ЛІТЕРАТУРА БУКОВИНИ ДЛЯ ДІТЕЙ
12 серпня 2014, 15:06   Автор: Прохіра Рудая, заступник директора з наукової роботи Чернівецької обласної бібліотеки для дітей

ЛІТЕРАТУРА БУКОВИНИ ДЛЯ ДІТЕЙ

   Буковина – край  самобутніх звичаїв, пісень, легенд, переказів. Неповторний і незрівнянний. Змальований та оспіваний багатьма талантами, що жили тут або приходили за подихами цілющого повітря. І залишили свої враження, свої роздуми та розповіді для дітей і про дітей. Теплі, лагідні, сумно-співчутливі, жартівливо-гнівні, допитливі, пізнавальні, пригодницькі... В даному огляді літератури Буковини для дітей буде представлена вибірково література різних років видання із фондів Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.

   Розпочати звичайно хотілося б книгами  відомого письменника  Осипа-Юрія Адальбертовича  Федьковича (1834-1888), з іменем якого пов’язане на Буковині зародження української літератури й  розвиток усього українського письменства.

      

Федькович Ю.  Люба –згуба. Три як рідні брати / Ю. Федькович. – Донецьк: видав.-книготорг. центр «Кредо», 2010. – 320 с.: ілюстр.

       До цієї збірки ввійшли: поеми «Лук’ян Кобилиця», «Новобранчик» і «Дезертир»; прозові твори «Люба згуба», «Серце не навчити», «Дністрові кручі», «Опришок», «Три як рідні брати» та інші; драматичні твори «Довбуш» і «Як козам роги виправляють». У цих творах знайшли відображення родинно-побутові проблеми буковинських селян; безправ’я пригнобленого чиновниками, куркулями трудового народу і трагічна доля гуцулів-жовнірів цісарської армії. У своїх творах письменник підносив голос протесту проти соціальної і родинної нерівності, возвеличував волелюбство, романтично поетизував гордих і сильних людей.

 

 

        

Федькович Ю. Щоби знали руські діти: вибрані твори / Ю. Федькович; упоряд. О. Козьмик. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2004. – 304 с.

 

     Дана збірка була видана до 170-річчя від дня народження буковинського Соловія, Юрія Федьковича, в яку ввійшли твори письменника для дітей опубліковані в 1902-2003 роках. І містить найбільш відомі твори: казки «Бідолашко», «Мудра жінка», вірші, поеми «Лук’ян Кобилиця», «Довбуш», оповідання «Опришок», «Ярмарок на мухи» та інші які вивчаються на уроках літератури.

       

 

 

  

Глогорожечка: книга для читання дітям дошкільного та молодшого шкільного віку / уклад. : М. Івасюк, Л. Поляк-Депутат. – Чернівці : Букрек, 2003. – 200 с. : ілюстр.

 

       В 2003 році для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку у місцевому видавництві «Букрек» вийшла книга яка вмістила твори 55-ти письменників – представників різних куточків України, які жили і творили на Буковині та за її межами: українців, румунів, росіян, євреїв - Ю. Федькович, С. Воробкевич, М. Емінеску, Є. Ярошинська, К. Малицька, Е. Штейнбарг, І. Вільде, М. Івасюк, М. Палагута, М. Лютик, В. Колодій, С. Майданська, М. Матіос, В. Китайгородська, Л. Ільїна та багато інших. Книга названа за ім’ям героїні казки Ю. Федьковича «Глогорожечка». Це друга хрестоматія на Буковині після видання «Письменники Буковини» 1959 року видання та 2-х томника «Письменники Буковини» 2001, 2003 років видання.

Неповторний дивосвіт України – Гуцульщина, край Карпатських гір, зелених полонин і стрімких срібноводих потоків. Сюди звертали зачудовані погляди письменники різних поколінь та епох. І поступово упродовж століть, витворилася тематично своєрідна література з її найчистішою і найщирішою сторінкою – поезією і прозою для наймолодших.

    

Гуцулятко: літературно-художнє видання / упоряд. В. Колодій. – Чернівці : Букрек, 2004. – 178 с. : ілюстр.

    Дане видання вийшло на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за Програмою випуску  соціально значущих видань. Тут зібрані твори 37 письменників Буковини, Галичини та Закарпаття минулих і теперішніх років: О. Духнович, М. Шашкевич, І. Франко, О. Маковей, В. Стефаник, М. Черемшина, Г. Хоткевич, С. Пушик, В. Місевич, З. Мензатюк , М. Підгірянка, Д. Павличко та ін.

