Дитяча література Кіровоградщини
25 січня 2013, 15:51   Автор: Ірина Круть

А. Корінь. "Як Данусь у Трускавці "козакував". ОбкладинкаДитячі видання в Кіровограді — явище досить рідкісне. Спеціалізованих видавництв немає, регіональна дитяча періодика відсутня. Тому з загостреною увагою сприймається кожна нова книга, кожна зустріч з дитячим письменником.

Точно відомо про дві книги для дітей від кіровоградських письменників, які побачили світ у минулому році. Так, кіровоградський видавець В. Ф. Лисенко опублікував збірник «Загадки, лічилки, скоромовки і примовки (в картинках)» Анатолія Черниша 1. Найбільший у збірці блок загадок, згрупований за тематикою: тварини, птахи, рептилії, поняття техногенного світу, транспорт тощо. Формуються загадки за традиційними характеристиками, роллю і функціями об'єкта та за суспільними стереотипами, допомагають із відгадкою рими. Цікавий прийом — відгадки намальовані на сторінці поруч. Чорно-біла кольорова гама компенсується грайливим сюжетом ілюстрацій: робот із підковою-магнітом, спів солов'я зачепився у гіллі між листям нотними знаками, кит робить фонтан із риби. Серед плюсів — те, що багато зашифрованих тварин — ті, які живуть у нас і знайомі змалку: соловей, їжак або ось сорока:

Я і чорна, я і біла.
Я роблю гніздо уміло.
Маю довгий хвіст, стрекочу,
Що блищить — украсти хочу.

А також ті, які знайомі дітлахам: зебра, тигр, крокодил, пінгвін.

Є тут і загадки-жарти:

Склював сорокопуд
Зерна цілий пуд.
Чи став сорокопуд
Важчим на пуд?

Є загадки-запитання:

— Із якого зерна найкраща паляниця? — Із … (пшениці).

Лічилки, скоромовки і примовки займають менше місця у книзі. Лічилки традиційно спираються на числівники, скоромовки — на кумедний сюжет і накопичення важких у вимові звукосполучень:

По болоті без чобіт
Чапля чапа на обід.
Теж не взувши чоботят,
Чапа зграйка чапленят

або

Як дістати м'яч із м'яти,
щоби м'яти не пом'яти?

Також у 2012 р. побачила світ збірка віршів Антоніни Корінь «Як Данусь у Трускавці “козакував”» . Місто-курорт Трускавець надихнуло кіровоградську поетку — так виник проект, який об’єднав Центральну та Західну Україну. Знайомство з книгою відбулося у Трускавці, кіровоградський читач ще з Данусем не знайомий, тому це тема для пізніших дописів.


1

. Анатолій Черниш. Загадки, лічилки, скоромовки, примовки (в картинках) — Кіровоград: Лисенко В. Ф., 2012. — 56 с.

Ірина Круть


Коментарі до статті