Документи та свідчення

Книги:

Великий голод в Україні 1932–1933 : Зб. свідчень, спогадів, доп. та ст., виголошених та друк. у пресі в 1983 р. на відзначення 50-ліття голоду в Україні в 1932–1933 рр. — Торонто : Укр. православ. Братство Св. Володимира, 1988. — 163 с. ; 146 c. англ. мовою.

Збірник не містить посилань на архівні документи, історичні джерела, дослідження науковців. Але у ньому є головне — свідчення людей, які пережили голод 1932–1933 рр., втратили своїх рідних, односельчан, їхні міркування про причини спрямованого проти української нації умисного голоду.

Голод 1932–1933 рр. на Україні : очима істориків, мовою документів / упоряд. Р.Я. Пиріг [та ін.]. — К. : Політвидав України, 1990. — 605 с.

У виданні вперше представлено постанови ЦК ВКП(б), РНК СРСР, місцевих партійних комітетів, доповіді, інформації органів держбезпеки, прокуратури, листи трудящих, що стосуються голодомору в Україні, а також статті вчених-істориків, присвячених питанням насильницької колективізації.  Тематично матеріали діляться на такі, що показують репресивний механізм викачування зерна з українського села, наростання широкомасштабного голоду, масової смертності, канібалізму. Усі матеріали в сукупності знайомлять з страхітливими картинами голодування, з селами, чимало з яких тоді щезло з лиця землі. Дехто з читачів знайде прізвища своїх односельчан чи родичів, які страждали від голоду, опухали і помирали.

Голод 1932–1933 рр. в Україні : причини та наслідки. К. : Наук. думка, 2003. — 887 с., [23] арк. фотоілюстр.

З огляду архівних джерел та збірок документів про голод 1932–1933 рр. в Україні, зробленому у виданні, постає картина його висвітлення в історіографії, художній літературі та образотворчому мистецтві. Автори збірки розповідають про передумови голоду: масову колективізацію та опір їй селянства, терор голодом, негативну роль системи «Торгзіну» (торгівлі з іноземцями), демографічну катастрофу як один із наслідків народовбивства в Україні, голодування науково-педагогічної інтелігенції, а також про «постголодоморне село» напередодні війни.
Читач знайде матеріали про акції протесту української еміграції в 30-х роках 20 ст. і висновки Міжнародної комісії з розслідування голоду в Україні, дізнається про заходи з увічнення пам’яті жертв геноциду. Видання містить унікальні фотоілюстрації 1929–1930 рр., сучасні малюнки та світлини до цієї теми.

Голод 1933 року в Україні : свідчення про винищування Москвою українського селянства / упоряд. Ю.С. Семенко. — 2-ге вид., доповн. — Д. ; Мюнхен : Преском, 1993. — 223 с., [4] арк. фотоілюстр. — (Укр. зарубіжжя).

Майже всі родичі упорядника цієї книжки померли в роки голодомору. Він же представив свідчення тих, хто вижив у часи лихоліття у відповідних розділах під такими назвами: «Нищення села напередодні 1933 року», «Голод на Донбасі», «Голодні на площах Харкова», «Голод як знаряддя політики» та ін.

Голодомор на Сумщині : 1932–1933 / упоряд. О.П. Столбін, худож. А.Б. Туз. — Суми : РВВ облупр. по пресі, 1993. — 157 с.

Автори статей збірника — письменники та журналісти Сумщини, спираючись на факти та спогади очевидців, розкривають тему голодомору в області.

Голодомор 1932–1933 років в Україні : док. і матеріали / упоряд. Р. Пиріг. — К. : Києво-Могил. акад., 2007. — 1126 с. ; [8] арк. фотоілюстр.

Це найповніше на сьогодні зібрання документів з історії голодомору 1932–1933 рр. в Україні, яке будь-коли виходило друком. Матеріали збірника відзначаються високим ступенем персоніфікації. Широко представлено листування вищої компартійної еліти, працівників республіканських і місцевих органів. Подано матеріали зарубіжних дипломатичних представництв, а також унікальні документи-щоденники. Всього в збірнику вміщено 681 документ, переважну більшість із яких опубліковано повністю.

Голоси із 33-го : (голодомор на Кіровоградщині) / підгот. В. Бондар. — Кіровоград : Центр — Укр. вид-во, 1933. — 171 с. : фотоілюстр.

Як і в інших аналогічних виданнях, живі свідки розповідають про трагедію 1933-го року. Подаються списки померлих у селах Кіровоградщини, щоправда тільки ті, що вдалось відновити.

Конквест Р. Жнива скорботи : рад. колективізація і голодомор / Р. Конквест ; літ. оброб. та редагування С. Васильченка та ін. ; худож. оформ. У. Гаврилюка. — К. : Либідь, 1993. — 314 с., [4] арк. фотоілюстр.

Весь зміст книжки переконує в тому, що сталінсько-більшовицьким урядом у 1932–1933 роках «щодо української нації вчинено нечуваний злочин, ...свідоме винищення мільйонів індивідуумів, з яких складається нація». Її автор — один із найвідоміших західних дослідників радянської історії, спираючись на документальні джерела, змальовує жахливі картини колективізації та терору голодом українського селянства. Він подає свідчення людей, які пережили справжній жах, коли кожні два тижні спецзагони забирали по хатах не лише їстівні продукти, а й усе більш-менш цінне. В той же час на кордонах з Росією та Бєларуссю стояли загороджувальні бар’єри з охоронців, які не дозволяли людям переходити кордон, щоб врятуватися від голоду. Автор розповідає про факти заборони лікарям надавати медичну допомогу голодуючим та називати у довідках будь-які причини смерті, тільки не від голоду. Описуючи в історичному ракурсі події, що передували голоду, він залишає за собою право на їх особисту оцінку.

Международная комиссия по расследованию голода на Украине 1932–1933 гг. : итоговый отчет, 1990 год / пер. с англ. — К. : [б.в.], 1992. — 191 с.

У виданні представлено членів Міжнародної комісії та підтверджено факт голоду: висвітлено його причини, тривалість та головна роль в організації цього людомору Й. Сталіна, Л. Кагановича,В. Молотова, В. Балицького, В. Чубаря, С. Косіора, Г. Петровського та інших членів партії більшовиків. Подається також визначення голодомору та його кінцева мета як спроба знищити українську націю.

Міщенко О. Безкровна війна : кн. свідчень / О. Міщенко ; худож. оформ. С.І. Бівая ; передм. О. Гончара. — К. : Молодь, 1991. — 174 с., [8] арк. фотоілюстр.

Правдиві сповіді жителів сіл Козельщинського району Полтавської області, яким пощастило вижити у часи голодомору. Вони розповідають про непосильні податки, накладені на села державою, про насильницьку колективізацію, що передувала голодомору, про тогочасне «їдло» людей, про схованки харчів, буксирні бригади, які спеціально виготовленими щупами знаходили  ті схованки і вигрібали з хат та дворів усе їстівне, били безневинних, якщо ті не віддавали харчі.

Найбільший злочин імперії : матеріали наук.-практ. конф. «Слобожанщина. Голодомор 1932–1933 років» / упоряд. Ю. Бадзьо, І. Ющук. — К. : Просвіта, 1993. — 102 с.

У збірнику вміщено доповіді та повідомлення, виголошені на конференції,  у яких висвітлюється ідеологічне підґрунтя голодомору 1932–1933 рр., «розкуркулення» українського села як підготовка голоду початку 30-х років, голод на Слобожанщині у той період, голод та дитяча безпритульність на Слобожанщині 1932–1933 рр. Є у виданні дані переписів населення 1926 і 1939 років як джерело вивчення демографічних утрат від голодомору на Полтавщині. У ряді матеріалів зроблено аналіз, яке відображення знайшли голодомор та колективізація в народній творчості, художній літературі української діаспори, і як увічнюється ця народна трагедія засобами картографії. Значний інтерес викличе у читача також доповідь про агрометеорологічні умови формування врожаю сільськогосподарських культур на території України в 1931–1935 рр. та ін.

Піст від диявола / упоряд. та авт. тексту ігуменя Серафима ; худож. оформ. П. Буркута. — К. : Мистецтво, 2003. — 111 с. : фотоілюстр.

Сторінки книжки розповідають про голодомори в Україні 1921–1923, 1932–1933 і 1946–1947 рр. Документальні матеріали, спогади, фотографії зібрано Синодальною комісією Української Православної церкви з увічнення пам’яті жертв голодомору. У виданні також дано церковно-історичну та духовно-етичну оцінку цього злочину більшовицького режиму, зроблено наголос на антихристиянську сутність штучного голодомору.

Сватенко В. Без права на прощу і забуття / В. Сватенко. — Х. : Оригінал, 2007. — 87 с.

На підставі історичних та архівних першоджерел висвітлюються передумови та перебіг голодомору-геноциду 1932–1933 рр. в Україні.

Святиня і голодомор : док. і матеріали з наук. арх. Шевченк. нац. заповідника / упоряд. О. Білокінь ; фоторепрод. І.Ф. Синящокого. — Канів : [б.в.] ; Л. : ПП Сорока Т.Б., 2003. — 48 с., [5] арк. фотоілюстр. : фотоілюстр.

Саме у 1933 р., у рік страшного голодомору, коли  знесилені голодом мільйонами помирали люди, розпочалося будівництво Національного музею-пам’ятника Т. Шевченку на Чернечій горі у Каневі. У книжці вміщено спогади канівців, працівників та учасників будівництва музею Кобзаря, які пережили жахливі роки голодомору.

Смертю смерть подолали : голодомор в Україні 1932–1933 / упоряд. Ю.В. Авраменко [та ін.]. — К. : Україна, 2003. — 350 с., [8] арк. фотоілюстр. : фотоілюстр.

Книга є однією із спроб за допомогою наукового осмислення архівних документів, частина з яких була засекреченою впродовж десятиліть, та свідчень очевидців розповісти про голод в Україні початку 30-х років. У ній проблема голодомору висвітлюється як на загальнодержавному рівні, так і на регіональних, що дає уявлення про причини, характер, механізм і масштаби голоду.

Солоненко М. За заповітами моїх земляків, уцілілих в часи голодомору 1932–1933 років / М. Солоненко. — Х. : Оригінал, 2007. — 23 с.

Автор засвідчує факти голодомору 1932–1933 рр. на Харківщині.

Український голокост, 1932–1933 : свідчення тих, хто вижив / упоряд. о. Ю. Мицик. — К. : Києво-Могил. акад., 2003. — 295 с.

Український голокост 1932–1933 : свідчення тих, хто вижив. Т.2 / за ред. о. Ю. Мицика ; упоряд. о. Ю. Мицик [та ін.] — К. : Києво-Могил. акад., 2004. — 442 с.

Вміщені на сторінках обох книжок свідчення людей, на час голодомору яким було від 20 до 40 років, збиралися впродовж десятків років. Є серед свідків і чимало тих, хто у 1932–1933 рр. були ще дітьми, але добре усе запам’ятали. Усі вони  детально і правдиво відтворюють зловісний період історії нашої країни. Спогади другого тому доповнено документальними матеріалами і свідченнями про голод 1946–1947 рр.

Хандрос Б. Смертні листи : докум. повість / Б. Хандрос. — К. : Дніпро, 1993, [16] арк. фотоілюстр.

Автор цієї книжки сам ледве вижив під час лихоліття в рідному селі Озаринцях. Не дивлячись на те, що «Книги записів актів громадянського стану» знищувалися, він розшукав «смертні листи» з тих книг Сосонської сільської ради на Вінниччині та інші документи і на їх основі розповів про голодомор.

