Наталія Дев'ятко
26 липня 2020, 0:49   Автор: Наталя Дев'ятко

Наталія Дев'ятко – авторка улюблених багатьма читачами книг фентезі та пригодницьких казок, як то: «Казки Країни Сновидінь», пригодницько-фентезійної трилогії «Скарби Примарних островів», повістей «Злато Сонця, синь Води» та Легенда про юну Весну». 

А ще вона кандидат філософських наук, журналістка та громадська діячка.

"Нині дуже популярним є рух, який можна назвати "Порадь друзям книжку!". Хочу і я поділитися тими книжками, які люблю, перечитую і маю у своїй особистій бібліотеці.

Візьмемо до прикладу дуже добрі та в найкращом сенсі повчальні оповідки про Ярика Лариси Ніцой, скажімо «Страшне страховисько». 

Ярик і його друзі поїхали разом із батьками на природу. Але, перш ніж відпочивати, довелося спочатку розгребти сміття і поскладати його у заздалегідь припасений пакет. Ось так виглядає нині ліс:

"Водичка прозора. Дно біленьким пісочком відсвічує! Навколо лісочок. Щоправда, відпочивальників уже чимало. Усі чисті місця позаймали, залишилися місця такі собі, брудненькі, пляшками та папірцями всіяні" (С.2).

Реалістичний пейзаж, знайомий кожному. Але ця історія казкова, і людські вчинки втілились у страховиську. Ось як змальовано цього монстра:

"І тільки діти рушили, як прямо біля них, ну ніби з-під їхніх ніг, стогін повторився. Зарухалася земля, заворушилася купа сміття, і стало все підніматися. А коли випросталося на повний зріст, то виявилося, що це страшне страховисько стоїть, таке що й у страшному сні важко побачити. Величезне, усе обвішане порожніми пластиковими пляшками, подертими обгортками, порваними упаковками, старими целофановими мішками та непотребом усяким. Стоїть страховисько, своїми очима-бляшанками лупає" (С.6).

Злякатися – запросто! А хто винен? Люди. Люди часто своїми вчинками породжують монстрів. А це не чудовисько – це дух лісу на ім'я Лісовуня. Який ліс, така і ця істота.

То що потрібно зробити? Єдине: допомогти лісу, порятувати його від сміття і перевиховати людей. Це розуміють діти.

А як дорослі вирішують проблеми? Ховаються від них, наприклад, закопуючи сміття, замість того, щоб забрати з собою на сортування і переробку. Або ще гірше – через руйнування і знищення, тому, щоб знищити "Страшне страховисько", вони зібрали цілу армію.

Це казка, і наприкінці, завдяки сміливості і доброті дітей, Лісовуня стає гарною, симпатичною зеленою, із листяними вушками, і зовсім не потворною.

Гарний приклад, хоча в реальному житті все набагато складніше. Проте, екологічні казки писати не просто, але тут приклад абсолютно вдалий.

Діти активні не лише в казці: вони роблять зауваження дорослому, який кидає порожні пляшки в озеро.

Потрібно також наголосити на одному моменті: коли діти роблять зауваження дорослому, він обурюється, але завдяки щирості й наполегливості дітей їх підтримують інші люди. Тобто, діти позитивно впливають на дорослих. Другий раз це повторюється, коли діти заманюють у ліс президента, а військові збирають сміття.

У творі також дуже гарні ілюстрації. А намальовані їжачки, як з'являються ледь не на кожному розвороті, просто дивовижні!

Гарні малюнки, глибокий і захоплюючий текст... Ця книга сподобається багатьом.

Книжка має відзнаку – «Коронація слова – 2011».

 

Люблю також пригодницькі книжки, де ледь не на кожній сторінці щось відбувається. Але втримати увагу читача, коли подій настільки багато, напрочуд складно. Та Олександрові  Есаулову в "Зоряній електричці" це вдалося.

Льоха і Петько – звичайні хлопці, які полюбляють гратися у комп’ютерні ігри. Особливо до вподоби Льосі стрілялки, щоправда, це не заважає йому багато читати. Петько теж читає, але здебільшого журнали з коміксами, і дивиться голлівудські бойовики.

Друзі не знають, що вже сьогодні на них чекає величезна небезпечна пригода, і починається вона з того, що в кімнаті Льохи зненацька з’являється великий рудий котисько, а в парку знаходиться дивний порослий мохом камінь, який чомусь реагує на думки Петька. І ще більш непередбачуваним стає життя обох, коли виявляється, що рудий котисько – насправді прибулець-підліток на ім’я Маняма Корпурама. Мешкає він на планеті Голуш, а його дідусь переїхав на планету Менпель, подалі від промислового центру галактики. Таке собі інопланетне село, близьке до природи, де найкраща у всесвіті рибалка. І пересуваються інопланетяни між планетами через міжпросторові коридори, а на кожній точці входу і виходу встановлені зоряні буї, на які і налаштовується зоряна електричка.

