НАЙЦІКАВІШІ КНИГИ ХЕРСОНЩИНИ ДЛЯ ДІТЕЙ
1 жовтня 2014, 11:06   Автор: Яблонська Ніна Юріївна, головний бібіліограф ІБВ Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки

НАЙЦІКАВІШІ КНИГИ ХЕРСОНЩИНИ ДЛЯ ДІТЕЙ

      Херсонська земля здавна славилася своїми літературними традиціями. Дмитро Маркович і Андрій Конощенко (Грабенко), Феофан і Людмила Василевські (Дніпрова Чайка), Софія та Олександр Русові, Борис Грінченко, Микола Чернявський і Олексій Кручених, Микола Куліш і Сава Божко – мала часточка сподвижників Слова, котрі уславили нашу землю.

      Нині їхню славну естафету підхопили нові талановиті митці. Є серед них чимало тих, які віддали своє серце і талант найменшим читачам.

     У цьому огляді буде вибірково представлена література Херсонщини для дітей різних років видання із фондів Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.

 

     Гайдамака, В. В. Семь чудес [Текст] : стихи и песни детям / Василий Васильевич Гайдамака; ил. Виктории Ястребовой. - Херсон : ОАО ХГТ, 2011. - 88 с. : ил.

 

   Давно відомо, що загальнолюдські цінності (добро, щастя, любов до отчого дому рідного краю, шанобливе ставлення до батька-матері, жінки і дітей, закоханість у природу, світ, довкілля, мрію і життєвий поступ, служіння Вітчизні...) є нетлінними, не підлягають інфляції, роблять із звичайної людини неповторну особистість. Саме ці поняття можна простежити у творчості херсонського письменника Василя Гайдамаки. Його поетична збірка «Семь чудес» розрахована на юного читача дошкільного та шкільного віку. Автор залучає дітей до чарівного світу поезії. Описані явища природи всіх пір року. В книзі містяться пісні з нотами композитора Л. Печериченко на вірші автора.

 

 

 

        Гром, Е. В. Казки Грома [Текст] / Едуард Віталійович Гром; іл. П. О. Гімпель - Херсон : Графіка, 2013. - 54 с. : ілюстр.

      У даному огляді не можна не представити душевні казки Едуарда Грома. Ці казки, як політ птаха, легкі і спрямовані на те, щоб пробудити всередині себе щось добре і чуйне — любов, любов до Бога, людей, матері, дітей. Любов до всього, що нас оточує.

      Ця книга — послання до маленьких читачів, до наших діток. Саме вони — наше майбутнє, наша радість. Ці казки роблять світ, де панує добро і мрії, кольоровим. Чарівні герої казок допоможуть дітям бути розумними, цікавими, щасливими. Бо коли діти вірять у добру казку. Вона обов’язково здійсниться.

 

 

 

 

      Крат, А. А. Азбука жевательная [Текст] : стихи для дошкольного и младшего школьного возраста / Анатолий Анатольевич Крат; худож. Ольга Кучерова. - Прага : Союз русскоязычных писателей в Чешской Республике, 2013. - 16 с. : ил.

     Автор наступної книги, яку хотілось би представити, — Анатолій Крат, автор семи поетичних книг для дітей і дорослих. Редактор, перекладач та упорядник низки науково-популярних і літературно-художніх книг, виданих в Україні та за її межами. Член Національної спілки письменників України.

   На 16-ти різнокольорових сторінках в співавторстві з художницею Ольгою Кучеровою розмістилися веселі перетворення букв і слів, за допомогою яких навчання мові може перетворитися для маленьких читачів на захоплююче заняття.

    У книзі також зібрані загадки з підказками і без, авторські лічилки і забавні історії, перші досліди пізнання навколишнього світу і навіть колискова пісня. Для молодшого шкільного віку.

 

 

     Марущак, А. Веселый букворяд. Каллиграммы [Текст] / Анатолий Марущак, Александр Журба. - Херсон : ПАО "Херсонская городская типография", 2013. - 56 с. : ил.

     На терені мистецької України натхненно працює не перше десятиліття журналіст і телеведучий Анатолій Марущак. На сьогоднішній день у Таврії немає рівних Анатолієві Марущакові за рівнем майстерності й знання телевізійної справи в усіх її різновидах і жанрах. Він є асом, профі під номером першим, наймайстернішим журналістом Херсонського телебачення, який може, вміє і любить робити все, що тільки можливо здійснювати на телевізії. Але є ще один бік його творчості — тривалий час не видимий і зовсім ним не популяризований — це літературна діяльність А. Марущака.

    Незвичайну книгу створили для дітей поет анатолій Марущак і художник Олександр Журба. Художник намалював забавні калліграмми, а поет написав цікаві вірші. Виявляється, що літерами можна не лише писати, а й малювати. Мальовані літерами слова — це і є калліграмми. А вірші не лише розвеселять вас, а розкажуть правдиві історії.

 

     Марущак, А. П. Ключи от приключений [Текст] / Анатолий Петрович Марущак, Владимир Марущак. - Одесса : Пальмира, 2007. - 256 с.

      Роман про пригоди Дімки та Мішки, підлітків, які живуть в колоритному причорноморському місті. Події відбуваються на початку 60-х років 20 століття. Життя хлопців сповнене дивовижними подіями, які допомагають їм пізнавати світ, відрізняти добро від зла. Для середнього шкільного віку.

 

 

 

 

 

       Нижеголенко, В. М. Нота і Жужа [Текст] : оповідання про тварин / Валентина Михайлівна Нижеголенко. - Херсон : Айлант, 2012. - 32 с. : ілюстр.

