Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Skip Navigation Links.
Про бібліотеку
Загальна інформація
Режим роботи
Контакти
Структура
"Вікно в Америку"
ЗМІ про бібліотеку
Спонсори
Благодійний фонд розвитку
Державні закупівлі
Вакансії
Послуги та сервіси
Новини
Замовлення екскурсій
Масові заходи
Читацькі об'єднання
Психологічна служба
Віртуальна довідка
Версія для слабозорих
Електронні ресурси
Електронний каталог
Електронна бібліотека
Видання бібліотек для дітей
Інтерактивні ресурси
Ключ
Почитайко
Т.Г. Шевченко для дітей
Книжковий експрес
«Україно, ми твої діти» (серія)
Бібліотека у форматі Д°
Природа і людина (рек. покажчик)
Музей книги
Творчість дітей
Освітні заклади Києва
Пам'ятні літературні дати
Вибрані Інтернет-ресурси
Для дітей
Для дорослих
Дитячі бібліотеки в Інтернет
Це важливо знати
Читання - справа сімейна
ІнфоТека для дітей
ІнфоТека для дорослих
Інтернет-безпека для дітей
Інтернет-безпека для батьків
На допомогу бібліотекареві
Професійні новини
Бібліотеки України для дітей
Мережа бібліотек України для дітей
Національна секція IBBY
Асоціація дитячих бібліотекарів
Сторінка методиста
Проект "КОРДБА"
Інформаційна культура користувачів
Бібліотека + IT
Нові книги України
Книги обмінного фонду

Бесіда третя

Ти, твій дім, твої рідні

      Юний читачу!  З попередніх бесід ти вже зрозумів, що вихованій, пристойній людині краще та радісніше жити, її люблять, їй допомагають. Науковці встановили, що веселі та привітні люди живуть на десять років більше і довше зберігають молодість та красу. Про це знають навіть невиховані. Як же таким стати, як навчитись так себе поводити? Для цього теж існують правила. По-перше, потрібно мати відповідний зовнішній вигляд. Ти можеш запитати, яким він повинен бути? Ось, наприклад, голова. Вона у тебе не лише для того, щоб робити зачіски чи носити головний убір. Так, головою не треба: трусити, зайве кивати, крутити, втягувати у плечі, ніби соромлячись її; а волосся треба мити, щоб зачіска була охайною. Твоє обличчя - не екран телевізора, на якому йде кінофільм про події твого життя. Або руки. Не вимахуй ними, бо можна щось зачепити і розбити, поранивши себе і комусь завдавши шкоди. А ноги у тебе для того, щоб ходити, не тупочучи, як кінь. При цьому не перевалюватися з боку на бік наче качка, а йти рівно. А ще потрібно дотримуватись правил гігієни, прибирати своє помешкання, охайно одягатись. Ось такий приклад. Відомий мандрівник Джеймс Кук розповідав, як колись обідав вождь з острова Таїті. Спочатку він мив руки, потім полоскав рот прісною водою і робив це кілька разів під час обіду. Замість ножа використовував гострий край мушлі чи розрізаний бамбук. Під кінець обіду вождь знову мив руки і полоскав рот. А ось, як історики описують обід короля Франції Людовіка ХІV. Спочатку голосно сповіщалося про те, що король бажає обідати. Далі - десятки людей несли різні предмети для сервірування столу, потім подавали страви. Нарешті кулінарний інспектор все це переглядав. І тільки після цього король сідав до столу. Під час споживання їжі йому прислуговували шість поважних камергерів. І ні слова про те, що король перед їжею помив руки. І він їх справді не мив, а робив гігієнічні процедури двічі на день. Які ж саме? Вранці він виливав на руки кілька крапель парфумів, а ввечері йому подавали на двох золотих тацях змочений з одного боку рушник. Король витирав обличчя та руки спочатку мокрим, а потім сухим його кінцем. Ось так. З точки зору історії таїтянський вождь належав до нецивілізованих народів, а Людовік ХІV представляв культурну Європу. Але щодо здорового глузду та гігієни, перший був набагато культурніший.
      Про правила гігієни, поведінку в своєму помешканні, стосунки зі своїми домашніми та інше ти прочитаєш у таких книжках:
Бугай Н. Український етикет: Посіб. для дітей та дорослих.- К.: Б-ка українця, 2000.- С. 13-24, 29-32.
Бушелева Б. Поговорим о воспитанности: Кн. для учащихся.- 2-е изд., дораб.- М.: Просвещение, 1988.- С. 74-117.
Гольдникова А. Хорошие манеры в рисунках и примерах / Пер. с пол. Д. Гальпериной; Худож. Ю. Арятовский.- М.: Мол. гвардия, 1987.- С. 44-52.
      Мабуть, тобі здається дивним, коли хтось із дорослих веде себе не так, як ти, і ти думаєш, що він "дивак". Але ж дорослі по різному прожили життя. І повністю зрозуміти їхні вчинки ти не зможеш, тому поважай дорослих такими, якими вони є. І зовсім непогано буде, коли ти потурбуєшся про своїх молодших брата чи сестру. Автори книжок описують багато ситуацій, які можуть виникнути вдома у стосунках між тобою та твоїми домашніми: батьками, бабусею, братом, сестрою і підказують тобі, як поводитися, щоб у домі завжди був мир і спокій.
      Якщо хочеш перевірити, чи здатний ти підтримувати нормаль
ні взаємини з батьками та іншими членами родини, а також навчитися, яким чином ці взаємини можна поліпшити, дай відповіді на запитання тесту "Я и они", вміщеному у книжці "Академия Вежливых Наук профессора Бонуса" / Сост. Н. Хаткина, М. Хат
кина.- Донецк: Сталкер, 1997.- С. 117-226.- (Нескуч. энцикл.).
      Шановні батьки!  Пропонуємо ознайомитися із книжкою О.М. Корніяки "Мистецтво ґречності" (Чи вміємо ми себе поводити?- К.: Либідь, 1995.- С. 26-30). Автор допоможе вам згадати таку просту річ, як уміння ходити, стояти, сидіти, а також дасть кілька приписів ґречної поведінки для чоловіків і жінок. За бажанням, деякі з цих приписів, скажімо у формі гри, ви можете продемонструвати вашим дітям, і вони відкладуться в їхній пам'яті надовго.
      Правила поведінки в сім'ї часто-густо визначаються національною приналежністю, соціальним статусом, і тому вони неоднакові для різних сімей. Але в будь-якому разі повага до своїх бать
ків і дітей - основний принцип сімейних відносин.

Дерево роду

      У вже знайомій вам книжці П.М. Щербаня "Національне виховання в сім'ї" (Для батьків, учителів, вихователів.- К.: Боривітер, 2000.- С. 111-127) подано таке визначення вихованості: "Вихованість - якість особи, в якій органічно поєднані культура спілкування, культура зовнішності й культура задоволення потреб (побутова культура). Серцевиною в цій трійці є культура спілкування". Автор пояснює складові головної умови нормального виховання в сім'ї: любов і взаємоповага батьків один до одного, прагнення до згоди, єдності дій, опанування методів народної педагогіки а також подає схему "Педагогічний такт", яка допоможе визначити вашу поведінку у спілкуванні з дітьми.

Попередня Наступна

 
Останнє оновлення: 12/5/2020
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей