ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ЗАСОБАМИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
2 січня 2019, 20:01   Автор: Наталя Дев'ятко

 

ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ

ЗАСОБАМИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

ЗОБРАЖЕННЯ ВІЙНИ У ТВОРАХ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО

І МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Національна ідентичність – одна з найважливіших ідентичностей, яку має пізнати людина під час дорослішання. Якщо людина не здобуває цього досвіду, то у дорослому віці нею надзвичайно легко маніпулювати. Ми бачили приклад такої тотальної маніпуляції, коли національність було стерто, а люди жили у світоглядних координатах «Мой адрес не дом и не улица, мой адрес – Советский Союз» (В. Мільдон [3]). Денаціоналізація сприяє створенню псевдоідентичності «тутешніх». Це явище на пострадянському просторі досліджували В. Єленський [1] і М. Рябчук [5].

На мою думку, в системі виховання патріотичні національні ідеї та актуалізовані національні архетипи обов’язково мають бути присутні у творах сучасних українських авторів. Особливо важливим це питання постає у наш час, коли в країні йде війна. І, щонайперше, ця війна – світоглядна.

Вважається, що дітям ще рано читати твори «про війну». Проте якщо простір дитини повністю відмежувати від актуальної реальності (Майдан, війна на сході України і є нині саме такою реальністю), то згодом такі діти будуть не готові до зустрічі з дійсністю, коли «захисна стіна», збудована дорослими, почне зникати. У такому разі дитина або буде психологічно травмована, або підсвідомо сама «викине» зі свого простору цю частину реальності. І тим самим протиставить себе суспільству.

На сьогодні в Україні видано небагато прозових патріотичних україномовних книг для дітей. Акцентуємо увагу на прозі, бо саме в оповіданнях і повістях розповідаються важливі для національного самоусвідомлення історії. На прикладі двох творів для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку можливо показати різнотипність структур зображення сучасних подій.

Повість Галини Кирпи «Мій тато став зіркою» [2] – реалістична і складна психологічно. Від маленької дівчинки-художниці дізнаємося, як її батько був на Майдані і загинув. Як і в реальному житті, у творі одразу після перемоги Майдану починається війна. Люди тікають з місця бойових дій, серед утікачів і переселенців є діти, з якими також знайомиться юна художниця. Та важливо, що смерть не панує над життям, бо невдовзі в родині головної героїні народжується сестричка. Це один з багатьох важливих символів перемоги життя над смертю у цьому творі. В основу книги покладені історичність та психологічна реалістичність, які домінують у тексті.

Зовсім інша, але не менш яскрава за оформленням і змістом книга Лариси Ніцой «Незламні мураші» [4]. З перших сторінок бачимо, що мова йде про мурах, дуже схожих на українців. Мурахи – добрі, працьовиті, вони живуть у мирі, шанують свою рідну землю, а один з улюблених обов'язків головного героя – піднімати прапор на світанні, чим символічно підкреслюється шанування держави і державності. Та одної лихої ночі на мирний мурашник нападають підступні сусіди-мурахи, чужі за своїм світоглядом, не щирі, ліниві і злі, а у казці ще й зовні зовсім інші. Багато мурах гинуть у підступному нападі, мурашник зруйновано, та громаді вдається згуртуватися, перемогти загарбників і вигнати їх зі своєї землі. Книга написана так, що в ній прочитується наша сучасність з багатьма подробицями, там згадуються і волонтери, і медики, і преса... За структурою це традиційна казка, але світоглядні моделі, закодовані у тексті, – позачасові, що робить твір актуальним для будь-якої країни.

В обох творах бачимо актуалізацію загальнолюдських та національних архетипів, що доводить важливість саме світоглядного протистояння, проявленого у творах, які оповідають дітям не лише про сучасну війну, але й допомагають на першому етапі національного самоусвідомлення завдяки літературі і читанню.

 

Список використаних джерел:

1. Єленський В. Є. Релігія та формування модерної української нації / В. Є. Єленський // Релігія і нація в суспільному житті України й світу. – К. : Наукова думка, 2006. – 286 с. – С. 242–262.

2. Кирпа Г. Мій тато став зіркою. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2015. – 38 с.

3. Мильдон В. И. "Сказка-ложь..." (вечно женственное на русской земле) / В. И. Мильдон // Вопросы философии. – 2001. – № 5. – С. 132–148.

4. Ніцой Л. Незламні мураші. – К. : Самміт-книга, 2017. – 48 с.

5. Рябчук М. Ю. Від Малоросії до України : парадокси запізнілого націєтворення / М. Ю. Рябчук. – К. : Критика, 2000. – 303 с.

Дев’ятко Н.В.,

кандидат філософських наук,

КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» ДОР.

 

Джерело:

Дев’ятко Н.В. Формування національної ідентичності засобами сучасної української літератури: зображення війни у творах для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку // Дитинство і література: поетика, методика, дидактика : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2018. – С. 22-24.

 


Коментарі до статті