Цікавинки середньонаддніпрянської говірки
Прихильників проєкту «Нє то нє – цілюй конє» стає дедалі більше. Це засвідчила вже третя зустріч – кількість учасників клубу зросла, як і їхній захват подією. Цього разу тема зустрічі за участі молодшої наукової співробітниці відділу діалектології Інституту української мови Ірини Задорожньої була присвячена середньонаддніпрянській говірці, що є генетичним ядром південно-східного наріччя.
Середньнаддніпрянський діалект структурно близький до нової української літературної мови, його ареалом є центральноукраїнські регіони середньої течії Дніпра. У мовних особливостях говору діти переконалися на власному досвіді, повторюючи за пані Іриною давно знайомі слова у незвичній для себе манері говоріння. Дізналися також, що, окрім суржика, існує ще й трясанка – вживання у розмові мішанини з російської та білоруської мов.
Пані Ірина тримала аудиторію, як вправний викладач. Цікава змістовна бесіда та перегляд відео на тему середньонаддніпрянського говору за участі відомої блогерки мовознавиці Ідеї Олександрівни захопили слухачів. Після чого діти із задоволенням, перейшовши за посиланням на екрані, виконали тест-завдання на розуміння отриманої на зустрічі інформації.
Під завісу плідного заходу пані Ірина, як і обіцяла при знайомстві на початку зустрічі, зіграла на фортепіано фрагмент з усім відомої композиції Бетховена «Місячна соната». Попрощалася наша гостя, побажавши присутнім всього найкращого, саме середньонаддніпрянським говором, яким ще говорила її бабуся у рідному селі на Черкащині.