Наталя Трохим. Львівські віршики
29 квітня 2016, 11:55   Автор: Наталя Марченко; Леся Воронина

Трохим Н. Львівські віршики / Наталя Трохим ; іл. Зоряни Базилевич. – Львів : Джезва, 2015. – 23 с. 

 

Це тільки дорослі певні, що гарних дитячих віршів хоч гать гати! Насправді, знайти віршика собі довподоби досить складно. Бо у збірочках отой «твій» віршик може бути один-однісінький серед десятків інших. Бо віршиками якось не прийнято ділитися: мало хто переповідає їх друзям на перерві. А ще віршики стають улюбленими «під настрій»: сьогодні подобається один, завтра – інший.

Ось чому насправді хороша збірочка дитячих віршів – справжня знахідка!

Саме така мені нещодавно трапилася!

Ошатно видана в зовсім юному львівському видавництві «Джезва». Сповнена вражень і відчуттів, справжніх міських історій і картин (із круками та трамваями, заклопотаними тітками й дядечками, хмарами й песиками). Із яскравими настроєвими малюнками Зоряни Базилевич. Із кумедними, мудрими та іскрометними віршиками Наталії Трохим. Із веселими рядками, в яких літери ніяк не хочуть бути схожими одна на одну (точнісінько як у записочці однокласника smiley).

Сподіваюся, серед десятка чарівних віршиків цієї світлої збірочки точно є твій УЛЮБЛЕНИЙ вірш!

Наталя Марченко.

Дорослому читачеві

НЕЙМОВІРНІ НЕФОРМАТНІ ВІРШИКИ

Поява книжки Наталі Трохим «Львівські віршики» видається мені чи не найцікавішою подією, що сталася в нашій дитячій літературі за останній час.  Почнімо з того, що ця поетична збірка одразу ж привертає увагу своєю «неправильністю»  - ілюстрації в ній не ядучо-яскраві, а приглушено-пастельні, літери стрибають по сторінках, як скажені кенгуру, і чи не кожну букву малому читачеві  доведеться «розгадувати».

Що вже казати про тітоньку, яка простує під ручку з огрядним добродієм серед чудернацьких, похилених у різні боки, але впізнавано-львівських кам’яниць?  Адже в неї  замість спідниці… газета! Так-так, і тобі одразу ж хочеться прочитати – що в тій спіднице-газеті написано? Бо напевно ж там сховалася якась зашифрована таємна інформація! І коли ви разом зі своїми малими, роздивившись усі ті кумедні «секретики», намальовані Зоряною Базилевич,  прочитаєте-розшифруєте вірш, то мимоволі станете учасниками захопливої гри, до якої вас так хитро залучили авторка віршів та художниця.

І врешті все стане зрозумілим, адже це – «Вихвалянка»:

                                   У нашому місті

                                   Всі стріхи - ребристі,

                                   Всі замки - шпилясті,

                                   Будинки – кутасті,

                                   Тітки – вихилясті,

                                   Дядьки – вихвалясті,

                                   Садочки – квітчасті,

                                   Віконця – гратчасті.

                                   А щоб не боятись

                                   Містянам напасті –

                                   У міста на варті

                                   Вор-р-рони – горласті!

«Вихвалянка» – лише перший віршик цієї неймовірної книжки, яка своєю невимушеністю, розумінням дитячої психології, умінням творити справді веселу, дотепну, «неправильну» поезію, залучає малого читача  до співтворчості.

Не підробляючись під дитину, не сюсюкаючи з нею,  Наталя Трохим так майстерно й невимушено зміщує акценти, що раптом розумієш, що пригода маленького (тобто зовсім новенького) трамвайчика, який загубився у великому місті,  могла статися і  з будь-яким хлопчиком чи дівчинкою ( «Трамвайчик»). Адже так лячно буває вперше опинитися серед незнайомих людей та ще й бодай на мить втратити з очей маму чи тата…

І навіть така звична подія як дощ може перетворитися на захопливу забавку, коли ти, повторюючи рядок за рядком, ніби перекочуєш у роті, пробуючи на смак,  шарудливі слова-краплини, а вони ще й грайливо підстрибують, вдаряючись об землю :

                                Щойно дощ ущух,

                                Ущерть

                                Виповнивши пащі площ

                                І левів,

                                І Львів

                                Увесь у дощі… («Дощова забавка»)

А ще ти заввиграшки можеш зробити хмарку – просто треба щосили дмухнути на кульбабку, і тоді полетить у світи зроблена тобою «найлегша в світі хмарка» («Як зробити хмарку?). І, може,  ти розгадаєш таємницю ночі, коли так лячно серед темряви прислухатися до дивних звуків і уявляти:

                                …Раптом Хтось там причаївся,

                                Хтось страшенний причаївся –

                                І за ніжку тільки: - смик!

                                Але ти не бійся,

                                Не лякайся – смійся!

                                Уяви, що сталось так:

                                Дощ шепоче: кап-кап-кап,

                                Тихо порається мишка…

І ці знайомі кожній дитині страхи вмить відступають, трансформуються у цікаву пригоду, коли той Хтось разом з тобою полохає  уявну мишу і, тихенько підкравшись, смикає її на ніжку. («Нічка»)

Мені б хотілося цитувати кожен вірш і розповідати про кожну кумедну ілюстрацію, але краще все це побачити й прочитати разом зі своїми дітьми. Бо я впевнена – для багатьох малих і великих читачів «Львівські віршики» Наталі Трохим стануть неймовірним відкриттям.

                                                                                                          Леся Воронина.

Додаткова інформація

Коментарі до статті