     Казки діти полюбляють слухати, а потім і самостійно читати. Вони дарують приємне знайомство з відважними і мудрими героями, котрі в пошуках щастя перемагають неправду та лихо, зазнають ліпшої долі, стають багатшими на душевні почуття й помисли. Також навчають розпізнавати ворогів і друзів, захоплюватись величчю героїчних вчинків, виявляти супротив зраді й підлості. А ще глибше пізнати мальовничу природу буковинського краю, його духовні скарби, культуру та побут.

 

    Михайло Григорович Івасюк відомий український письменник записав та літературно опрацював народну мудрість виражену через казку, де оспівує неоціненну красу карпатського краю, природу карпатського краю, душу карпатського краю. Книга вийшла у видавництві «Ратуша» після його смерті у 2007 році до 90-річчя від дня народження.

                

Золота карета казок : Буковин. казки у записах Михайла Івасюка / упоряд. Галина Івасюк-Криса. – Чернівці : Ратуша, 2007. – 176 с. : ілюстр.

 

    Дане видання вмістило 32 чарівні казки. Упорядник Галина Михайлівна Івасюк-Криса у передмові до видання пише: «Мій любий маленький друже! Вимкни телевізор і дай відпочити комп’ютеру, а сам краще тихенько погортай та почитай цю книжечку. Тобі, золоте дитятко, вона відчинить двері у дивовижний світ – світ казок, які нам розповідав, а для тебе зібрав письменник Михайло Івасюк»

 

 

       Добре відомий у нашому краї і далеко за межами України фольклорист-збирач Микола Антонович Зінчук, який протягом життя побував у багатьох населених пунктах різних областей України, сходив пішки тисячі кілометрів, здебільшого гірськими стежками, і записав з народних уст понад 4000 оповідок, щоб потім упорядкувати  та літературно опрацювати з них 40- томне видання українських народних казок. Це перше таке фундаментальне видання не тільки в українській, а й світовій фольклористиці, де зібрано казки різних регіонів України: Гуцульщини, Галичини, Буковини, Закарпаття, Покуття, Бойківщини, Волині, Поділля, Наддніпрянщини, Чернігівщини, Полтавщини, Кіровоградщини і є визначним внеском у вітчизняну науку і культуру. Буковині було присвячено 9-11 томи.

 

Українські народні казки: казки Буковини. Кн. 11 / запис, упоряд. і літ. опрац. М. Зінчук. – Чернівці : Прут, 2009. - 508 с. : ілюстр. – (Серія «Золота пектораль»).

 

    До книги увійшли казки самобутнього етнографічного регіону України – Буковини (Новоселицького, Заставнівського, Кіцманського, Вижницького, Глибоцького районів), записані наприкінці 80-х років ХХ століття. Автор прагнув максимально наблизити мову казок до літературної. Найхарактерніші діалектизми розтлумачено у словнику наприкінці кожного тому.

     У різний час випущені його фольклорні збірки «З невичерпної криниці: казки українських Карпат», «Казки Сколівщини» багатотомні «Казки Гуцульщини», «Казки Буковини».

 

        

Казки Буковини: в 4-х т. / запис, упоряд., прим. і словник М. А. Зінчука; худож. оформ. Р. Рязанової. – Чернівці : Прут, 2008 . – 376 с.

 

     До книги ввійшли народні казки, записані у східних придністровських регіонах Буковини (Хотинський, Кельменецький,  Сокирянський райони) протягом 70-80-х років ХХ століття. Із 4-х книг буковинських казок дві присвячені саме північнобесарабським районам. Серед казок переважають фантастичні і тому впорядкована майже повністю фантастичними казками.
 

 

 

      Талановита українська письменниця, вчителька, громадсько-культурна  діячка з Буковини Євгенія Іванівна Ярошинська вперше приходить до читача із зібраними воєдино розкішними китичками своїх дитячих оповідань, казок-байок, перекладів у книзі:


   

Ярошинська Є. Найдорожчий скарб: оповід., казки, байки, перекл. для дітей / Є. Ярошинська; упоряд., передм., прим. Л. Ковалець. – Чернівці : Золоті литаври, 2007. – 172 с.