Психологічно інопланетяни дуже схожі на землян. Наприклад, дідусь сварить дружину, що їй постійно мало одягу і те ганчір’я вже нікуди подіти; батьки Манями щонайперше просять сина зателефонувати їм, коли прибуде на місце, та готові весь всесвіт на вуха поставити, коли їхній син зникає; а сам Маняма мріє про риболовлю біля дідусевої хати. Майже українці в космосі, тільки зовні не схожі на нас, і з дуже прогресивними технологіями. І не тільки технологіями, бо найвищою похвалою на Голуші є сказати, що хтось "системно мислить", а справедливість "має бути для всіх однаковою, і для поганих, і для добрих" (С.218).

Хоча дещо таки у них зовсім інше. Наприклад, "справжня корова", на яку все життя збирав кошти дідусь Манями, – це робокор, що дає не тільки молоко, але й масло та інші молочні продукти, коли його годувати сіном і травою; а мотокосарки працюють на ядерних мініреакторах. Називають себе ці інопланетяни голушкоїдами, що асоціативно відсилає нас до знаменитих полтавських галушок, і це далеко не єдиний гумористичний елемент у творі.

От тільки буй, який знаходиться на Землі, зламався, і це вчасно не помітила служба підтримки роботи зоряної електрички. Він закинув Петька до часів Київської Русі (ось тобі в дії новітні гіпотези щодо природи часу і простору). Хоча хлопець сам винен, бо надто сильно хотів побачити минуле на власні очі, то й отримав. Як вижити за таких умов нашому сучаснику, який не просто чужий і розмовляє майже іншою мовою, але й запросто може бути сприйнятий як ворожий шпигун і страчений? І навчитися їздити верхи, стріляти з лука і кидати списа – то, як виявляється, не найскладніше завдання. За місяці, проведені в минулому, Петько не тільки скинув кілька зайвих кілограмів, але й став сильнішим і вправнішим.

"Домівка, батьки, Київ з його постійним поквапом, натовпами і вулицями, забитими машинами, в його пам’яті відсувалися усе далі й далі. Все рідше він згадував про хустку, що була прив’язана на верхівці берези, а, згадуючи, щоразу знаходив підставу відкласти повернення зі своєї незвичайної, але надто довгої мандрівки. Петько вже зріднився з новими знайомими, а називаючи свого нового пестуна Іова братом, іноді вкладав у слово "брат" зовсім інший сенс. Кинути своїх нових друзів здавалося йому зрадою" (С.180).

Це одна правда, а інша – сумувати за рідними і домом Петько ніколи не припиняв.

Тринадцяте століття: до атаки на Київ татаро-монгольських військ, коли завалиться Десятинна церква, залишаються лічені дні. Цю битву маєш всі шанси побачити на власні очі, і ця круговерть крові і смертей тебе невідворотно змінить... ("Переможе той, хто вб’є більше, перемога – це життя. Тому і вбивали" (С.254)). На кому кров? На кожному, хто забирає чуже життя? Чи насамперед на тих, хто як завойовник прийшов на чужу землю? Дорослішаєш від таких думок швидко... І хоча людям з минулого неможна розповідати про майбутнє, бо воно зміниться, але пращури можуть залишати для нащадків підказки і таємні послання, зрозумілі тільки тим, кому призначаються, і їх треба неодмінно знайти.

Льосі ж ця ситуація подарувала спілкування з новим інопланетним товаришем, який випав із потоку переміщення з планети на планету. І на кота він перетворився лише тому, що перша жива істота, яка зустрілася йому на Землі, – це був саме рудий дворовий кіт, чию подобу і було скопійовано. На додачу Маняма ще й загубив комунікатор, без якого не може повернути собі звичний вигляд. Двом підліткам доведеться вирішувати багато проблем, цілком звичних для нас. Наприклад, розгадати загадку підпалу салону ігрових автоматів, перемогти (а чи то порятувати) хуліганів, що звикли чіплятися до слабших, або й глобальних – як повернути додому і Маняму, і Петька.

Зрозуміло, що дорослі інопланетяни майже одразу почали шукати Маняму, і подорож від планети до планети – це дві окремі цікаві сюжетні лінії. Головними героями однієї стають спеціальні агенти Флоквел Обламо та Мозя Тсе, які обшукують кожну планету, де потенційно може перебувати зниклий. Не залишається осторонь і дідусь Манями – Блостер Корпурама, який починає пошук з іншого боку ділянки, де стався збій у системі зоряних буїв. Планети, які вони відвідують, справді дивовижні, населені різноманітними живими істотами, і кожна варта окремої розмови. Міста, що живляться енергією живих ядерних реакторів-драконів, машини пересуваються завдяки лапам, а не колесам; морська цивілізація, що не знає металу; сіра планета пофігістів Фіга; і ще багато інших світів.