Шульга І. Людомор на Поділлі : (до 60-річчя голодомору) / І. Шульга. — К. : Респ. асоц. українознавців, 1993. — 235 с.

Професійний історик, який сам є жертвою голодомору, на сторінках видання розповідає про трагедію 1932–1933 рр. на Поділлі не тільки на основі баченого і пережитого, а й використовуючи архівні матеріали. Розкриваючи гірку правду про причини та наслідки людомору, він вказує на головних винуватців голоду в Україні —«батька рідного» Йосифа Сталіна, яничарів із «червоної мітли», по народному торбохватів, які залізними щупами колупали долівки в селянських хатах, висипали зерно із горщиків та глечиків, прирікаючи сім’ї на голодну смерть, підриваючи генофонд нації. В окремому розділі йде мова про опір, який чинили селяни сталінським опричникам.

Статті з періодики:

Бойко Л. «Розіп’ята душа на хресті всевишньої печалі» : тема голодомору 1932–1933 рр. в усній нар. творчості / Л. Бойко, В. Чорна // Укр. мова та л-ра. — 2006. — № 3–4. — С. 11–18.

Бугаєвич І. «Пухнуть люди, мруть — конають...» / І. Бугаєвич // Укр. культура. — 1993. — № 5–6. — С. 2–3.

Мова йде про народні співанки часів голодомору. Ось одна з них:

Комуністи на Вкраїну
Несуть чорну хмару
Безневинним хліборобам
Голод — люту кару.

Васьківська О. Голодомор 1932–1933 рр. в Україні / О. Васьківська // Вісн. Книжк. палати. — 2006. — № 11. — С. 40–42.

Автор статті описує страшні події 30-х років у різних областях України та випадки опору, що його чинили голодні селяни провідникам партійно-державного курсу.

Володимир, митрополит. 26 листопада — День пам’яті жертв голодоморів ХХ ст. в Україні / Митрополит Володимир // Православ. вісн. — 2006. — № 1. — С. 91–95.

Звернення до нації Предстоятеля УПЦ, Блаженнішого Митрополита Володимира з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів.

Гонський В. Голодомор у Києві // Дзеркало тижня. — 2008. — 2–8 лют. — С. 21.

Копитько І. Свіча нашої пам’яті : Голодний мор 1932–1933 рр. / І. Копитько // Вісн. Книжк. палати. — 2007. — № 11. — С. 47–48.

Крамаренко О. «Так званий» голодомор : наслідки для України / О. Крамаренко // День. — 2006. — 15 листоп. — С. 1, 4.

Критика позиції Російської Федерації, що заперечує сплановану організацію голоду 1932–1933 рр. в Україні за національною ознакою.

Кудрявцев М. «Розіп’ято мільйони без вини...» : голокост-33 в худож. інтерпретаціях : до 70-річчя трагедії / М. Кудрявцев // Укр. мова та л-ра. — 2003. — № 38. — С. 25–28.

Йдеться про відтворення голодомору у художніх творах письменників У. Самчука, В. Барки, В. Гроссмана, І. Стаднюка, М. Стельмаха, А. Дімарова, А. М’ястківського.

Кудряченко А. Голодомор в Україні 1932–1933 рр. : свідчення німецьких дипломатів / А. Кудряченко // Пам’ять століть. — 2007. — № 2. — С. 153–161.

Кульчицький С. Голодомор 1932–1933 рр. як геноцид : прогалини у доказовій базі / С. Кульчицький // День. — 2007. — 3 лют. — С. 4.

Свідчення та докази геноцидного характеру голодомору та підтвердження політизації цієї теми від самого початку процесу знищення нації.

Кульчицький С. Голодомор 1933 р. Сталінський задум та його виконання / С. Кульчицький // Історія України. — 2007. — № 47. — С. 1–4.