 

    Досі вони існували у першодруках, остання збірка «Повістки», побачили світ рівно століття тому. Її оповідання «Найбільший скарб», «Хліб насущний», «Шануйте старших», «Дощ», «Два слова» та інші покликані в дитячих душах запалити добро, людяність, повагу до старших, товариськість та інші позитивні якості дитини. Незважаючи на такий поважний вік твори, Євгенії Ярошинської, ані трохи не втратили здатності захоплювати, дивувати, збуджувати в душі найкращі почуття і сьогодні.
    

 

      Байка – це оповідання у віршованій формі, дійовими особами в якому поряд з людьми виступають тварини, рослини, предмети, котрі здійснюють вчинки схожі на вчинки людей. На прикладі героїв байок зображено різні людські характери. Байки мають повчальний характер.    

        

Байки буковинські: антологія / вступ. ст. та упоряд. В. Т. Косяченка. – Чернівці : Букрек, 2011. – 232 с.

 

     До антології ввійшли байки авторів, які жили та творили на зеленій Буковині у ХІХ-ХХ століттях, а також сучасних майстрів цього здавна улюбленого багатьма популярного жанру: Ю. Федькович, С. Воробкевич, С. Яричевський, Е. Штейнбарг, О. Вільшина, М. Крилатий, І. Фостій, Р. Болюх, А. Фаріон, Б. Мельничук, О. Романенко, С. Коваль, Г. Бостан, І. Бурмей, В. Бабух, Я. Кузик, О. Лупул, О. Свінціцький, Д. Смерека. Звертаючись до проблемних явищ суспільного життя, буковинські байкарі сміливо і дотепно аналізують, викривають, повчають.
    

      Для дітей молодшого та середнього шкільного віку Оксана Степанівна Гнатчук написала книгу «Веселі байки», які доповнюються гарними малюнками відомої художниці на Буковині, ілюстратора дитячих книг Раїси Рязанової.


   

Гнатчук О. С. Веселі байки: вірші для дітей мол. та серед. шк.  віку / О. С. Гнатчук; худож.  Р. Рязанова. – Чернівці : Букрек, 2012. – 64 с. : ілюстр.

 

      Автор книги своїми розважальними і водночас повчальними розповідями радить дітям спостерігати за природою і вчитися у неї життєвої мудрості, котра допоможе у спілкуванні з ровесниками та дорослими. Такі байки, як «Неслухняна муха», «Гуси-патріоти», «Модний кіт», «Лісові вироби», «Мурашиний мегаполіс», «Ліки від суму» та інші  допоможуть дітям відрізнити добро від зла, правду від кривди, справжнє від несправжнього.    
    

 

    Дивосвітом любові, добра і краси називають книги всім відомого у нашому краї і не тільки, українського письменника Василя Гавриловича Мельника, члена Національної спілки письменників України, прозаїка, гумориста, кінодраматурга, Лауреата  Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова», зустрічі з яким дуже полюбляють діти Буковини. Його твори вирізняються якоюсь особливою людською теплотою, щирістю і любов’ю. До свого 75-річного ювілею для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку автор видав збірку казок «Народження дива».   

 

Мельник В. Г. Народження дива: казки, оповід., етюди / В. Г. Мельник. – Чернівці : ДрукАрт, 2011. – 176 с. : ілюстр.

    

    До видання увійшло 70 кращих дитячих творів (есе, оповідання, казки). Його книги «Господар гаю», «Як виросли яблука», «Дивне лисеня», «Світлячок», «Літаючий дзвоник», «Хто у річці живе», «Дружна сімейка», «Веселчині стрічки», «На лісовій торговиці», «Смугастик», «Купальня для Рудулі» та персонажі казок – бобрик Добрик («Намисто для мами»), білочка Чорнобривочка («Лісове диво»), Димко-дельфін («Морський пустунець»), жабенятко Чепіряшка («Чепіряшка») полюбилися дітям. Казка, на переконання Василя Мельника, - то «квінтесенція народної мудрості». Вона наче «чарівна паличка, пробуджує в дитині найкращі якості». Його казки й оповідання зародилися з власного спостереження за птахами й комахами, тваринами й рослинами. І закладають у душах маленьких читачів фундамент на якому вони зростуть справжніми людьми, вчать любити рідну землю, природу й бережливо ставитися до неї, вміти співпереживати, поважати старших, слухатись батьків, шанувати працю, не бути байдужими.

