Червона книга України

Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – 1 с. обкл.Червона книга – це книга, яка постійно нагадує людству про небезпеку, що нависла над рослинним та тваринним світом. Її назва походить від червоного кольору – кольору тривоги. До неї заносять ті види рослин і тварин, які взагалі дуже рідко зустрічаються і для врятування яких треба вжити термінові заходи, а також ті, кількість яких скорочується. Червона книга України являє собою список рідкісних і зникаючих видів флори і фауни на території нашої країни, які потребують особливої охорони. Заснована вона у 1976 році, а вперше видана – 1980.

Національний природний парк «Подільські Товтри» дуже багатий на рідкісні види флори та фауни. З цієї місцевості до Червоної книги України занесено 60 видів рослин. На території парку охороняються 33 види тварин, занесених до Європейського червоного списку, та 98 видів – до Червоної книги України. Крім того, 184 види тварин Поділля підлягають особливій охороні згідно з Бернською конвенцією.

Щоб ти міг краще пізнати цей унікальний природний ландшафт нашої країни, ознайомся, будь ласка, з двома його рідкісними представниками. Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – С. 74.

Ясенець білий це рідкісна реліктова багаторічна трав’яниста рослина родини рутових, яка поширена на Правобережжі, переважно на Подільській височині, у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Вінницькій, Миколаївській та Одеській областях. Але найчастіше вона зустрічається саме в Хмельницькій області. Росте на степових схилах, добре освітлюваних сонцем галявинах, узліссях світлих дібров, чагарникових заростях, інколи на вапнякових відкладеннях. Вирощується також у ботанічних садах. Висота рослини досягає приблизно 80-120 см. Під дією сонячного проміння ясенець виділяє ефірну олію. Коли піднести до рослини сірника, можна помітити, що вона спалахнула, але від вогню залишилася неушкодженою. Тому українці споконвіку називали ясенець білий ще й «неопалимою купиною».

Чисельність ясенцю білого щораз зменшується через надмірне випасання худоби та викошування травостою.

Ця рослина охороняється на території Національного природного парку «Подільські Товтри», у природному заповіднику «Медобори», регіональному ландшафтному парку «Дністровський каньйон».

Сипуха – це хижий гніздовий птах родини сипухових, ряду совоподібних. Гніздиться в західних та центральних областях України. Селиться у дуплах старих дерев. Птах має  довжину 33-39 сантиметрів, вагу 241-355 грамів. Живиться тварина мишоподібними гризунами, дрібними птахами і земноводними, рідше – комахами і павуками. Кількість пернатих зменшується через нестачу придатних для гніздування місць, зменшення кількості поживи тощо.

Охороняється птах тільки у Національному природному парку «Подільські Товтри».

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua