Любовь Купцова. Майка і Смугастик
13 січня 2018, 21:40   Автор: Наталя Марченко, Інна Іщук

Купцова Л. Майка і Смугастик / Л. Купцова ; намал. Ж. Миронюк. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2017. – 92, [1] c. : іл. 

 

Хто з вас любить читати про котиків і білочок? smiley

А кому подобаються захоплюючі пригоди, веселі й трішечки страшні історії зі щасливим завершенням?

А можливо, хтось хоче знати, як живуть тварини в місті —  поряд із нами, в парках і сквериках, на вулицях і в будинках?

Якщо тобі вже цікаво, то ось ця чудово ілюстрована книжечка, рукопис якої став переможцем V Міжнародного конкурсу на кращий твір для дітей «Корнейчуковська премія» в номінації «Проза для дітей молодшого віку», —  саме те, що потрібно!

Це цікава невеличка пригодницька повість про двох друзів — викинутого з дому кота Смугастика та руду білочку Майку, котра змалку живе на вулиці. Друзі дізнаються про звичайні дива, що трапляються поряд нас, і дають раду в непростих життєвих ситуаціях, вчаться самостійності та переживають складні незнані почуття.

Тобі буде цікаво прочитати цю книжечку самому й буде про що поговорити з друзями. А ще, певна, ти зовсім іншими очима подивишся на білочок, котиків, їжачків та інших тваринок, які живуть у сусідньому парку.

Наталя Марченко.

Дорослому читачеві

У пошуках друзів

Не встигла повість для дітей «Майка і Смугастик» одеситкиЛюбові Купцової побачити світ, як критики та книгознавці внесли її до топу кращих дитячих книжок 2017 року.

Чим же вона привернула їхню увагу?

Через потяг до смачненького чарівний  злодюжка  кіт Смугастик опиняється на вулиці, вірніше, в приміському лісопарку. Він неабияк заскочений – адже навколо все чуже, незнайоме і до того ж усе більше хочеться їсти. Першою йому на допомогу приходить білка Майка, котрій теж доводиться не солодко: то куниця в її дупло забереться, то яструб обирає її об‘єктом для обіду. Але Майка – особа спритна і винахідлива, вона з честю виходить із усіляких небезпек. І цим своїм вмінням Майка ділиться з новим другом, який про «дику» природу знає хіба що з телевізійних передач, які переглядав, коли вилежувався на колінах своєї улюбленої хазяйки.

Зазвичай міські діти нічого не знають про тих звірят і птахів, які мешкають поруч із ними – куниць, ящірок, кажанів, видр, їжаків і навіть зайчиків. Це для них «дика» природа. І цінність цієї невеликої, з чудовими ілюстраціями Жені Миронюк,  книжки полягає в тому, що автор заповнює цю прогалину.

Характерна деталь – її «хвостаті» герої  не наслідують, як герої інших дитячих книжок, поведінку людей. Вони особи самостійні, ділові та активні, особливо в пошуках їстівного. Адже  їх ніхто не забезпечує «віскасом» чи  ковбаскою. Проте боротьба за місце під сонцем не  робить їх злими чи байдужими до чужого лиха. Навпаки, вони охоче приходять на допомогу новому безхатченкові, поступаються  найкращим місцем для ночівлі,  діляться з ним своїми припасами та навіть вчать деяким секретам риболовлі.

Смугастик теж  не пасе задніх. Розкоші, в яких він жив до цього, не позбавили його позитивних якостей – поваги до ближніх, потягу до вивчення нового, шляхетності. Він відганяє підступну змію від гнізда з безпомічними пташенятами, рятує куцохвостого малюка Вуханя від пазурів хижої куниці, ставить на місце розбишакуватих ворон.

Повість  сповнена любові та поваги до «друзів наших менших». Вона написана легкою, доступною для малечого розуміння мовою, весела і водночас повчальна та інформаційно насичена.  В цікавій манері,  ненав‘язливо і зворушливо  автор  знайомить читача з невідомими досі рисами, особливостями  характеру та звичками своїх героїв. Книга вчить юних читачів, як поводитися в складних ситуаціях. Головне, стверджує автор, – не здаватися і шукати вихід із будь-якої ситуації.

А тим  часом у квартирі, звідкіля гарячкуватий хазяїн зопалу вигнав Смугастика, зчиняється переполох. Хазяйка, добросердна Марія Петрівна, подала на  свого улюбленця «в розшук». Тож тепер хазяїн і друг родини дворовий кудлань Бровко, висолопивши язики, бігають по місту в пошуках «бідного котика». Зрештою Бровко з допомогою нових друзів Смугастика знаходить його й урочисто повертає до рідних пенатів. Але  улюбленець господині повертається не з порожніми лапами – в своїх обіймах він тримає  великого коропа, якого  упіймав особисто.

Любові Купцовій вдалося створити привабливий світ казки, який неабияк потішить юного читача. І напевно, прочитавши цю повість, він захоче придбати і її продовження.

 Інна Іщук,

голова  об‘єднання дитячих письменників Одещини

(м. Одеса). 

 

 

 

 

 


Коментарі до статті