Буковинський казкар і чарівник Василь Мельник
24 березня 2018, 22:01   Автор: Прохіра Рудая

«З казки починається дитинство. Щоб написати казку, потрібно бути спостережливим і дуже хотіти написати казку», — казав письменник В. Мельник.

Василь Гаврилович Мельник народився 8 травня 1937 року в с. Куча Новоушицького району Хмельницької області, в родині хліборобів, Марії Іванівни та Гаврила Ілліча. Хоч письменник родом із Поділля, але навіки поріднився з Буковиною.

Після закінчення школи навчався в Київському технікумі харчової промисловості (1958), пізніше закінчив Московський інститут харчової промисловості (1967). Працював механіком, інженером, головним інженером, директором харчових підприємств Чернівецької області. Був директором літературно-меморіального музею О. Кобилянської, директором будинку письменників Чернівецької обласної організації СПУ.     

Однак вабила Василя Мельника літературна, творча робота, тому й вступив на заочне відділення Московського літературного інституту (1982). І свою творчу діяльність розпочав із написання гуморесок, дебютувавши в українській літературі своєю гуморескою «Авторитет».

В 1971 році у видавництві «Карпати» вийшла його перша збірка гуморесок «Бесіди на килимі». А в 1976 році видавництво «Веселка» видало першу книгу для дітей «Господар гаю». Казки для дітей дошкільного віку відразу полюбилися юним читачам і принесли першу славу письменникові. В. Мельник писав: для дорослих — гуморески, п’єси, кіноповісті та кіносценарії, для дітей — казки, оповідання, невеликі замальовки-етюди про природу. Але все ж таки найповніше свій письменницький талант Василь Гаврилович реалізував у творах для дітей.

Дитячі твори відомого буковинського письменника, члена національної спілки письменників України Василя Гавриловича Мельника вирізняються особливою щирістю і любов’ю. Казка, на його переконання, то скарбниця народної мудрості. Вона, наче чарівна паличка, пробуджує в дитині найкращі якості. Письменник вважав, якщо дитину виховувати на добрих казках, закласти здорову основу, то щоб з нею не трапилося в подальшому житті, ця основа завжди збереже від хибкого кроку, підтримає у важку хвилину, не дасть зламатися чи впасти.

Василь Мельник від природи володів глибоким знанням дитячої психології і мав великий дар казкаря-оповідача. Завжди вмів знайти влучне слово, спілкуючись з дітьми. Його твори для дітей мають повчальне спрямування, стимулюють наймолодших читачів до пізнання світу, вони не нав’язливі, проникнуті добротою і любов’ю до людини та природи. Читаючи його твори читач переконується, що він справжній чарівник.     

Окремі твори письменника перекладено білоруською, російською, румунською та іншими мовами.

З творчістю Василя Мельника діти знайомляться на уроках літератури рідного краю.

За вагомий внесок у виховання підростаючого покоління Міністерство освіти і науки України нагородило Василя Гавриловича Мельника нагрудним знаком «Антон Макаренко» (2007). Рідне місто вшанувало його медаллю «На славу Чернівців» (2008). Тричі лауреат Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова».

Скарбницю мудрості залишив про себе Василь Гаврилович Мельник у спогадах про себе, у своїх книгах, у повнометражному фільмі «Гніздо горлиці», який знято за його кіносценарієм і представлено на 69-ому Канському міжнародному кінофестивалі.

22 травня 2015 року Василь Гаврилович Мельник відійшов у вічність. Похований в Чернівцях.

У даному огляді представлені книги Василя Гавриловича Мельника написані для дітей із фондів Чернівецької обласної бібліотеки для дітей:

 

 

 

Господар гаю : казки для дошк. віку / худож. С. Караффа-Корбут . – Київ : Веселка, 1976. – 21 с.

Автор знайомить малюків з мешканцями лісу, першою весняною квіткою — проліском-підсніжником, господарем гаю — дятлом, лісовим дивом — грибною галявиною. До книжки ввійшли казки «Первоцвіт», «Господар гаю», «Лісове диво».

 

 

 

 

 

 

Дивне лисеня : казки для мол. дошк. віку / худож. С. Скачко. – Київ : Веселка, 1984. – 16 с.

Герої казок — дивне лисеня в новій шубці, світлячок з ліхтариком, добрий дятел-трудівник, заєць-вуханчик та маленькі совенята, вчать дітей робити добрі справи, бути ввічливими, говорити правду, допомагати в біді, а також пояснюють чому мати-сова вночі не спить.

 

 

 

 

 

Світлячок : казки для дошк. віку / худож. С. Скачко. – Київ : Веселка, 1987. – 16 с.

Для того щоб жити, треба працювати доводять дітям герої казок — крилаті майстри — працьовиті ластівки, корисну працю світлячка вночі, про те, що роблять Сонечко і Сонячні Зайчики.

 

 

 

 

 

 

 

Веселчині стрічки : казки та оповідання для дітей мол. та серед. шк. віку / худож. С. Скачко. – Чернівці, 1991. - 32 с.

