Галина Лозко. "Дерево Життя"
20 грудня 2010, 16:05   Автор: Наталя Марченко

Лозко Г. Дерево Життя : укр. міфологія / Галина Лозко ; обкл. та іл. В. Крижанівського. – Київ, 2009. – 48 с. : іл.Для дітей середнього шкільного віку

Ти стовідсотково знаєш оповіді – про богів давніх греків і єгиптян, можливо, читав міфи індійців і скандинавів, адже їхні образи використовуються повсюди – від рекламних роликів до мультфільмів, від класичних творів живопису – до модернових віршів.
Але чи знаєш ти що-небудь про українських богів? Уявляєш, як саме вони виглядали? Які дивовижні історії з ними траплялися? Коли ні, то ця мальовнича книга-альбом – саме те, що ти мусиш прочитати!
З її обкладинки у тебе вглядаються сяючі очі великого Орія, а на кожній сторінці чекають барвисті й водночас строгі лики давніх українських богів, вишукано зображені відомим українським живописцем Віктором Крижанівським. Золотосяйна Лада й срібнолика Леля, таємнича Дана й вічно змінна Жива, дародавиця Мокоша й вогнекрила Мати Слава, Рід і Ярило, Вогнебог і Дажбог, Купайло та Перун, Стрибог і Велес та ще інші українські божества постають із цих картин рівновеликими представникам будь-якої іншої національної міфології, а то й красивішими, величнішими, цікавішими!
А розповідає тобі про українських богів справжня Волхвиня Зореслава, доктор філософських наук Галина Лозко. І ці розповіді сповнені не лише знання, зібраної по крупинці з різних джерел інформації, а й щирої віри в силу та невмирущість прадавніх коренів нашого народу. Тобі вирішувати – вірити чи ні в давніх українських богів, але за будь-яких обставин ти знайдеш у собі відголоски тої великої сили, що з правіку тримає та пориває до чину наш народ.

Наталя МАРЧЕНКО

Дорослому читачеві

Дане видання по праву можна вважати першою язичницькою книгою для дітей в Україні, де вміщено не вигадані оповідки з міфології, оздоблені барвистими малюнками, а представлені справжні іконописні полотна, супроводжувані адаптованими для дітей розповідями засновниці офіційно діючої конфесії Об’єднання Рідновірів України (1993 р.) Волхвині Зореслави (1994 р.), доктора філософських наук Г. С. Лозко.
Самобутній художник Віктор Крижанівський, чиї духовні полотна ілюструють видання, – не лише доктор філософії образотворчого мистецтва Кінгстонського університету (США) й автор розписів у музеї-святині Лева Силенка та благодійному фонді пам’яті Юрія Миролюбова, а й практикуючий містик, який малює українських богів, опираючись на власний духовний досвід і ґрунтовні наукові та мистецькі дослідження. Його образно-символічні роботи схожі швидше до індуських ікон, ніж до книжкової дитячої графіки. Та тим вони й цікаві. Ці картини, любовно відтворені на гарному папері, цікаво розглядати й досліджувати, розшифровуючи приховані в них значення та образні коди, на них можна медитувати й мріяти. Вони навіюють читачеві почуття причетності до величного космосу українства, гідності та сили.
Власне, зображальна частина книжки домінує, наповнюючи вищим сенсом і розквітчуючи стриманий науково-популярний текст. Світло щирої віри живе саме в картинах, тоді як розповідь лише коментує їх із погляду раціонального знання. Зміст вміщених у книжці оповідань є адаптованим до дитячого сприйняття стислим переказом наукових розвідок Галини Лозко. Тому для кожного, хто дотримується інших поглядів на ті чи інші персонажі української міфології, її трактування можуть видатися суб’єктивними. Та слід визнати, що здебільшого авторка ввела до видання лише загальну, визнану більшістю дослідників і практикуючих язичників інформацію, «присмачивши» її цікавими фактами, легендами та розповідями про традиційні українські свята.
Як на мене, це видання може стати окрасою будь-якої домашньої книгозбірні й долучить до таїни вічного українського світу наступні покоління.

Наталя МАРЧЕНКО


Коментарі до статті

Вікторія


Чи доктор філософських наук переповідає дітям правдиві, науково вивірені факти про українських богів (а, як твердив свого часу історик мистецтва Дмитро Володимирович Антонович, "відомостей про дохристиянську релігію дійшло до нас дуже мало, і то в джерелах дуже сумнівних"), чи вигадує власні міфи?