Ніде космічних мандрівників насправді не чекають, і хоча міжзоряні закони забороняють втручатися у справи інших світів, чиї мешканці поки "умовно-розумні", іноді просто неможливо залишатися осторонь, коли бачиш чужу біду. Тільки лихо часто приходить через недолугі вчинки самих мешканців. Наприклад, той же дракон прокидається через те, що хтось поцупив його їжу і продав, аби отримати власний зиск. А те, що коли дракон прокинеться, спалить усе, і місто приречене на загибель, бо надалі тим, хто залишиться, нізвідки буде брати енергію, про це хапуга не подумав. У цьому ж світі панує бюрократія, а бути ініціативними і рішучими хоча б у критичних ситуаціях мешканців просто не навчають. Натомість ділити владу, зраджувати, бути підлабузником і приймати лестощі як даність кожен має можливість навчитися самостійно. І велике суспільне нещастя – то річ відносна і тільки імовірна, а ось якщо щось може бути потенційно використане політичними опонентами, то це справжня трагедія. В іншому світі так само бачимо засилля дурних правил, постійно зростають податки, існує ціла система штрафів і покарань, кожен прагне "викаблучуватися", а головним є той, у кого найбільша голова, тобто, паща. Дуже нагадує деякі наші реалії, чи не так?

"...все мистецтво політики – першим виваляти свого суперника у багнюці. Головне – першим, бо відмиватися завжди значно складніше" (С.174) – такий підсумок робить один із героїв.

Таким чином, маємо у творі чотири повноцінних сюжетних лінії, які постійно перетинаються і таким чином іще більше затягують читача у текст.

Хочу відмітити реалістичність кожної з цих ліній, що важливо для фантастики в цілому, але, на жаль, зустрічається не так часто у сучасних творах, як цього хочеться. Ця реалістичність проявляється у логічному розгортанні сюжетів, психології персонажів, змалюванні соціального устрою на кожній з планет.

Цікаво подивитися на наше індустріальне місто очима прибульця, для цивілізації якого наш спосіб життя залишився у далекому минулому. Так у книзі порушено й екологічні проблеми. Особливо вразили Маняму наші забруднені, захаращені автівками вулиці, смердючий асфальт, засилля реклами і стихійної торгівлі сувенірами, тиснява в метро, бізнес на ігроманії, люди, що живуть дуже близько одне від одного й утворюють натовп. І це ті проблеми, які нашій цивілізації потрібно терміново вирішувати, щоб остаточно не зіпсувати екологію і самих себе, що призведе до катастрофічних наслідків. Так само вражає Маняму і паління, яке він сприймає як шкідливий для здоров’я сморід. Не дивно, що ми для всесвіту також "умовно-розумні". Хоча часом стає соромно і за самого себе, наприклад, коли Льоха пропонує інопланетному другу піти до історичного музею, цілком усвідомлюючи, що сам там ніколи не був.

Окремої уваги вартують описи реалій Київської Русі. Звичаї, побут, психологія і світогляд, навіть те, що людина, яка вміє читати, що для нас зовсім не дивина, одразу отримує дуже високий соціальний статус, бо грамоті у той час міг навчитися далеко не кожен. А перша думка Петька, коли він опиняється в минулому, про те, що він дурень, бо заздалегідь нічого не прочитав про епоху, куди так хотів потрапити, і його ставлення до книжок буде після всіх цих пригод зовсім іншим. Щоправда, начитаний Льоха теж далеко не завжди може відповісти на запитання Манями, чим доводиться цінність знань в усі віки. А наскільки реалістична психологія мешканців міста, яке чекає ворожого нападу із розумінням, що за цих умов навряд чи вистоїть... До речі, цікаво, що Петько теж дивується побаченій у минулому чистоті, такі невластивій нашому часу.

Проте атмосфера не нагнітається в жодній сюжетній лінії. Поєднання гумору і серйозності у цьому тексті є неабиякою його чеснотою, оскільки між гумором і серйозністю встановився природний і стійкий баланс.

Ще однією чеснотою книги є те, що під час читання чітко усвідомлюєш: якими б різними істоти не були зовні, а спільного, і доброго, і поганого, у нас дуже багато.

Ця багатогранна і складна історія захоплює з перших сторінок сюжетом, психологією, соціальною проблематикою, гумором, мовою і просто увагою до деталей, бо у гарному тексті немає нічого зайвого.