       Книга містить цікаві оповідання про домашніх тварин для молодшого шкільного віку. Авторка намагається привернути увагу дітей до справжніх, а не віртуальних чи вигаданих друзів, розкрити перед наймолодшими чарівність реального життя.

 

 

 

 

 

      Постриган, Л. І. У життя - з казкою [Текст] : автограф-сесія "Під вітрилами Надії - до берегів Мрії..." / Іванівна Постриган Людмила; ред. Леонід Марченко; худож. Тетяна Крючковська. - Херсон : МПП "Издательство "ІТ", 2013. - 30 с.

       Наступна авторка — Людмила Постриган працює вчителем української і російської мови та літератури, багато років керувала літературним гуртком.

     Казки для дітей Херсонщини розраховані на учнів молодшого, середнього та старшого шкільного віку. Їх можна використовувати як у повсякденному житті, так і на уроках з літератури рідного краю. Вони можуть спонукати до власної творчості і тих, хто любить створювати свої казки, і тих, хто любить малювати або розфарбовувати.

       Херсонщина — край багатомовний, тому головна казка дається у двох варіантах: російською та українською мовами.

 

 

     Тищенко, Ю. А. Виртуальное путешествие Вити и Вики в страну «Азбука безопасности» [Текст] . Кн. 1 / Юрий Алексеевич Тищенко. - Херсон : ЧП "Кальченко", 2008. - 52 с. : ил.

    По секрету скажемо, що легенди наступних книжок Юрія Тищенко незвичайні. Таких ви ще жодного разу не чули! Читати їх дуже цікаво, а от коли ви вже перегорнете останню сторінку, то зрозумієте, що «Віртуальні пригоди Віті і Віки в країні «Азбука безпеки» та розповіді Старого Автобуса вас не тільки розважили, а й навчили дуже важливій речі — правилам дорожнього руху, безпечній поведінці на вулиці. Адже у вас, як у кожного пішохода чи водія, є на дорозі свої права та обов'язки.
      Цю книжку її автор подарував читачам кожної районної дитячої бібліотеки у нашій області, тож кожен може прийти до бібліотеки та прочитати про дорожніх піратів і пішохідний перехід, про обгін і про взаємодопомогу...

    Ця книга — пізнавальна гра, де перетинаються реальний і вигаданий світи, а Правила дорожнього руху засвоюються легко й осмислено. Читач стає учасником усіх подій, розкриваючи таємниці дорожньої абетки.

 

       Тищенко, Юрий Алексеевич. Легенды Старого Автобуса [Текст] / Юрий Алексеевич Тищенко. - Херсон : ООО ТФ "Тимекс", 2007. - 60 с. : ил.

    Дивовижне явище — книга «Легенди Старого автобуса». Світ Людей уважно приглядається до себе очима створеного ним же Світу Машин — інколи більше людяним, ніж самі люди. Розмова з юним читачем на молекулярному рівні, як у цій книжці, могла б продовжитися, скажімо, при організації центрів українського первинного інтелекту тощо

 

 

 

 

 

   

Троян, Г. М. Павлусь-рибалка і річкова русалка [Текст] : сатира, гумор, жарти / Григорій Михайлович Троян; ред. М. Братан. - Херсон : ЧПФ "ТДС", 2004. - 144 с. : ілюстр.

    Збірка сатиричних, гумористичних, жартівливих поезій для середнього та старшого шкільного віку.

 

 

 

 

 

 

 

      Щерба, Т. Весела мозаїка [Текст] : приказки, прислів'я, загадки, малюнки: книжка для дітей / Таїсія Щерба; ред. Е. Альварес. - Херсон : Штрих+, 2009. - 85 с. : ілюстр.

   Щерба Таїсія Миколаївна — авторка чотирьох збірок поезій, збірок повістей та оповідань, збірки оповідань і новел, двох збірок публікацій і методичних посібників про письменників рідного краю, трьох книжок із народознавства. Нею написано 20 літературних портретів письменників­краян і відомих особистостей (композиторів, науковців, аграріїв, лікарів). Упорядкувала вона також декілька чисел альманахів «Степ», «Таврія поетична» та антологію сучасної поезії Херсонщини «Вежі та вітрила».

    Метою книжки є намір розширювати лексичний запас дітей дошкільних закладів та учнів молодших класів ЗОШ, сприяти розвиткові їхніх естетичних смаків, вивченню рідної та іноземних мов.

 

 

      Щерба, Т. Розумне кошеня [Текст] : для дошкільного та мол. шк. віку / Таїсія Щерба; ред. М. І. Братан. - Херсон : Штрих+, 2008. - 28 с. : ілюстр.

     Книга-розмальовка містить короткі вірші трьома мовами: українською, російською та англійською. Для дошкільного та молодшого шкільного віку.

 

 

 

 

 

 

    Щербина, А. Віршовані казки [Текст] / Анатолій Щербина ; худож. Тетяна Крючковська. - Херсон : Наддніпряночка, 2005. - 28 с. : ілюстр.

    Херсонський поет Анатолій Щербина наполегливо прокладає стежку до юних читачів. Його перу належать вірші для дошкільнят, віршовані загадки, книжка-розмальовка. І ось — казки. Віршовані казки! Чимось нагадують байки. Герої їхні — звірі, домашні тварини, і, звісно ж, люди — веселі та кмітливі, часом аж навіть мудріші нинішніх господарів життя.

 

 

 

 

 

 

Яблонська Ніна Юріївна,

головний бібіліограф ІБВ Херсонської обласної

бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки

 


Коментарі до статті