Володимир Рутківський. "Джури і підводний човен"
20 грудня 2010, 14:22   Автор: Наталя Марченко

Рутківський В. Джури і підводний човен : заключ. частина трилогії «Джури» ; худож. М. Паленко. – К. : А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га, 2010. – 400 с. : іл. Для дітей середнього шкільного віку

Кожному, хто із запоєм читав про неймовірні пригоди мушкетерів і хрестоносців, самураїв і вікінгів, ковбоїв і могікан, зрештою спадало на думку: «А де ж наші, українські, звитяжці та бійці?! Де ті неймовірні козаки та таємничі характерники, про яких із таким запалом розповідає історичка? Хто про них розповів без шкільного пієтету, по-людськи – цікаво і просто?!»
Відколи з’явилася перша книжка трилогії В. Рутківського, я щиро відповідаю: читай «Джур»!


Це справжні «хлоп’ячі» книжки, в яких багато суто чоловічого у вчинках і долях, у характерах героїв і сюжетах. А ще це – захоплююча історико-пригодницька оповідь, на сторінках якої знайшлося місце вовкулакам і волхвам, бродникам і характерникам, дітям із телепатичними здібностями та мудрим дідам, першому коханню та справжній чоловічій дружбі. Ти дізнаєшся, наскільки складним, небезпечним і водночас неймовірно цікавим було життя на українському порубіжні. Переконаєшся сам, у який тугий клубок сплелися тут інтереси кількох народів і держав та як складно доводилося твоїм ровесникам та їхнім старшим і молодшим товаришам у хитросплетінні тих історичних перипетій.

Окремими рисами головні герої трилогії Грицько, Санько та Демко чимось нагадують розтиражованих Атоса, Араміса та Портоса, але троє сиріт із українського Степу куди цікавіші! Грицько не просто внутрішньо благородний, як Атос, – він доростає до повної перемоги духу над тілом і стає абсолютним воїном духу – характерником. Санько – не просто затаєний хитрун-інтриган, як Араміс, а насправді володар таємного знання – волхв. А добродушний силач і велет Демко – не лише добродушний здоровань, як Портос, а щиро відданий товариству та народові лицар – богатир.

Заключна книга трилогії – «Джури та підводний човен» вирізняється достовірністю сюжетів та великою кількістю історичних персонажів і батальних сцен. Ти опинишся під стінами Києва, оточеного московсько-татарською ордою, будеш обороняти Переяслав і штурмувати Очаківську фортецю, перепливеш неприступні дніпровські пороги, розкриєш таємниці Хортиці та гайнеш із козаками аж за Чорне море, аби визволити товаришів із турецької неволі. А про дивовижні пригоди невгамовного Телесика, «винахід» підводного човна та бойової машкари, нові звитяжні вчинки Швайки та товариства й говорити не доводиться!

Окремо хочеться привернути твою увагу до чудових ілюстрацій Максима Паленка. Їх можна «читати» ніби ще один текст у тексті, де кожна деталь промовляє, а кожний малюнок приховує в собі власну історію.


Переконана, і тобі, й твоїм батькам, і навіть дідусеві з бабусею буде цікаво з цією дивовижною книжкою. Можливо, комусь із них видасться, що насправді все було не так, і тоді вся родина матиме змогу поритися в численних наукових дослідженнях і довідниках, щоб на власні очі переконатися, що фактично (про історичні події, реальних персонажів тощо) письменник нічого не вигадав. Ну, хіба зовсім трішечки… про вовкулаків, волхвів, характерників і підводного човна…

Наталя Марченко

Дорослому читачеві

Коментарі до статті

daria


Прекрасна книжка. Читали і слухали всі мої внуки - 12, 9, 6.і 4 роки . Кожний знайшов щось для себе. А діти сказали, що в їхньому дитинстві таких книжок на українську тему не було. Я дитячий бібліотекар і також це підтверджую.
biocherv


Насправді дуже класна книга. Та й уся трилогія. Написано легко і невимушено, без пафосу. +100
марина


срочно нужна эта книга
Наталя Марченко


Зайдіть до нашої бібліотеки :)
Або придбайте книжку в будь-якій мережі книгоросповсюдження чи безпосередньо у видавництві А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га.
До речі, 23 квітня у Музеї Шевченка у Києві буде присутній сам письменник - В. Рутківський, який вручатиме свою іменну премію "Джури". Приходьте, матимете шанс на автограф :)