Книжка також відзначена - «Коронація слова – 2011».

 

 

Також серед моїх улюблених книжок чимало тих, які оповідають про українську давнину та міфологію, як ось пригодницько-казковий роман Оксани Радушинської "Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі".
Навколо нас живуть чарівні істоти, але для того, щоб це помітити, треба бути особливим. Ось такими незвичайними дітьми і є близнюки Соломія та Нестор. Ці дітки постійно втрапляють у якісь пригоди, вони сміливі і не дадуть образити когось, навіть коли для того доведеться вв’язатися у бійку з п’ятикласниками.
Цього разу приводом для сутички стали кошенята, над якими знущалися старші діти, ще й кепкували з Соломії. І хто б не заступився за нещасних кошенят?

А до того... До того діти боронили ображеного дворового пса Горіха, гралися у футбол і розбили вікно, а перед канікулами примудрилися скупати в багнюці дівчинку з їхнього двору. На неслухів ображаються сусіди, скаржаться вчителі... Одним словом, життя у близнюків дуже насичене, і саме з ними нам пропонують зазирнути у чарівний світ, який є невід’ємною частиною нашого.

Якщо такі провідники вам подобаються, то не треба зволікати: гайда у дорогу. Бо за всі ці вчинки (кожен з яких, звісно, можна пояснити!) близнюків карають не забороною грати на комп’ютері або відмовою у солодощах, як вони припустили, а «засланням» до бабусі і дідуся в село.

І ніхто ж не припускає, що в їхньому віці батько був іще тим неслухом. Але про те дітям оповідати зась, і не обмовляйтесь, а дід і бабусі не такі й прості люди, як здаються.

Хоча... Кожна таємниця є таємницею тільки до певного часу. І вже скоро близнюки дізнаються, як їхній батько по всіх усюдах шукав скарби. Хто ж не захоче повторити цього літа батьківські подвиги і таки відшукати сховок із цінностями? Тим паче, що скарби таки можуть існувати. Неподалік залишилися руїни панського палацу, на який напали розбійники, і, за легендою, господар так і не відкрив їм, де сховав свої багатства, на подив дітей, обрав смерть.

У селі Нестор і Соломія одразу знайомляться з місцевими дітлахами – Петриком, Юрком і Ганнусею, і разом створюють ще ту команду шукачів пригод. І міські діти нічим не поступаються сільським, чи навпаки. Якщо діти активні, сміливі і розумні, не має значення, де вони живуть. Але, як виявилося, дружити можна не лише з людьми...

Спочатку ніщо не віщує небезпеки, і перша пригода цілком реалістична, та від того не менш цікава – це вранішня риболовля. І хто на такій не був, навіть уявити не може, наскільки це неймовірно – ловити рибу на світанні. Хоча і до панського обійстя треба завітати, якщо не за скарбами, то аби довести свою сміливість.

Але пригоди тільки починаються, і вже вночі близнюки знайомляться з істотою, яку раніше шанували в кожній господі. У цій книзі Домовик має своє помешкання в хаті, до якого можна потрапити через шафу, і просто обожнює ласувати цукерками.

Водночас Домовик напрочуд прогресивна чарівна істота. Від нього часом можна і таке почути:

«– Я, звичайно, можу відкрити їх [двері] і ввійти всередину, – замислено промовив Домовик. – Але подібна поведінка суперечить нашій домовиковій етиці.

– Хіба є така етика? – не повірив хлопчик.

– Звичайно, є! – гордовито відказав той. – Теперішній світ – не завада усталеним багатовіковим нормам толерантної домовикової поведінки» (С.54).

Є у творі ще потерчата, русалки, нявки, нереїди, водяники, вояки-ропухи у людський зріст, брат Хатнього Господаря – Дворовик, Водяний Цар, дивний Пацючий Повелитель, мудрий Старий Ворон і ще багато інших.

Кожен зі своїм характером, думками і вчинками. У кожного є свій інтерес.

І найбільше продумує свої дії злий чаклун Старий Крачун, лютий і підступний, дуже сильний чорний чаклун Середземномор’я.

А якщо ви не вірите у злих чаклунів, посилаючись на те, що на дворі нове століття, а навколо купа електроніки, то робите ту саму помилку, що й Нестор.

«– Звідки він узявся? – отетерів хлопчина. – Надворі двадцять перше століття: комп’ютери, Інтернет, мобільні телефони і все таке інше... А ви говорите про якогось чаклуна.

– Ну то й що? – вступилася Соломія. – Хіба Інтернет та комп’ютери стоять на завади ліходям-чаклунам?» (С.19).

І важко не погодитися з логікою дівчинки, бо прогрес не рятує людство від лихої магії, бо це не магія лиха, а люди, які нею користуються.