Автор розглядає труднощі ідентифікації геноциду 1932–1933 рр., характер голоду, колективізацію і терор голодом.

Кульчицький С. Голодомор — 1933. Сталінський задум та його виконання / С. Кульчицький // Історія України. — 2008. — № 2, січ. — С. 6–8.

У статті висвітлюється зміна курсу національної політики Кремля та голод, як знаряддя її виконання, а також аналізуються листи до Сталіна Г. Петровського та В. Чубаря, у яких відображено майже реальну картину голоду в Україні.

Кульчицький С. «Сталін прагнув ліквідувати Україну як національну державу» / С. Кульчицький ; розмовляв І. Сюндюков // День. — 2006. — 17 листоп. — С. 4–5.

Автор статті викладає свою концепцію подій, що призвели до терору голодом.

Макаренко Н. Погляд із ХХІ століття / Н. Макаренко // Молодь України. — 2007. — 6–10 верес. — С. 8.

Свідчення очевидців голодомору.

Маркування голоду : іст. правду на марці, присвяч. 70-м роковинам голодомору, компенсував дитячий худож. К. Лавро // Україна молода. — 2003.— 12 листоп. — С. 5.

Меню-33 : складене за свідченням очевидців і жертв штучного голоду в Україні 1932–1933 рр. // Україна. — 1993. — № 7. — С. 13.

Пиріг Р. Упокорення голодом / Р. Пиріг ; інтерв’ю І. Малюти // Укр. культура. — 2007. — № 10. — С. 10–11.

Автор веде мову про книгу «Голодомор 1932–1933 рр. в Україні. Документи і матеріали».

Положення про Всеукраїнський конкурс науково-пошукових робіт школярів, студентів, учителів та педагогічних працівників «Голодомор 1932–1933 рр. Україна пам’ятає» // Історія в шк. України. — 2007. — № 7. — С. 12–13.

Положення про щорічну Всеукраїнську краєзнавчу акцію учнівської та студентської молоді «Колосок пам’ятає» // Історія в шк. України. — 2007. — № 7. — С. 13–14.

Рекомендації щодо проведення заняття з учнями загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів у позаурочний час «Голодомор — трагедія українського народу», підготовлені Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді // Директор шк. — 2007. — № 45, груд. — С. 27–31.

Сербин Р. Український голод 1932–1933 рр. у світлі Конвенції ООН про геноцид / Р. Сербин // Сучасність. — 2006. — № 11–12. — С.  61–66.

У статті розглядаються Конвенція Об’єднаних Націй про запобігання проти геноциду, відповідальність Й. Сталіна та компартії за голодомор та наміри Й. Сталіна знищити українців.

Сковронек А. Коли кати сиділи на престолах / А. Сковронек // Літ. Україна. — 2005. — 7 квіт. — С. 7.

Автор видання, живий свідок політичного злочину, веде мову про книжку І. Коломийця «Голодомор: спогади однієї родини» — свідка спланованого виморювання голодом.

Степанюк В. Дитячі форпости у роки Голодомору : (1932–1933 рр.) / В. Степанюк // Освіта України. — 2001. — 20 черв. — С. 10.

Про дитячі форпости міста Києва, що опікувалися безпритульними у роки Голодомору, розповідає автор — один із учасників тих форпостів.

Черкаська Л. «Голодомор 1932–1933 рр. Україна пам’ятає» : Всеукр. конкурс наук.-пошук. робіт школярів, студ. і пед. працівників // Історія України. — 2008. — № 2, січ. — С. 1–5.

Автор знайомить з результатами конкурсу.

Шаповал Ю. Все, що сталося в Україні на початку 30-х років, підпадає під визначення геноциду / Ю. Шаповал ; записала Г. Дениско // Молодь України. — 2007. — 11–17 січ. — С. 14.

Розповідь про книгу Д. Солов’я «Три праці про Голодомор 1932–1933 рр.».

Попередня Наступна