Хмельниччина: кращі книги для дітей і юнацтва 2012 р.
10 жовтня 2013, 9:26   Автор: Валентина Мельник

2012 рік подарував маленьким читачам Харківщини чимало гарних книжок, достатньо різноманітних за проблематикою та жанрами. Є серед них значні за обсягом, але цікаві сучасному підліткові, написані мудро й, водночас, захоплююче романи. Скажімо, документальний роман В. І. Горбатюка «Ще настане ваша пора», виданий хмельницьким видавництвом «Поліграфіст». Йдеться у книзі про юних борців за свободу України, які піднялися на боротьбу в повоєнні роки. Юнаки та дівчата з подільського села стали на шлях боротьби за вільну Україну, за самостійну державу й, звертаючись до їхніх ровесників у сучасній Україні, автор свято вірить, що «Ще настане Ваша пора», пора переможних і вільних.

Близькою по духові до цього твору є книжка краєзнавчих нарисів С. Єсюніна «Незнане Поділля», видана в м. Городок місцевим видавництвом «Бедрихів край», та збірка вибраних творів для дітей та юнацтва «Щільник», відомого українського письменника, нашого земляка Г. Я. Храпача. До книги увійшли вірші, загадки, казки та оповідання, написані не просто вправною рукою визнаного майстра, а щирим серцем небайдужої людини, свідомої власного намагання прислужитися дітям на їх непростому шляху дорослішання.

За статистикою Асоціації психологів України 85 % дітей почуваються у сім’ях самотніми. Діти проводять час біля телевізора, за комп’ютером. А там часто бачать жорстокість, аморальність, цинізм. Про це і йдеться у книзі М. М. Кульбовського «Жереб долі», де в кожній новелі через скло дитячої психіки віддзеркалюються вади нинішнього суспільства. Ця книга — урок для батьків, яким потрібно вчитися відповідальності у вихованні дітей.

По іншому підійшла до художнього вирішення проблеми дорослих негараздів дитячого життя О. Радушинська у своїй уже широко знаній в Україні повісті «Щоденник Славка Хоробрика, або пригоди хлопчика-міліціонера», ошатно виданій знаним львівським «Видавництвом Старого Лева». Чи дозволено дітям робити усе, що заманеться, не зважаючи на закони і правила, якими користуються дорослі? Що потрібно робити, аби уникнути неприємностей вдома, на вулиці, у школі чи у відносинах зі знайомими і незнайомими людьми? Відповіді на ці та багато інших запитань читачі знайдуть, потоваришувавши зі Славком Хоробриком — звичайнісіньким сучасним хлопчиком, котрий мріє стати міліціонером. І, можливо, у його пригодах хтось навіть упізнає себе...

Серед поетичних збірочок 2012 р. хочеться відзначити «Мобілочку для білочки» В. І. Кравчука. Кожний віршик цієї книжечки — невеличка історія з життя птахів і звірів, оповідь про їх взаємини, явища природи, пов’язані з певною порою року («Курячий грип», «Зимі кінець», «Йде весна» тощо). На прикладах стосунків між тваринами автор вчить малят бути добрими, дружніми, виручати з біди ближніх. А також любити рідний край, свою родину та Батьківщину:

Люби свою землю,
Як пташка ота —
У рідну оселю
З доріг завітай.

Так само бути допитливими, спостережливими спонукає дітей своїми віршами інша хмельницька авторка — Н. М. Шмурикова-Гаврилюк. Твори з її книжечки «Ой, чому це плаче киця» нестандартно, свіжо та напрочуд сучасно розкривають перед малюками явища природи, яскравими образними засобами доносять до них особливості поведінки звірят, птахів.

На добре слово заслуговують також поезії О. З Лихогляд, котра видала 2012 р. три чудові збірочки — «На щастя, на долю — українською мовлю», «Моїй матусі» та «Аялка». Перша з них містить вірші, присвячені рідній мові, своєрідні освідчення їй у любові. Поряд із тим збірочка висвітлює також пов’язані з мовою проблеми. Відтак, при бажанні, будь-яку розмову, дотичну питанням мови та мовлення, читач зможе доповнити віршем із цієї книжечки. Неочікуваний погляд на традиційну тематику віршів про маму засвідчує збірочка «Моїй матусі». Інколи ми забуваємо, що крім свого призначення бути найкращою матусею, кожна жінка має улюблену професію чи справу. Ось про це, фахові здібності та вподобання люблячих, відданих, турботливих матусь і розповідають вірші цієї книжечки. А «Аялка» — це поетичний парад літер — від А до Я. Слово «Аялка» — цікаве, незвичне — вигадала сама авторка, на зразок того, як маленькі діти вигадують свої, лише їм зрозумілі слова. У книзі — незвичайні вірші для дітей, написані на основі спеціального поетичного прийому, коли кожне слово починається з тієї літери, з якою авторка знайомить маленького читача.

Напрочуд ошатну книжечку віршиків Л. Г. Савчук «Горобчики» з чудовими ілюстраціями О. В. Шіхової видало тернопільське видавництво «Навчальна книга-Богдан». Образні, щирі та на диво мелодійні поезії цієї авторки буквально просяться до ілюстрування та приговорювання малюками! Вони легко запам’ятовуються, дохідливі, прості і мудрі, як усе справжнє. Тому й припали до вподоби не лише маленьким читачам, а й їхнім батькам і вчителям.

Сподіваємося, що й 2013 р. буде для дитячої книжки на Хмельниччині плідним і цікавим!

 

 

Література

  1. Горбатюк, В. І.  Ще настане ваша пора : докум. роман / В.І. Горбатюк . – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2012. – 367 с.
  2. Єсюнін, С. Незнане Поділля : краєзнавчі нариси / С. Єсюнін. – Городок : Бедрихів край, 2012. – 156 с.
  3. Храпач, Г. Я. Щільник : вибрані твори для дітей та юнацтва / Г.Я. Храпач. – Хмельницький : Поліграфіст, 2012. – 190 с.
  4. Кульбовський, М. М. Жереб долі : новели / М. Кульбовський. – Хмельницький : Цюпак, 2012. – 287 с.
  5. Радушинська, О. Щоденник Славка Хоробрика, або пригоди хлопчика-міліціонера : повість / О. Радушинська ; худож. Р. Скиба. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2012. –  87 с. : ілюстр.
  6. Кравчук, В. І. Мобілочка для білочки: вірші для дітей / В.І. Кравчук ; худож. М. Ткачук.
  7. Шмурикова-Гаврилюк, Н. М. Ой, чому це плаче киця : віршики для малят / Н.М. Шмурикова-Гаврилюк. – Х. : Аргумент-Принт, 2012. – (Віршики малятам).
  8. Лихогляд, О. З. На щастя, на долю – українською мовлю : вірші / О.З. Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2012. – 32 с.
  9. Лихогляд, О. З.  Моїй матусі : вірші для дітей / О.З. Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2012. – 39 с.
  10. Лихогляд, О. З. Аялка : вірші для дітей / О. З. Лихогляд. – Хмельницький : Цюпак А.А. , 2012. – 36с.
  11. Савчук, Л. П. Горобчики : вірші / Л.П. Савчук ; худож. О.В. Шіхова. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2012. – 16 с. : ілюстр.

Валентина Олександрівна МЕЛЬНИК,
в. о. завідуючої відділом формування
інформаційних потоків документів та матеріалів для дітей
Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т. Г. Шевченка.


Коментарі до статті