Виявляється, що про людей, схожих, мов дві краплі води, йдеться у старовинному пророцтві. Про те відомо домовику, але знає про пророцтво і старий Крачун, бо його воно щонайперше стосується. Тільки чи дістане снаги їм боротися з цим підступним злом? Наскільки жорстокий Крачун, стає зрозуміло від самого початку, і чуже життя для нього нічого не вартує. І ще він дуже любить гратися з іншими, даючи їм примарний шанс на порятунок...

От тільки зло йде від самих людей. Якби люди не сварилися в хаті, домовики не чинили б безлад, так караючи своїх господарів. І якби люди не були такими бездумно жорстокими, не збирав би Крачун речі, «котрі стали причиною десятків, сотень смертей» (С.61). Хіба таких скарбів прагне дитяче серце?..

Близнюки дуже різні за вдачею, і коли Соломія надзвичайно близька до природи, то Нестор аж надто захопився комп’ютерними стрілялками і занадто часто прагне доводити свою правоту. Але ані скептицизм брата, ані чуйність сестри не дають гарантії, що їм не загрожуватиме небезпека. У кожного з них є свої, особливі, випробування, кожен припускається помилок, які треба обов’язково виправити. Ніхто з їхніх недоброзичливців і не зважить на їхній юний вік. Якщо наважився стати частиною такої історії, то даремно скаржитися, і за всі свої вчинки треба бути відповідальним, бо знайдуться ті, хто спитають за зроблене.

Події одразу починають розгортатися з шаленою швидкістю. Нестор і Соломія мандрують лісами і болотами, під водою і під землею. Їм вдається політати у кареті, запряженій метеликами-одноденками, яких тримає сонячна волосінь, та навіть помандрувати у минуле на триста років назад! І, звісно, вони неодноразово ризикують своїми життями, свободою і майбутнім.

Як не схожі на мультяшних персонажів чаклун Крачун та Водяний Цар, так само не кіношні пірати і работоргівці. І невже може бути доброю людиною той, хто так розмовляє з дітьми:

«– То ви також пірат? – Ганнусине запитання прозвучало наївно та смішно. Звісно, пірат! Хто ж іще може гасати морем без прапора на кораблі з гарматами та озброєною до зубів командою і спокійнісінько купувати-продавати людей, ще й погрожувати спалити свого ворога? Тільки пірат!

– А на кого я по-твоєму схожий? – примружився капітан Кіріакос.

– Ну... не знаю. Може, на моряка... – розгубилася дівчина. – Справжнього моряка, не пірата, – уточнила вона.

– Пірати також є справжніми моряками, – пояснив капітан. – Але годі балачок! Хто ви і за чиєю намовою сказали Арбалету, що саме я підіслав вас на його корабель? Попереджаю: брехні я не терпітиму і не панькатимусь з вами – щогли високі, а море за кормою – не мілке... Зрозуміли мене?» (С.123).

І це не єдина погроза від цього капітана на адресу дітей.

В усі часи люди, наділені владою, не є цілковитим уособленням добра, і це теж надає твору реалістичності.

Та хіба було б таким цікавим літо, проведене за комп’ютером? Ніколи в житті!

Язичницький світ потойбічних істот пронизаний християнськими мотивами. Зібрані бабусею Тонею цілющі трави святять у церкві. Бабуся і розповідає дівчинці, що до церков дерева, річки, сонце та все живе наділяли божественною силою і тому молилися природі.

Або, наприклад, щоб порятувати русалку від її долі, треба її охрестити. Хоча це спрацює лише тоді, коли русалка стала такою нещодавно. Надалі треба шукати зовсім інший спосіб, який має прадавнє походження.

Ви ніколи не замислювалися, чим була для наших пращурів, наприклад, піч? По-суті, це місце, де мешкає вогонь, де завжди підтримується життя, де воно оновлюється, це серце оселі. Саме тому в багатьох казках піч – річ магічна, наділена особливими властивостями. Але і самої печі мало для того, щоб досягти бажаного.

Чим серйозніші зміни мають відбутися, тим більше нюансів треба врахувати. Це споконвічний закон чарівництва, який діє як для світлої, так і для темної магії. Тому і для доброго дійства треба виконати багато умов, і в самого Крачуна є лише один шанс отримати бажану владу над усім світом і чарівних істот, і людей.

За його волею сіра хвиля ненажерливих пацюків повінню змете все, що опиниться перед ним. І люди теж не виживуть у тій навалі. А коли живе зникне, світ заллє мертвим бетоном та асфальтом, на якому у чаклунському видінні місто «вбивалось у землю здоровенними залізними стовпами і піднімалося вгору ресторанами та казино, барами та аукціонами... І посеред всього цього бетонно-неживого царства на золотому троні розсівся чоловік у плащ-палатці. Він вже віддає накази. Він вирішує: кого вбити, а кого – відіслати у рабство, кого озолотити, а з кого – здерти останню одежину! Він владарює цілим світом!» (С.65).

