В. Ю. Шевцов. "Оберіг : міфи і легенди Ук-Ра-їни"
13 вересня 2011, 11:03   Автор: Наталя Марченко, Оксана Малай

Шевцов, В. Ю. Оберіг : міфи і легенди Ук-Ра-їни / В. Ю. Шевцов ; худож. В. В. Крижанівський [та ін.] ; мал. О., Т. та О. Вакуленків. - Д. : Арт-Прес, 2010. - 277 с. : іл.Для старшого шкільного віку

В.Шевцов. "Оберіг"Про старожитності рідного народу можна розповідати по-різному.
Ти, стовідсотково, вже не раз читав у різних записах народні казки, думи, легенди та перекази тощо. Можливо, навіть тримав у руках справжні наукові зібрання українського фольклору та праці вчених-фольклористів. А ще ж є чимало всіляких переказів і обробок міфів народів світу, де основні сюжети переповідають так, щоб було легше та цікавіше читати. Є захоплюючі книжки-фентезі, в яких автори на основі міфології різних часів і народів вигадують власні неймовірні історії, героїв і богів, яких ніколи не було в знаному людством світі. Є величезна кількість релігійних і містичних книг, у яких дійсність постає в незвичному і таємничому переломленні людської віри та людських страхів і найпотаємніших бажань.
А ще є книжки, в яких автори на основі власних спостережень і припущень, засновуючись на дослідженнях учених та інших джерелах, намагаються створити ніде не зафіксовані, але цілком ймовірні міфи, художньо реконструюючи те, що, на жаль, не збереглося достовірно.
Саме такою є ця книжка, напрочуд ошатно видана дніпропетровським видавництвом «АРТ-ПРЕС». Варті уваги як чудові репродукції картин В. Крижанівського, використані у виданні, так і обробки В. Шевцовим автентичних переказів і легенд Слобожанщини. Одні з авторських припущень видаються зовсім фентезійними, інші — цілком можливими, ще інші — живими захоплюючими народними оповідками. Але на загал, усі оповіданнячка та нариси легко читаються і залишають по собі щемке бажання повірити письменникові на слово…
Сподіваюся, книжка спонукає тебе прислухатися до того, що розповідають про рідні місця твої власні дідусі та бабусі, й уважніше придивитися до буденних околиць, які, можливо, приховують дивовижні історії минулого. І якщо навіть ніде в «серйозних» книжках немає підтвердження неймовірним оповідям про заснування твого села римлянами чи появу струмка завдяки мужній дівчині чи козаку-характернику, — не біда. Головне, що твій світ стане цікавішим і розмаїтішим, а життя буде осяяне чарівним світлом легенди та дива!

Наталя Марченко

Дорослому читачеві

Коментарі до статті