Автор знайомить дітей з чарівницею землі і неба — Веселкою, сміливими та веселими вертунами — Сонячними Зайчиками, святом першого вильоту з гнізда малюків, плаваючими парасольками — медузами та іншими таємницями природи.

 

 

 

 

 

Хто у річці живе : казки для дошк. віку / худож. С. Скачко. – Київ : Веселка, 1995. – 28 с.

В книзі йде мова про мешканців річок — молоденького бобрика Добрика, непосидючого первістка Димка-дельфіна, про дружбу маленького жабеняти Чепіряшка і щедрого на гостинці довговусого дідуся Рака та інших героїв, які роблять добрі справи.

 

 

 

 

 

 

 

Дружна сімейка : казки для дошк. та мол. шк. віку / мал. І. Хільченко. – Чернівці : Прут, 1998. – 24 с.

Автор у своїй книзі вводить наймолодшого читача у дивовижний світ, сповнений таємничої загадковості, особливої і чарівної. Тут оживає довколишня природа, спілкуються щирі друзі, сходяться у боротьбі добра і зла, відбуваються пізнання справжніх моральних та духовних цінностей.           

 

 

 

 

 

 

Дзиґа : повість. – Чернівці : Прут, 2001. – 136 с.

В книзі порушено ряд проблем сучасності: історичної пам’яті нашого народу, моральних і духовних цінностей, людської доброти і здатності до співчуття, чистоти помислів, повазі до батьків, тощо.

 

 

 

 

 

 

 

Літаючий дзвоник : казки та оповідки для дітей мол. шк. віку / худож. Н. Балабан. – Чернівці : Місто, 2003. – 25 с.

У великий світ любові, добра, справедливості й краси, які назавжди мають залишитися провідними в дорозі до справжнього щастя запрошує автор у своїй книзі маленького читача.

 

 

 

 

 

 

 

Народження дива : казки для дітей дошк. та мол. шк. віку / худож. А. Антощук. – Чернівці : Золоті литаври, 2004. – 32 с.

В. Г. Мельник у своїх казках цікаво, дотепно та переконливо розповідає друзям-читачам про те, що найбільші дива, які дарують кожному радість, гарний настрій та щастя, творить сама людина невтомною, натхненною працею та, що все добре та гарне починається з любові.

 

 

 

 

 

 

Смугастик : казки для дошк. та мол. шк. віку / худож. О. Глушко. – Чернівці : Склавія – 94, 2005. – 15 с.

Персонажі казок — Хміль-одинак, Джмелик-смугастик, мандрівний Музика, патріарх дерев - дужий Дуб, тендітні Берізки, кремезні Буки та Ясени, красуня Черешня, пересмішниці Осика і Вільха, пахуча Липа, щедрий Місяць, мудрий Сичик та інші казкові герої — уособлюють певні людські характери. А головна тема казок — одвічне протидіяння Добра і Зла, в якому перше завжди здобуває перемогу.

 

 

 

 

 

На лісовій торговиці : казки для дітей мол. шк. віку / худож. О. Ільніцька. – Чернівці : ДрукАрт, 2008. – 35 с.

Автор знайомить маленького читача з багатющим світом рідної природи: олюднюється дзвінкоголосе птаство, лісові звірі, рослини, природні явища та вчить, як стати справжнім другом природі.

 

 

 

 

 

 

 

Сказання про ліс : наук.-худож. нарис. – Чернівці : ДрукАрт, 2008. – 60 с.

В. Мельник у своєму науково-пізнавальному нарисі узагальнює образ великого спільного друга — лісу, знайомить читача з його життям, численними багатствами, підкреслюючи взаємозв’язок людини з навколишнім світом. Письменник наголошує у своєму творі на те, що ми зобов’язані берегти природу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Купальня для Рудулі : казки та оповідки для дітей дошк. та мол. шк. віку / худож. оформ. Р. Рязанової. – Чернівці : ДрукАрт, 2011. – 34 с.

Буковинський письменник у своїй книзі перед читачами відкриває багатющий світ рідної природи, де читачі у черговий раз поринуть у дивовижні й яскраві пригоди казкових героїв, помандрують разом з ними цікавими чарівними стежками.

 

 

 

 

 

 

 

Народження дива : Казки. Оповідання. Етюди / мал. С. Скачко, А. Антощук, Р. Рязанової. – Чернівці : ДрукАрт,   2011. – 176 с.

До книги відомого українського письменника «Народження дива» увійшло 70 кращих дитячих творів (есе, оповідання, казки) написані автором впродовж творчого періоду, в яких письменник цікаво, дотепно й переконливо знайомить юних друзів-читачів з дивами, які щодня відбуваються поряд, якщо вірити у казку, бо вона по-справжньому розкриває чудовий дивосвіт добра, любові, краси і справедливості.

       

          

 

 

 

Найкращі дні року : казки для дітей / пер. рум. мовою С. Гочу. – Чернівці : Склавія-94, 2006. – 29 с.

 

 

 

 

 

Прохіра РУДАЯ,

заступник директора по науковій роботі

Чернівецької обласної бібліотеки для дітей.


Коментарі до статті