Так буде, якщо не завадити підступним задумам. А починається така влада з нерозуміння важливості живого і прагнення розваг.

Зрозуміло, що знайдуться ті, хто стане у чаклуна на дорозі. А от чи вистоять вони у цій боротьбі, чи зможуть досягти успіху, об’єднавшись, від багато чого залежить.

Ця книга багато чому вчить: бути вірним, сміливим, добрим, щедрим, відповідальним. Вона навчає шанувати природу, пам’ятати про своє минуле, боротися, прощати і навіть жертвувати собою заради інших. У яку б халепу ти не потрапив, не зневірюйся, бо якщо ти щирий з іншими, друзі знайдуть можливість тобі допомогти.

І ніякі цукерки не йдуть у порівняння зі щойно зібраними суницями! Оце і є смак справжнього, вільного життя, навіть якщо над цілим світом нависла смертельна загроза. Бо інакше навіщо рятувати світ, як не для радості і щастя?..

Я отримала велике задоволення від читання цієї книги, переживаючи пригоди близнюків та їхніх, таких різних, нових друзів. А ще книга настільки кінематографічна, що часто мені здавалося, що я дивлюся захопливий пригодницький фільм.

Ця книжка має відзнаку - «Коронація слова – 2011».

 

Також дуже люблю книжки медитативні, котрі потребують від читача співпереживання і великої роботи душі та розуму. Як скажімо "Габріель і сталевий Лісоруб» Марини та Сергія Дяченків.

Щонайперше у цій книзі на себе звертають увагу неймовірні ілюстрації. Вони створюють відповідну атмосферу і дають зрозуміти, що перед читачем незвичайна книжка. Від неї не треба чекати карколомних пригод чи модного гумору, без якого не обходиться нині майже ніяка історія для дітей, особливо якщо це казка.

Можу одразу сказати, що таких книг небагато не лише в Україні, але й в Європі.

Чому саме в Європі? Бо дія відбувається не у нас, а у Східній Європі, на що вказує антураж і деякі деталі: католицький храм з органом, північні ліси, які поступово знищуються людьми, хлопчик на ім’я Іванко... Твір знаходиться на перетині культур і на перетині світів, і не лише по відношенню до нашої дійсності, але й у казковому аспекті також.

Габріель – кентавр. Він єдиний, хто не втік з нашої планети, коли владу на ній поступово почали здобувати люди. У той час, коли дорослі збиралися у подорож, а чарівний летючий вітрильник чекав на відправлення, малий Габріель образився на заклопотаних дорослих, сховався, заснув і проспав три дні і три ночі. А щойно прокинувся, виявив, що залишився у місті кентаврів сам. Дорослі полетіли, бо не могли більше на нього чекати, інакше б загубилися і ніколи не дісталися місця призначення. Вони зоставили Габріелю настанови і зобов’язали вчитися, щоб виріс освіченим кентавром, за яким вони колись повернуться.

Чи справдиться ця обіцянка, невідомо, але час невблаганний. Поки Габріель вчився у кентаврійській школі, паралельно опановуючи гру на флейті, арфі і сопілці, товаришував з білками, лисицями, ведмедем та іншими лісовими створіннями, за межами його лісу люди також опановували ремесла, швидко виростали людські міста.

Зрозуміло, що колись ці два світи мали зустрітися. Місто кентаврів заросло чагарником, посеред площ і залів тепер височили дерева, звірі розучилися розмовляти, а Габріель так само був за ліком кентаврів ще дуже юним. І якось Габріель врятував хлопчика, який ледь не замерз у лісі.

«Стережися людей!» – заповідали кентаври. Але Габріель порушив цей завіт, не зважив на небезпеку, про яку попереджали пращури і лісові звірі та птахи. Він сам іде в місто, почувши чарівні звуки органу, й опиняється на ще одній межі між світами: між світом природи, язичництвом, міфологічним, сакральним простором і світом релігії, норм і правил, які неможна порушувати, бо інакше станеш ізгоєм у людському суспільстві. Природний світ і створений заради регламентації суспільних відносин, а між ними – музика, яка надихає мешканців обох світів. Хиткий місток між світами...

Габріеля не пустили до церкви, де грав орган і чарівно співала сирітка Ганнуся, але йому вдячні за порятунок Іванка і пропонують залишитися в місті. Габріель погоджується, бо прагне нового досвіду і вірить людям, хоче їх зрозуміти.

