк-Так.
Як-небудь радив Що–куди,
Всім заважав Туди-Сюди.
Крутився коло них Якось,
Питаючи :

Виходить щось?
Робили діло непросте,
А вийшло в них НІ ТЕ НІ СЕ…

Книжка віршів для дошкільнят та молодшого шкільного віку Лідії Повх, добре знаної на Закарпатті поетки, педагога-науковця, також хоч і датована 2011 роком під назвою «Саламандра йде у мандри», проте прийшла до читача у січні 2012. На її сторінках, яскраво ілюстрованих молодим художником Михайлом Ходаничем, ніби оживають веселі, кумедні історії з життя дітей та рідної природи. Авторка навчає любити свій край, друзів, сім’ю, школу, цінувати кожну неповторну хвилинку дитинства. Твори цієї книжки – ненав’язливі педагогічні формули, що соціалізують дитину, розвиваючи її індивідуальні творчі задатки. Значна частина віршів – про сучасну школу, про світ навчання і розваг школярів.

Це у дітей – канікули,
А у свиней – кувікули!
А в жабенят – ква-квакули,
А в цуценят – гав-гакули.
Це в школярів – канікули!
А в горобців – цвірікули,
А в зозулят – ку-ку-кули,
А у телят – му-мукули!

Ю. Шип. "Хто і що це?" ОбкладинкаІм’я Юрія Шипа давно утвердило себе в дитячій літературі Закарпаття   віршами на тему християнської моралі, ментальним лемківським гумором. Це знаний у краї гуморист. Минулоріч письменник видав книжку для малечі «Хто і що це? Загадки в чотири рядки», багато ілюстровану Мар’яною Орос. Дотепні лаконічні твори продовжують традицію логогрифів О.Духновича, коли вірш стає дидактичною вправою, засобом розвитку пам’яті, логіки, мислення дитини.

Російськомовна письменниця Людмила Кудрявська видала в ужгородському видавництві О.Гаркуші поетичну книжку «Ангина у Л. Кудрявская. "Ангина у жирафа". Обложкажирафа», удостоєну обласної літературної премії імені Ф.Потушняка за 2012 в номінації «дитяча література». Традиційну, у всіх відношеннях якісну поезію для молодших школярів проілюстровано дитячими малюнками учнями художньої студії.

Важливим засобом виховання дітей завжди був театр.

З огляду на проблему репертуару сучасного дитячого театру, особливо дітей середнього шкільного віку, приємною цікавинкою стала п’єса Петра Ходанича «Полонинські чари», опублікована у збірнику драм цього автора «Свобода під заставу» ( Ужгород: Карпати, 2012 р.). Сюжетною основою твору послужив його роман «Таємниця капища Перуна». Попри моду на літературу фентезі, яка дедалі байдужіє до національного опертя, чим славилася класична українська література, ужгородський автор звертається до світу сучасної дитини, повертає її увагу до культури язичницької, яка живе у чисельних карпатських легендах і віруваннях.

Дванадцятилітній Михайлик на час канікулів стає полонинським  вівчариком. Світ початку ХХI століття динамічний, позначений раціоналізмом і наукою. П.Ходанич уникає «шароварщини» і підкреслює цю особливість сучасності. Ватаг, наставник вівчарського товариства, не традиційний сивовусий дід, а вчорашній моряк-підводник. Другий вівчар - студент Василь, випасаючи овець, він шукає чарівне число для розв’язання надскладної задачі середньовічного вченого Гіпіуса Піренейського. Звичайно, що таким стає число тринадцять. Доповнює незвичне вівчарське коло професор Кицька, на полонині він опинився у дослідженні паранормальних явищ і пошуках капища Перуна. На захист святилища стають Гонихмарник і Відьма. Так у п’єсі оживають легенди, вівчарські повір’я, творяться незвичні дива.

Для тих, хто любить співати, а також для потреб початкової школи видавництво «Карпати» видало ілюстрований збірник пісень на слова Юлії Драгун «Посміхайтесь добрим людям», музику до віршів написали педагоги Галина Гордійчук, Марія Жабляк та інші. Патріотичні, пейзажні, християнські мотиви відсвічують добром і щирістю.

Подивувала читачів і молода мама, казкарка з Іршави Оксана Фулитка другою збіркою казок і драматичних творів «Герої казкового замку», ілюстратор Ірина Ревера (видавництво «Карпати»). Твори цієї авторки - для найменших, їх героями стають зорі, місяць, риби, які допомагають малятам пізнавати довкілля.

Отже, короткий огляд засвідчує, що на Закарпатті 2012 рік, як і попередні, був достатньо плідним на твори для дітей. Видавались тут книжки в основному для дошкільного та молодшого шкільного віку, високої поліграфії та художнього оформлення. Письменники, що тут працюють, мають свої неповторні голоси. Проте відмітимо, що тільки дві названі вище книжки – Лідії Повх та Галини Малик - вийшли за державний рахунок і потраплять до бібліотек Закарпаття. Інші ж з’явилися коштом самих авторів. Тому й не дивно, що наклади надто малі, незважаючи на високий поліграфічний, художній та змістовий рівень – від 200 до 1000 примірників, і ці видання аж ніяк не задовольнять потреби у дитячому читанні.

Лідія Ходанич,
кандидат педагогічних наук, доцент,
літконсультант Закарпатської органзації НСПУ


Коментарі до статті