 

      Ввести в атмосферу моральної чистоти, де були би присутні краплинки високого ідеалу і доброти, відповідальності, любові до рідної землі намагається у своїх творах Василь Дмитрович Кукульняк. Його книги «Стежками отчого краю», «Сумна красуня», «Скарби шубранецької торбинки», «Друзі-нерозлийвода», «Таємниця печери Фаруза» привернули увагу буковинського читача.     

     Свій 75-річний ювілей він увінчав книгою «Царівна-Ромашка», яка вмістила 34 казки письменника, які раніше виходили у місцевих видавництвах окремими виданнями.

        

Кукульняк В. Д. Царівна-Ромашка: казки для дітей мол. та серед. шк. віку / В. Д. Кукульняк. – Чернівці : Букрек, 2013. – 184 с.

 

   Казки «Звідкіля беруться хмаринки», «Мудрі ластівки та добра Леся», «Благословення для мами», «Життєве правило», «Дмитрикова хустинка», «Крапелька», «Як сірий Котик навчився плавати» та інші мають свою педагогічну ідею, свою мораль, і навчають хлопчиків та дівчаток бути чемними, розумними, кмітливими, надавати допомогу тим, хто потребує. «Казки, що сповивають душу добром», - так кожен скаже про книги Василя Дмитровича Кукульняка.

 

 

          Відома на Буковині та за її межами дитяча письменниця Олександра Григорівна Приходько-Возняк, освітянка за фахом, дитяча письменниця за покликанням душі. У своїх творах вболіває за щастя кожної людини, бо вбачає у них неповторність, багатий внутрішній світ. З особливою любов’ю звертається до дитини, намагаючись вплинути позитивно на виховання доброти, порядності, поваги до старших. «Скарби загадкового птаха», «Таємниці букових лісів», «Чорнобривці моєї душі», «Казки старого Вітра», «Дарунок», «Козацькі шляхи»,«На землі, на небесах і на морі», «Мандри Прадавньої казки», «Чебрецевий квіт» полюбилися діткам Буковини і не тільки.

  

Приходько-Возняк О. Г. Жаринки серця: вірші для дітей мол. та серед. шк. віку. / О. Г. Приходько-Возняк. – Чернівці : Букрек, 2012. – 64 с. : ілюстр.


    Письменниця у своїх віршах із захопленням описує довколишній світ, його безмежну і неповторну красу. У її творах тварини наділені людськими рисами. Рядки віршів навчають любові до рідної мови, матері, батьківщини.

    Вона не просто живе серед краси і вміє її помічати. Вона прагне творити цю красу і добро. Вона зізнається, що її живить незглибинне джерело мудрості її роду і народу. Краса рідного слова. Мелодійність української пісні, щирість дитячих очей. Так говорять про письменницю з містечка Кіцмань, що на Буковини Ольгу Іванівну Савченко-Гнатюк. Будучи педагогом, добре знаючи психологію дітей, а також їхні інтереси поетеса написала для них чималу низку книжечок: «Кленова скрипка», «Крилатий дощик», «Різдвяна казка», «Мандри мишівки Лісуні», «Пригоди мурашки-еміграшки», «Святий Миколай», «Місяці-дивунці», «Летики-полетики». У її книгах діти черпають зерна добра і любові, дбайливо ставитися до природи, шанувати родину, примножувати українські традиції.  

     

                                                 

Савченко-Гнатюк О. І. Два ців над сяцятьмі Дванадцять місяців / О. І. Савченко-Гнатюк.  – Чернівці : Книги-ХХІ, 2010. – 30 с. : ілюстр.

 

          В даній книзі дитина не просто отримує знання про зміни в природі, про пори року, а вчиться уважно придивлятися до неба, до землі, прислухатися до тварин, птахів, комах, дерев, кущів і квітів. Цікаво ведеться розповідь про місяці року, які споконвіку мали по декілька назв. Колись українці склали свій традиційний календар, де кожен місяць мав свій символ. Авторка заглиблюється в українську давнину, змушує дитину милуватися кожним словом рідної мови, вслухатися в нього.

 

 

          Виховати у дитини такі моральні цінності, як любов до природи, до малої батьківщини, порядність, чесність, доброту, повагу до старших, дбайливість до менших, а дорослим полинути у світ дитинства допоможе книга українського письменника Івана Семеновича Нагірняка, педагога Євгенії Нагірняк та художниці Валентини Ярової про дітей і для дітей

        

Нагірняк І., Нагірняк Є., Ярова В. Таїнство світлого празника: Вчора коли ми були малі… : оповід. для школярів, їхніх батьків, дідусів і бабусь / І. Нагірняк, Є. Нагірняк, В. Ярова. – Чернівці : Букрек, 2012. – 172 с.