Невеличка за обсягом книга дуже неоднозначна, вона схожа на верхівку айсберга, і наскільки багато виявиться під водою, залежить від інтелектуального та емоційного розвитку читача. Цей твір не фентезі і не казка, а скоріше притча про людську сутність.

У ньому гарно показано, як під впливом суспільства та його стереотипів і ставлення до чужого, під дією підсвідомого страху перед іншим, не таким, можуть на гірше змінюватися навіть добрі і щирі люди. І тому батько Іванка, отримавши владу над Габріелем, коли запряг його замість коня, дуже швидко забув, що перед ним не тварина, а особистість, і навіть подумував сп’яну, чи не продати його.

Або коваль, який не хотів лагодити причандалля містян, а мріяв кувати зброю для війни. Його прагнення втілюється у металевому Лісорубі, який є ворожим до всього живого і гарного. Це неймовірно сильний і злий образ – втілення прадавньої люті і справжньої темряви. Випустивши її у світ зі свого серця, надто важко позбутися і майже неможливо перемогти.

Щоб здолати таке зло, потрібна сила не лише людського світу. Музикою і співом, ризикуючи своїми життями, Габріель, Іванко і Ганнуся заманюють оскаженілого Лісоруба подалі від міста, щоб врятувати людей, які можуть загинути від його сокири.

Сила сміливості і людського духу оспівується у цій філософській казці. А ще у ній напрочуд гарно показано, що і зло, і добро – зернятка, які до часу сплять у людській душі. І лише самій людині вирішувати, яке з них вона поливатиме й оберігатиме від буревіїв, а яке вирве, борючись зі ним, наче з бур’яном.

Відчуття від прочитання: ніби зустрівся зі справжньою казкою, яка пройшла крізь віки. Хотілося б побачити гідну екранізацію цього твору або анімаційну версію.

Книжка також має відзнаку - «Коронація слова – 2005».

 

Також мені до душі книжки, котрі відкривають читачеві глибини (а інколи – безодні чи прірви) людської душі. Як ось "Вежі та підземелля» Марини Соколян.

Підзаголовок цієї книги – «притча-фобія», хоча особисто я назвала б цей твір філософською притчею. Твір поділений на три розділи «Барон», «Похід» і «Валдарра», кожен з яких присвячений психологічним проблемам, думкам і враженням головного героя.

Книга складна за структурою. У світі, де відбуваються події, є чарівництво, але воно чітко не виражене, й часом здається, що ніякої магії немає, її підмінюють собою людські забобони. Сила думки велика, і ще невідомо, з чим важче боротися – з магією, чи з самовпевненістю та обманом.

У цьому світі не існує добра і світла, хоча іноді здається, що темряві, страху і відчаю протистоїть щось добре. Доброта фальшива, але, щоб це осягнути, потрібно пройти шлях до кінця і зрозуміти, що ні зло, ні світло не можуть стати твоїм притулком. Це дуже складний вибір, який може заплутати будь-якого, і, щиро кажучи, у творі я не побачила жодного героя, який зробив би правильний вибір.

У творі три основних лінії: дві суто філософські, й одна подієва, але й філософська водночас, тут філософія показана через думки і вчинки. Дві світоглядні системи, які проявляються у вигляді релігійних ідей, борються між собою. Кожна з цих систем має свій голос, свої священні тексти, і якщо спочатку ці вставки сприймати складно, згодом розумієш, наскільки міцно вони вплетені у малюнок оповіді і подій.

З одного боку філософію умовної темряви представляють Арод та Ісу, «брати ненароджені, цар і пророк». Їхнє божество – Небо, а Земля – колиска брехні і розпусти. Люди поділені на касти, і вища каста недоторканна, життя нижчої ж нічого не варте. Тільки кривава відзнака, кров представника вищої касти, дана з доброї волі, може змінити долю людини, яка народилася серед нижчих. Страх перед Темним Володарем виховується з дитинства і потім керує всім життям людини.

З іншого боку – жриця, яка сповідує гармонію музики життя. Це складна філософія, але вона неймовірна у своїй деталізації. Світ уявляється арфою, яка грає нескінченну музику, а кожна людина – частина її. Немає добра і зла, є мелодія, лейтмотив, а життя відбирати в інших не можна, бо тоді приймаєш на себе мелодію вбитої тобою людини.

Кожна з цих світоглядних систем прагне владарювати над світом, кожна з них хоче заволодіти ще однією душею, знайти в особі читача однодумця і вірного союзника.

Наведу лише по одній думці, закодованій у цих вірах.

