Огляд дитячої літератури, виданої у Чернігівській області у 2014 році.
18 лютого 2016, 9:30   Автор: Лариса Миколаївна Казакова

   

Щороку у Чернігівській області  відбувається конкурс дитячої творчості «Хай весь світ дивують нині діти неньки України», започаткований чернігівськими письменниками. Головними його натхненниками стали Тетяна Пакалюк, Алла Сокол, Олена Конечна, Михась Ткач, Надія Галковська, а також Чернігівська обласна бібліотека для дітей імені М. Островського. Підсумком творчого змагання стає однойменна збірка творів-переможців.

Цьогоріч розуміння та сприйняття текстів доповнюють малюнки Анастасії Кокарєвої.

Здебільшого юні митці писали про рідну Україну, Голодомор, Тараса Шевченка, любов до книги. Серед творів як поетичні, так і прозові — казки, оповідання, щоденник… Торкнула душу оповідь  Ірини Дейнеко «Осінь — це маленьке життя»: «Люблю осінь! Романтика… Пора мрій. Дерева стоять такі гарні, різнобарвні. Від їх чарівної магії в душі пробуджується дар Левітана. Хочеться писати картини. А повітря яке! Дихаєш — і не можеш надихатися, таке свіже. А грибів скільки!...».

Взагалі, саме цей випуск вирізняється творами дітей, які дивують дорослим поглядом на життя, любов’ю до країни, розумінням української історії, зі своєю філософією.

Книжку видано у чернігівському видавництві «Десна Поліграф».

 

Для дорослих і малечі рекомендуємо нову книжку Маргарити Бордонос «Вітамінка доброти», видану Київським видавництвом «Український пріоритет». Адже саме ця незвичайна «Вітамінка» підказує усім нам, як вилікуватися від байдужості.

Твір став одним із переможців Всеукраїнського конкурсу на кращий твір для дітей та отримав Корнійчуковську премію в номінації «Проза для дітей молодшого віку».

«Ця казкова історія про людську доброту, що може творити диво, заснована на реальних фактах і має реальних прототипів», — зізнається авторка.

Книжка розповідає про те, як семирічний хлопчик разом із однокласниками запропонував хворому ровесникові цікаве спілкування, ігри, а головне — надію та бажання лікуватися. «Вітамінка доброти» — корисна як дітям, так і дорослим. Адже її герой, маленький хлопчик, «має добре й щире серце. Він намагається зробити наш світ кращим, турбується про тих, кому гірше, — говорить авторка, — У кожної дитини має бути своя вітамінка доброти!».

По справжньому добрими стали також ілюстрації до книжки, створені Лілією Горбач студенткою Київської академії мистецтв. Художниця напрочуд тонко сприйняла ідею книжки та прикрасила її своїми роботами.

***

 2014 року побачила світ ще одна книжка Маргарити Бордонос «Фруктові цікавинки для кожної дитинки». Книжечка розрахована на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. 

Гарні ілюстрації зробила Альона Андрущенко, видана книжка у м. Мені. 

У літературному конкурсі «Краща книга року-2014» Чернігова в номінації «Література для дітей та юнацтва» книжка отримала другу премію.

 

Книжки Тетяни Пакалюк читаються дуже легко, мають захопливий сюжет, повчальну мораль, яка є регулятором дитячої поведінки, системою цінностей родини та суспільства в цілому. Тетяна Іванівна — одна з небагатьох сучасних письменниць, яка пише для підлітків легко, невимушено і, водночас, допомагає розібратися у складних життєвих ситуаціях.

Письменниця порадувала читачів декількома казками.

Віршована казка «Моя душа», видана у видавництві «Десна Поліграф» у Чернігові.

У книжці розповідається про те, як маленька дівчинка набула дару — бачити людські душі. Яка вона душа людини, про що може розповісти? І як дівчинка допомагала іншим?

Ця книжка допоможе дітям зрозуміти, що найголовне в людині — її душа, що треба дбати про її збагачення та про її збереження.

Загляньмо ж у власну душу! Що там? Чистота, натхнення, поезія?

Це казка  для сімейного читання. Вона допомагає дітям та дорослим по-новому дивитися на життєві цінності, свої вчинки, ставлення до людей.

 

Ще одна книжка Тетяни Пакалюк, видана 2014 року,  — «Життя безцінне».  Події, подані у творі, справді відбувалися у Чернігові, авторка знала головного героя. Йдеться про проблеми нерозуміння між батьками та дітьми. Головний герой Андрій —хороший хлопець, гарно навчається, але не має порозуміння з батьком, а через нього і зі своїми однолітками. Зрештою хлопець вирішує покінчити життя самогубством…. Але, на щастя, він зрозумів, що це не вихід…

Людське життя — воно безцінне!

Всевишній нам його дає.

Пройти повинні неодмінно

Ми до кінця життя своє!

У кожного із нас — призначення.

Яке воно? Відгадуй сам.

Людина кожна має значення.

Судити ж прожите не нам.

Нас Бог постійно випробовує:

Чи ти Людина — чи «сміття»?

Виховує й перевиховує.

Можливо, в цьому сенс буття?  

Авторка намагається довести, що в житті у людини виникає дуже багато проблем, із якими треба навчитися справлятися, що завжди із будь-якої ситуації можна знайти правильний вихід.

Книга вийшла у видавництві «Десна Поліграф» в Чернігові та рекомендована для читання  дітям середнього шкільного віку.

У книзі Тетяни Пакалюк «Набридло бути дурнем» розповідається повчальна історія про хлопчика, який дуже захоплювався спортом, але не полюбляв навчатися… 

Як життя змусило його переглянути власне ставлення до навчання та до людей можна дізнатися, прочитавши книжку. 

Гарні ілюстрації зробила Марина Скоробогатько

Казка видана у видавництві «Десна Поліграф» у Чернігові та розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку.

 

Також 2014 року побачила світ книжечка Надії Перепаді «Таємниця старого парку» для дошкільників і дітей молодшого шкільного віку. Книжечка надрукована у м. Мені у друкарні «Домінант». Художник Юрій Гладченко прикрасив видання яскравими, добрими, по справжньому дитячими ілюстраціями. Казка про доброту,  справжню дружбу та любов до природи.

 

 

 

Лариса Миколаївна Казакова,

Головний бібліограф Чернігівської обласної бібліотеки

для дітей імені М. Островського.


Коментарі до статті