Сергій Гридін. Відчайдушні
19 липня 2017, 10:33   Автор: Наталя Марченко, Тетяна Качак

Гридін С. Відчайдушні : повість-детектив / С. Гридін. – Київ : Академія, 2017. – 128 с. 

 

Літо існує для того, аби в житті траплялися дивовижі! Хіба не так?

Це й подорожі, й дружні посиденьки та пригоди, й нові книжки, і неочікувані почуття, і відкриття, яких сам від себе не очікував!

Але, коли чесно, рідко стається так, аби пригоди в житті виявилися крутішими, від тих, про які читав у книжках. Тому читати влітку гарні захоплюючі книжки так цікаво smiley.

Саме цим приємним заняттям і перебивався на канікулах герой нової повісті Сергія Гридіна у селі Озерному. І, можливо, прочитане стало б його найкращим літнім спогадом, коли б довкола не почали траплятися речі захопливі та небезпечні, а пригоди та кумедні несподіванки не посипалися на Дмитра, Андрія, Павла та Катю як із мішка.

Тому раджу для початку взяти цю цікавенну книжку й почати читати! Переконана, що тоді й твоє літо не буде змарноване, а запам‘ятається, як мінімум, чудовою історією від Сергія Гридіна!

Наталя Марченко.

Дорослому читачеві

Повість-детектив Сергія Гридіна – найкраще для літніх читань

 

"Учора до опівночі читав знайдену книжку. Які в людей пригоди класні! От би собі так. Спочатку одну історію, потім іншу, і вже не мав сили зупинитися, поки не перегорнув останню сторінку...".

Сергій Гридін. «Відчайдушні».

 

Літні читання – особливий атрибут школярських канікул. У когось ці читання асоціюються з примусом, а хтось з радістю складає список цікавих книжок і занурюється у неймовірні пригоди, мандрує, переживає нові емоції з літературними героями. До цього списку обов’язково варто додати повість-детектив Сергія Гридіна «Відчайдушні».

Письменник для розважальної підліткової книжки обрав цікаву історію й типові мотиви: закінчується навчальний рік, юні герої Дмитро, Андрій, Павло і Катя приїжджають до родичів у село Озерне. А тут на них чекають захопливі, хоч іноді й небезпечні, пригоди, кумедні несподіванки і, звісно ж, незабутньо проведений час.

«Відчайдушні» – команда юних детективів, які намагаються з’ясувати, куди зникають діти. Літературні ремінісценції та натяки на книжку про Шерлока Холмса, яку читав Дмитро,  – звичний хід у детективній прозі для юних. Впродовж усієї розповіді автор наводить паралелі та асоціації. Головний герой висуває свої версії та припущення, перевіряє їх, вивчає докази і разом із друзями, ніби пазли, складає свої здогади, спостереження, інформаційні повідомлення докупи, щоб отримати ключ-розгадку сільської таємниці.

 Юним детективам вдається зрозуміти, хто причетний до зникнення дітей у Озерному, зняти підозру з дільничого, викрити Семенівну та врятувати дівчат. Кульмінаційним моментом у творі стає зустріч із справжнім злочинцем, який переховувався від правосуддя.

Повість-детектив Сергія Гридіна інтригує сюжетом, захоплює героями ровесниками, приваблює легкістю мови та гумористичними епізодами, вражає читабельністю. Тут немає містики чи фантастики, є гра уяви, збіги, непорозуміння та випадковість.

Письменник не зраджує хлопчачого дискурсу, який  послідовно прописав у повістях «Не такий», «Незрозумілі», «Не-Ангел». Олівець, Каратист, Терорист – прізвиська хлопців, трьох друзів, із якими пов’язані дитячі спогади, кумедні історії, спільно пережиті «прикрості». Катя теж із ними, хоч автор не приділяє їй належної уваги: її портрет поданий штрихами, а сюжетна роль швидше другорядна. Очевидно, її образ стане центральним у наступних текстах письменника. Адже саме Катя  бентежить Дмитра і найбільше йому подобається, а літо тільки починалосья…

Книжки про і для підлітків Сергія Гридіна, незважаючи на максимальну відвертість у розкритті тем, описі ситуацій, висвітленні характерів, завжди стверджують загальнолюдські цінності, спонукають юних читачів замислитися над причинами тих проблем, які виникають, вдаватися до самоаналізу і головне – ставити мету і наполегливо йти до неї.

 

Тетяна Качак,

м. Івано-Франківськ.


Коментарі до статті

N.marchenko


Також послухайте думку читача: https://www.youtube.com/watch?v=MRpErom2EK4