«Той, хто шукає гармонію сили, щасливий певністю, виповненням свого активного начала, перемогами і звершеннями. Той, хто прагне гармонії гнучкості, щасливий плинністю, спогляданням, тишею самодостатності, мудрістю взаємопроникнення. Той, хто поєднує в собі силу і гнучкість, найчастіше нещасливий, бо не знаходить втіхи ні в борні, ні в спокої. Називають таких – люди міжладдя чи, інакше, приблуди. Ті ж, хто не має ні сили, ні м’якості, несуть спустошення собі і світові. Називають їх – люди безладдя або руйнівники» (С.17).

І вже від борців із Темним Володарем:

«Чотири чесноти повинні ви віднайти в собі, чотири висоти сягнути для того, щоби відкинути земне і наповнити серце світлом. Перша чеснота – страх. Лише глибокий правдивий страх викарбовує ту безодню, яка чекає на відступника. Адже лише той, хто боїться покарання, вартий нагороди. Страх – це вказівник, який не дозволить вам помилитися, обравши шлях, що веде до підземель. Друга чеснота – нещадність. Той, хто вміє завдавати болю, допомагає братові своєму відректися від земного, від тілесного – джерела бруду і спокус, що відвертають від правди. Третя чеснота – зневага. Обраний Небом не повинен знатися з нижчими за себе, аби не забруднитися їхніми мерзенними бажаннями, не принизити себе в очах братій та Небесних прелатів.

Четверта чеснота – зречення. Аби вірно служити Небу, ви повинні зректися задоволень, зректися надії, милосердя і справедливості, бо вони є звабливими пастками Темного, котрий чекає на узбіччі» (С.28-29).

Подумали, що зрозуміли, на чий бік стати у цій світоглядній суперечці? Повірте, дуже легко помилитися, роблячи висновки так швидко.

Важко іти дорогою свого життя... Між вежами і підземеллями, між страхами і мріями, до свободи, хай вона і виявиться пасткою... У цьому творі немає однозначності, і чим більше замислюєшся, тим складніше сприйняття кожної ситуації.

Головний герой – юнак Анджа родом з нижчої касти, який мріє про криваву відзнаку і тому видав себе за позашлюбного сина барона Черенбера. Сам барон теж непростий, про нього розповідають, що ця жорстокосерда людина не має жалості і співчуття. Він убиває, катує, знущається над нижчими за себе. І, зважаючи на те, що довелося пережити головному герою, у цю характеристику беззастережно віриш.

Але згодом починаєш сумніватися, чи насправді все так однозначно, задавати запитання, чому барон став таким, що насправді у нього на серці, про що він думає і що пережив сам. На жаль, зазирнути в думки барона немає можливості, і тут вдумливому читачеві доведеться самому шукати відповіді на свої запитання, і в тому теж зачарування цієї книги.

І є у цьому світі символ – далеке місто інтелектуалів, майстрів, митців. Вороже місто, яке потрібно спалити за будь-яку ціну.

Валдарра, місто за червоними стінами, – мрія, недосяжна, повна світла і барв. І коли головний герой потрапляє туди, то справжня Валдарра вражає своїм істинним обличчям. Я не буду розповідати, що саме побачив там юнак, з якими думками прийшов і що з ним там сталося, але у барвах нерідко ховається фальш, і коли приходиш зовсім з іншого світоглядного простору, її видно. Фальшива краса часом буває більш небезпечна, ніж мисливець, який полює на невірних у їхніх страхітливих снах.

«Книга, здавалося, була завжди. Вона виникла із сонячних променів, з грубих дощок комори, постала з брудного дрантя та уламків старого орала. Малий знайшов її, ховаючись у кутку комори від гніву діда Лема, коли той сердився, вкотре обіцяючи вигнати мамку і малого з хати. Він завжди починав горланити, коли вертався з корчми. Мамка ще казала малому, що дідові там наливають злидво – питво, від якого навіть сумирні шаленіють, мов дикі свині весною. Малого те не втішало – свиней він боявся до корчів» (С.4).

Такий вхід у цей світ: зробиш крок, і за тобою зачиняються двері, і вибратися з лабіринту мороку і страхів можливо лише, пройшовши шлях повністю, відгукнувшись серцем і розумом на те, що побачиш і відчуєш.

Ця книга – випробування і для читача. Хтось втече від неї, підсвідомо відчувши, що нині заслабкий для таких психологічних випробувань. Хтось пройде шлях гідно і здобуде новий емоційний досвід, краще зрозуміє самого себе. А хтось знову і знову повертатиметься до тексту, шукаючи, де ж збився зі шляху, що книга досі його не відпустила.

Але у будь-якому випадку, цей твір викликає емоції і думки, і це його найголовніше призначення.

Книга також відзначена - «Коронація слова – 2005».

 

Наталія ДЕВ'ЯТКО,

 м. Дніпро.

 

 

 


Коментарі до статті