    Де б не була людина, у далекій чи близькій дорозі, вона завжди повертається думками у своє дитинство. Ця думка є провідною у творах пропонованої читачам збірки. Книга вводить читача на ліричні гостини у зачудоване наддністрянське село, де сходила світанкова зірничка її авторів, в  народний побут тодішнього села, звичаї, традиції, обряди.

 


          Відома письменниця Зірка Захаріївна Мензатюк, лауреат літературних премій Лесі Українки та Наталі Забіли відома дітям своїми книгами «Арніка», «Тисяча парасольок», «Макове князювання», «Київські казки», «Таємниця козацької шаблі», «Катрусині скарби», «Зварю тобі борщику», «Як до жабок говорити».   Багато років вивчала рослини лісу й лугу, дослухалась до народних переказів і легенд про відомі й неезнані, поширені та дуже рідкісні рослини, про чудодійні властивості зілля, про необхідність збереження зеленого світу України її нова книга «Зелені чари»

        

Мензатюк З. З. Зелені чари: оповід. для серед. та ст.. шк.. віку / З. З. Мензатюк.  – Чернівці : Букрек, 2012. – 176 с. : ілюстр.


    У книзі оповідань «Зелені чари» наша землячка, уродженка с. Мамаївці Кіцманського району, розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов’язані з ними легенди, повір’я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України – Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Кожній окремій рослині присвячується окремий нарис.
    

 

 

          Ім’я Георгія Петровича Шевченка відоме більше дорослому читачу. Написав майже два десятки прозових та поетичних творів, у тому числі для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку «Веселий березень», «Свято першого яєчка», «Чернівці. Легенди і перекази рідного міста». Письменник дуже закоханий в природу і надто полюбляє тихе полювання – збирати гриби.

        

Шевченко Г. П. Лісові жмурки: вірші для дітей мол. та серед. шк. віку / Г. П. Шевченко. – Чернівці : Букрек, 2012. –2012. – 20 с. : ілюстр.

 

 

     Тому третя книжечка автора для дітей допоможе малятам пізнати красу рідної природи, дізнатися які гриби ростуть у буковинських лісах, придивитися до манер грибів, до їхнього життя, як граються гриби або сваряться, полюбити рідну природу, як люблять її герої та берегти її.
    

 

         Лелеки здавна вважаються окрасою української оселі, а їхня вірність є символом любові до рідної землі. Чому люди називають їх святими птахами, чому подвір’я де поселилися ці  птахи буде щасливим, а родина буде здоровою, не буде хворіти, а що чекає тих хто підніме руку на цих птахів або зруйнує гніздо... Про цих прекрасних птахів та їх дружбу з дівчинкою Софійкою і її друзями розповідається у книзі чернівчанки, а нині киянки  Руслани Гусар-Єфімової

        

Єфімова Р. Ю. Бузько: оповід. для мол. та серед. шк. віку / Р. Ю. Єфімова. – Чернівці : Букрек, 2010. – 52 с. : ілюстр.

 


     Продовження історії про дівчинку Софійку та її друга  - Бузька йдеться у наступній книзі




 
  

      

Єфімов О. М. Бузькові поради : оповід. для мол. та серед. шк. віку / О. М. Єфімов. – Чернівці  : Букрек, 2013. – 48 с. : ілюстр.


     А також тут ідеться мова про життєву мудрість, яка допомагає у повсякденному житті, знаходить вихід із ситуацій, що здаються безвихідними.

 

 

Прохіра Рудая, заступник директора з наукової роботи

Чернівецької обласної бібліотеки для дітей


Коментарі до статті

лілія


Яка багатюща література Буковини. І за жанрами, і за тематикою Чудово, що класика перевидається: федькович, Ярошинська. Цікаве спостереження: скільки казок видано: авторських і фольклорних. Гарні коментарі, небагатослівні, але місткі. Дякую. Горизонт моїх знань про літературу регіонів несподівано розширився завдяки цій статті.
Респект і невтомній Наталі Марченко. Вічний двигун, рушійна сила в усьому, що має стосунок до дитячої літератури.