Огляд дитячої літератури Одеси 2016–2018 рр.
24 червня 2018, 20:17   Автор: Інна Іщук

 

Одеса надихає на нові твори. За цей рік книжкова полиця вкотре поповнилася новими виданнями одеських письменників. Це як ґрунтовні спільні збірники для читачів різного віку, так і прозові та віршовані книжки окремих авторів.

Представляємо їх широкому читачеві!

 

ВОЛОДИМИР РУТКІВСЬКИЙ

Рутківський В. Щирик зі Змієвої гори : казк. повість / В. Рутківський ; іл. І. Михайлян. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2018. – 256 с. : іл. – (Серія «Дитячі книги для читання»).

 

Кожні чотириста літ прокидається страшний Змій Горинович і вирушає на полювання. Разом зі своїм другом Костієм Безсмертним вони не тільки розбишакують по довколишніх горах, а й викрадають хлопця, який приїхав у гості до карпатських родичів. На допомогу людській дитині приходять герої з попередніх казок Володимира Рутківського. Ця повість є заключною частиною казкової трилогії, до якої входять повісті «Бухтик з тихого затону» та «Гості на мітлі».

 

ОЛЕКСІЙ НАДЕМЛІНСЬКИЙ

Надемлінський О. Маленька Відьма та Кір : казк. повість / О. Надемлінський ; іл. А. Нечаєвська, Д. Нечаєвська.  – Львів : Вид-во Старого Лева, 2018. – 200 с. – (Серія «Дитячі книги для читання»).

 

Коли дванадцятирічна Маринка надала притулок бездомному коту, вона з подивом дізналася, що має дар чарівниці. Перед дівчинкою постає питання: або стати ученицею Кота, що володіє древньою магією, або жити звичайним людським життям. Марина обирає перше, але навчання несподівано перетворюється на захопливу та небезпечну пригоду, яку дівчинці доведеться пережити зі своїми вчителями та друзями — котячим волхвом Кіром, Домовиком, Коловершею та різними хухликами й китоврасами.

 

ЛЮБОВ КУПЦОВА

Купцова Л. Майка і Смугастик : казк. повість / Л. Купцова; іл. Ж. Миронюк.  – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 96 с. – (Серія «Дитячі книги для читання»).

 

Хто з вас любить читати про котиків і білочок?

А кому подобаються захоплюючі пригоди, веселі й трішечки страшні історії зі щасливим завершенням?

А можливо, хтось хоче знати, як живуть тварини в місті — поряд із нами, в парках і сквериках, на вулицях і в будинках?

Якщо тобі вже цікаво, то ось ця чудово ілюстрована книжечка, рукопис якої став переможцем V Міжнародного конкурсу на кращий твір для дітей «Корнейчуковська премія» в номінації «Проза для дітей молодшого віку», — саме те, що потрібно!

Це цікава невеличка пригодницька повість про двох друзів — викинутого з дому кота Смугастика та руду білочку Майку, котра змалку живе на вулиці. Друзі дізнаються про звичайні дива, що трапляються поряд нас, і дають раду в непростих життєвих ситуаціях, вчаться самостійності та переживають складні незнані почуття.

Тобі буде цікаво прочитати цю книжечку самому й буде про що поговорити з друзями. А ще, певна, ти зовсім іншими очима подивишся на білочок, котиків, їжачків та інших тваринок, які живуть у сусідньому парку.

 

ДМИТРО ШУПТА

Шупта Д. Кіт-одесит : вірші для дітей середнього шкільного віку / Д. Шупта. – Одеса : Друк Південь, 2016. – 55 с. : іл.

 

Назва «Кіт-Одесит» пов’язана з віршем, який розповідає про дійсний випадок, що трапився в одному з одеських кварталів, коли кіт, мешканець грецької родини, яка вирішила виїхати на історичну батьківщину, в останній момент безслідно зник, з’явившись через кілька днів. Всі сусіди одностайно потрактували цю неординарну подію як вияв одеського виключного патріотизму і справно годували залишенця все його життя.

 

 

ВАЛЕНТИНА СИДОРУК

 

Сидорук В. З уроків мови / В. Сидорук. – Черноморск  : Гратек ; Одеса : Елтон, 2018. – 52 с.

 

Автор розповідає про літери, їхній характерах, поведінку, застосування в різних ситуаціях.

 

 

 

ІННА ІЩУК

 

Ищук И. Одесская арифметика : детский путеводитель / И. Ищук ;  ил. Е. Лисютина. – Одесса : СК «УКрферри», 2017. – 20 с.

 

Книга «Одеська арифметика» стала дипломантів трьох конкурсів і визнана кращою книгою на Одещині в номінації «краєзнавство». Це не тільки опис пам'яток у віршах, а й унікальна рахувалочка багатства історії Одеси. Ви знайдете загадки, вірші, завдання, розмальовки та навіть «одессворд»!

 

 

 

Ищук И. Дельфиненок Томи : книжка-раскраска / И. Ищук ; ил. Е. Лисютина. – Одесса : Апрель, 2018. – 16 с.

 

Зворушлива історія у віршах про зустріч дельфінятка Томі з одеського дельфінарію з німим від народження хлопчиком. Та про те, як дельфінятко допомогло вилікуватися хлопчикові Гаррі, якого батьки привели до дельфінарію розважитися.

