Гуманіст за своїми переконаннями
У серпні 2024 року виповнюється 85 років Валерію Шевчуку – шістдесятнику, прозаїку, драматургу, культурологу, літературознавцю, історику, перекладачу зі староукраїнської та латинської мови на сучасну українську.
Народився він у Житомирі в родині шевця. Письменник згадує: ввечері батько шив взуття, а мама йому з братом читала. Слухали те читання діти та й дуже захопилися літературою, навіть повість написали.
Хлопець закінчив середню школу, технічне училище. У 1958 році вступив на історико-філософський факультет Київського університету. Перші твори опублікував на сторінках літературної періодики ще студентом. Здобувши вищу освіту, працював журналістом у житомирській газеті «Молода гвардія». Після служби в армії працював у методичному відділі музеєзнавства при історичному музеї Києво-Печерської лаври.
Життєвий шлях Валерія Шевчука був досить тернистим. У 60-х роках мав серйозні проблеми через українські погляди та самостійне мислення. Письменника певний час не друкували, і він творив у «шухляду».
Творчість Валерія Шевчука умовно має три основні напрями: історична проза, романи про сучасне життя та літературознавчі праці. Його герої – носії усього кращого, що дала людині еволюція.
Твори В. Шевчука перекладено 22 мовами світу, за сюжетами поставлено 5 художніх фільмів та вистави в українських театрах.
Основні твори – «Серед тижня», «Золота трава», «Мисленне дерево», «Крик півня на світанку», «Долина джерел», «Тепла осінь», «Дім на горі» та інші.
Валерій Шевчук має звання заслуженого діяча польської культури (за переклади творів Я. Івашкевича та К. Галчинського). У 1988 році його творчість відзначили Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка (за роман «Три листки за вікном»). Також він є лауреатом літературних премій фонду Антоновичів, літературних премій ім. Є. Маланюка, О. Пчілки, І. Огієнка, О. Копиленка. У 1999 році В. Шевчука нагородили «Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеню», у 2016 – медаллю Івана Мазепи.
В Інституті філології та журналістики Житомирського державного університету імені Івана Франка 29 листопада 2011 року започаткована українська літературна премія імені Валерія Шевчука.
Письменник досі плідно працює на ниві літератури, викладає у Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка та веде на радіо історико-суспільні передачі: «Козацька держава», «Київ культурний і державний», «Цікаве літературознавство».