 

 

 

 

 

Ищук И. Как щенок нашел маму : книжка-раскраска / И. Ищук ; ил. Е. Лисютина. – Одесса : Апрель, 2018. – 12 с.

 

Детективна історія у віршах про щенятко, котре загубило маму. Разом із рудим котом вони прямують на пошуки мами. Під час цієї подорожі вони знайомляться з різними породами собак і врешті-решт, звичайно ж, знаходять маму.

 

 

 

 

Ищук И. Кто в Чёрном море живет? / И. Ищук ; ил. Е. Лисютина. – Одесса : 2017. – 8 с.

 

Книжка-розкладачка. Загадки про риб і тварин Чорного моря. Ілюструвала книгу учениця художньої школи ім. Костанді Єлизавета Лисютіна, створивши унікальний стиль підводного світу.

 

 

 

 

 

Одеська читанка : зб. віршів, казок, оповідань одес. письм. / уклад., ред. І. Іщук ; худож. Л. Дем'янишина. – Одеса : Друк Південь, 2016. – 105 с. : іл., портр.

 

Літературно-художній збірник «Одеська читанка» - збірник віршів, казок, оповідань одеських письменників для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. У ньому зібрані кращі вірші, оповідання, казки сучасних дитячих письменників Одеси, які вчать маленьких одеситів добру, дружбі, патріотизму.

Зокрема тут вміщено поетичні та прозові твори Лауреата Шевченківської премії та низки інших найвищих українських літературних відзнак, корифея української дитячої літератури Володимира Рутківського. Юному читачеві пропонуються вірші та оповідання відомої далеко за межами України дитячої письменниці Інни Іщук. Увійшли до збірника твори визнаного сучасного поета-мариніста Анатолія Качана та пронизані материнськими інтонаціями поезії Галини Могильницької. Красу та багатство рідної мови розкривають вірші Олекси Різниченка. Українському Слову присвячені твори Валентини Сидорук. Довірливою інтонацією та тонкою настроєвістю позначені вірші Дмитра Шупти та Сергія Дмитрієва. Знайдуть свого вдячного читача також мудрі та дотепні поезії Наталі Бутук, Світлани Зубко, Надії Мовчан-Карпусь. Галини Могильницької, Миколи Суховецького. Ігор Геращенко написав для юних любителів шахів захопливу казку»Шахова історія» , а Олексій Надемлінський — не менш захопливу історію під назвою «Дід, дві собаки і я». Викликають зворушення прозові мініатюри Ігоря Потоцького, у яких буденне життя розкриває перед маленьким читачем свій чарівний неминущий бік. Так само повчальні та захоплюючі казкові оповідки Любові Купцової. Є своя родзинка й в уміщених наприкінці збірочки майстер-класах від Олександра Макарова.

 

Одеська Хрестоматія : зб. віршів, оповідань, казок і уривків з повістей одеських письменників / Упр. культури Одес. обл. держ. адмін., Одес. обл. орг. нац. спілки письменників України ; уклад., ред. І. Іщук. – [Одеса : Друк Південь, 2017]. – 236 с. : іл.

 

Книга, в якій зібрані кращі твори дитячих письменників Одеси. В них пісня моря і золотих полів, музика міських вулиць і героїчних мотивів, казка і бувальщина, добре слово, які дарують вам сучасні письменники Одещини. За допомогою літератури вони доносять до підростаючого покоління принципи гуманізму, демократії, патріотизму, вчать любити природу і цінувати свою Батьківщину. Одеська література для дітей має свої особливості і відрізняється своїм приморським колоритом. Дотримуючись її традицій, які заклали Бабель. Катаєв, Ільф і Петров, Багрицький, Олеша, сучасники продовжують наповнювати літературу поетичним художнім словом « Хрестоматія з Дерибасівської» являє собою збірник віршів, оповідань, казок і уривків з повістей одеських письменників. Протягом багатьох років діти навчаються на творах Володимира Рутківського, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка. Морську тему озвучує поет-мариніст, секретар Національної спілки письменників України, творчість якого нерозривно повязана з Одесою Анатолій Качан. Ліричні вірші пише Галина Могильницька. В ігровій формі подає знання про далекі країни Дмитро Шупта. Мовну науку в римах вивчає Валентина Сидорук. Шевченкіану представляють прозаїк Микола Суховецький і поет Микола Палієнко. Розробляє нові сюжети віршів Світлана Зубко. Оспівує природу рідного краю Надія Мовчан-Карпусь. Дітям про звірят розповідає Ігор Бєляков. Голова одеського регіонального відділення НСПУ Сергій Дмитрієв захоплює нас історією про цвиндриків - маленьких іншопланетян, які кумедно наслідують своїх ровесників з Землі. Історії з життя описує Олександр Макаров. Автор популярних в Одесі книг про папугу Соломона і мудру таксу Олексій Надемлінский пропонує уривок з своєї нової повісті. Шкільний світ відкриває Любов Купцова. Перед дітьми і дорослими розгортається широка палітра літературних творів, в яких йдеться про Одесу, про Україну, про минуле, сьогодення і майбутнє.

Інна ІЩУК,

дитяча письменниця

(м. Одеса)

 


Коментарі до статті