Еліна Заржицька. Пригоди динозавриків
7 квітня 2020, 14:46   Автор: Наталя Марченко, Олена Швець-Васіна, Ольга Полевіна

Заржицька Еліна. Пригоди динозавриків : повість-казка. – Харків : Юнісофт, 2020. – 96 с. – (Серія «Найкращий подарунок»). 

 

Як гадаєш – чи не час тобі відволіктися від безцільного сновигання нетрями Мережі та подарувати собі можливість поринути у світ незвичайних пригод?

Адже немає в світі комп’ютера сильнішого за твою УЯВУ!

Отже, якось у давні цікавенні, але страшнючі часи жили собі щирі добродушні динозаврики  – Досвіт і його друзі. Аби зробити світ кращим і допомагати мешканцям лісу вони мріють створити команду рятувальників – До-Ла-До. Та чи вистачить їм відваги і винахідливості? Чи не виявиться зло й тупа сила хитрішими та спритнішими?

Про все це дізнаєшся ось із цієї чудової книжки! А ще вона розповість тобі чимало фактів про світанок нашої планети та її тогочасних жителів.

Чудові малюнки Лєнаи Барді додадуть твоєму читанню яскравих барв і навчать розрізняти усіх-усіх динозавриків за зовнішнім виглядом.

Наталя МАРЧЕНКО.

Дорослому читачеві

Сучасні герої юрського періоду або живіть всі у вірній дружбі!

Видавництво «Талант» (м. Харків)  ще раз підтвердило власний професіоналізм, видавши дитячу книгу Еліни Заржицької «Пригоди динозавриків» із високою майстерністю поліграфії, яка підкреслила живі кольористі малюнки художниці Лєни Барді. Підкупає зі смаком продумана композиція розташування ілюстрацій і животворна обкладинка з різними відтінками зеленої барви – кольору життя..

Еліна Заржицька – одна з яскравих «родзинок» цілого «грона» авторів – членів НСПУ, які присвятили життя творенню дитячої літератури.

«Пригоди динозавриків» – повість-казка, що подарувала стільки мудрих, добрих, кумедних і відважних героїв маленьким і дорослим читачам. Е.Заржицькій притаманні тяжіння до самобутності, до свого почерку, шукання свіжих творчих засобів – вона любить, коли її слово співає, мандрує, дзвенить, сміється, як весняне сонечко, коли в ньому чується і шепіт трави, і гомін папороті, і подих історії, бо герої її казки – динозаври, птерозаври (літаючі ящери), птеродактилі (безхвості птерозаври), тарбозаври (дракони з маленькими руками), зауролофи (ящери-водолази, у яких понад 1000 зубів), бабки-пустельники, плезіозаври та іншы – тварини юрського періоду.

Але починаєте читати – вони поруч, бачте – відчиняються крихітні дверцята, і на зелен-травичку вибігають головні герої – динозаврик Досвіт, птеродактиль Ладочка і бронтозаврик Добрега, малий архелон на ім’я Герой, зауролоф Тодось, бабка-відлюдник, птеранодон Пінтя. Вони цілий ліс обернуть на Казку із захоплюючими пригодами, цікавими мандрами.

Бо Казка – то така країна, з якої ніколи нікому не хочеться йти, де є газета «Вечірній Динозавр», де пікніки без дорослих, де дружба починається з урятування нового друга бронтозаврика із печери, де звичайні події несуть надзвичайні почуття поваги за гостинні й шанобливі стосунки між несумісними істотами – черепахами, археоптериксами, рамфоринхами, фітозаврами на казковому острові, який «...виростав із води як величезна корзина, наповнена яскравими квітами»,  де перемагає дружба над злом і страхом тощо.

Це ніби втілення ідеальних і прекрасних відносин між людьми, між людьми й природою і захоплююча форма пізнання біології, фізики, історії. Здається, що з дитячих років сама авторка мріяла про пригоди, мандри й доля подарувала їй вірних друзів – героїв її казок, друзів по перу. А той, хто ще не знайомий  з героями чарівного світу динозавриків, сподіваємося, схоче прочитати цю книжку.

Побажаймо талановитому автору – Еліні Заржицькій – очікування своїх нових героїв, щоб продовжити мандрівку у велику країну маленьких Казок для дорослих і дітей!

Насамкінець подякуємо всім причетним за Казку, яка, починаючи з обкладинки і до останньої сторінки, випромінює дуже сучасне гасло «Живіть усі у вірній дружбі!»

Олена ШВЕЦЬ-ВАСІНА,

член Конгресу літераторів України.

 

КАЗКА ПРО ДРУЖБУ

Доведено, що знання, отримані в дитинстві, найміцніші. Від того, чому навчать дитину в перші роки, часто залежить її подальше життя.

Казки, легенди, які дійшли до нас із глибокої старовини, – це не розвага для дитини. Кожна історія несе якусь важливу інформацію. До слова, народні казки не так уже насичені добром, як може здатися на перший погляд. У них – вічна боротьба добра і зла, і перемагає найсильніший, найрозумніший, найкмітливіший, найшвидший. Світ наповнений велетнями, драконами й чудовиськами, і потрібно зуміти вижити серед всього цього жаху. Страшні чаклунки і чаклуни намагаються зачарувати прекрасних принцес, злі вовки – з’їсти маленьких дівчаток та їхніх бабусь, біля кожного населеного пункту живе свій місцевий дракон, якого годують дівчатами, але – доля справедлива! – завжди знаходиться сміливий лицар, який переможе його...

Дитина заворожено слухає історії та осягає світ, у якому їй випало народитися... Казки лякають, але в кінці завжди – надія. Казки закінчуються щасливо. Інакше немає сенсу жити.

Це про те, що література для дітей – особлива. Пройшли часи драконів і чаклунів, хіба що у фантастичному фільмі вони виникають, уже нікого не лякаючи. Але головне завдання казок незмінне: дати якомога більше інформації маленькій людині, бо час, відпущений їй для адаптації в цьому світі, обмежений. Пропустиш його – і виросте недотепа, з якою нічого вже не поробиш...

Час блискавично змінює життя, і казки для дітей теж мають змінюватися разом з ним.

Писати для дітей – величезна відповідальність. Кожне слово має бути інформативним. І ще – образним, яскравим. Таким, щоб запам’ятовувалося, інакше маленька людина відключить увагу і не сприйме нічого з прочитаного або почутого.

Великі істини треба доносити зрозумілою їй мовою.

Утім, уміння втримати увагу читача – перше, чим повинен володіти письменник, бо без цього нічого не можливо. І це стосується не тільки дитячої літератури...

Мета – навчити. Дати концентровану інформацію в такій формі, аби дитина її засвоїла.

Давайте проаналізуємо з цієї точки зору повість-казку Еліни Заржицької «Пригоди динозавриків».

З динозавриками маленький читач давно знайомий: сучасні автори з усіх доісторичних тварин саме ними найчастіше населяють мультфільми й казки. Але автор додає до них ще й доісторичну фауну, навмисно зробивши її представників героями повісті. Хочеться відзначити роботу художника: персонажі виписані яскраво, з гумором, вони симпатичні й смішні.

Взагалі-то, повість про дітей, тому події зрозумілі маленьким читачам. Одягнені в костюми древніх істот, вони привабливіші. Заодно дається багато інформації про фауну і флору – так, мимохіть. Малюк запам’ятовує дивовижні назви – бронтозавр, іхтіозавр, археоптерикс тощо. Це – інформація на майбутнє. Тут же їхні «портрети» – і, прочитавши текст, малюк уже орієнтується в тому, які істоти населяли землю багато мільйонів років тому... Через роки він здивує вчителів своїми знаннями...

Це – декорації, але в них уже закладена інформація. Головне – самі герої, їхні вчинки, думки, характери. Головний герой – рожевий динозаврик, який випадково перекинув на себе відро фарби, якою тато збирався пофарбувати паркан, (як тут не згадати про Тома Сойєра!) – милий і допитливий малюк вирушає в захопливу подорож і знаходить друзів. І нехай ці друзі – черепахи, бабки, ящери і плезіозаври, – вони такі ж хлопці, як у кожного у дворі, і вчиняють так само, і потрапляють у різні ситуації, і знаходять з них вихід... Зовсім як люди, – скаже маленький читач.

Уся література, у тому числі й фантастична, про людей. Про їхні характери. Про суть їхніх вчинків. Про їхню слабкість і силу. Про дружбу і взаємодопомогу. Про команду, яка непереможна, бо, коли до тебе друзі поспішають на допомогу, можна здолати все, що завгодно.

Текстом розсипані, наче ненароком, коротенькі фрази-підказки. Як себе вести. Як чистити зуби. Як не боятися зубного лікаря... Та ще багато про що! Це все запам'ятовується мимоволі, поки маленький читач увесь у владі пригод героїв твору...

Саме в умінні попутно вкласти у свідомість безліч інформації і полягає цінність літератури для дітей. Читаючи казочку, ніби розважаєшся. Але разом з тим у відкриту інтересом свідомість проникає багато корисної інформації, яку насильно ніяк не втокмачиш! Усі заклики чистити зуби минуть адресата, а ось у казочці можуть бути почутими.

Як відомо, є увага довільна і мимовільна. У маленьких дітей довільна увага майже неможлива: потрібно змусити себе слухати, зануритися в почуте силою волі, якої у дитячому віці просто нізвідки взятися. І педагогу, і дитячому письменникові важливо вміти користуватися увагою мимовільною – здивувати, зацікавити, установити контакт від свідомості до свідомості і утримувати його якомога довше. І «накачувати» інформацією в той рідкісний момент, коли «шлюзи відкриті» і коли туди хлине лавина необхідних знань. Трохи забарився – і мушля закриється, і ніякими силами туди не пробратися...

У цьому й полягає талант дитячого письменника. У цьому – його цінність.

Я знайома з книгами Еліни Заржицької. У неї цей талант є. Чого варта, наприклад, її книжка «Що ми знаємо про себе». Це просто медична енциклопедія, написана доступною для дітей мовою!

Якщо їй вдалося цікаво розповісти про людський організм малюкам, то в казці про динозаврика розповісти про дружбу, доброту і взаємодопомогу – і поготів!

Візьміть книжку і прочитайте своїм дітям. Це незабутні хвилини – спілкування з дитиною. Ви будете розмовляти втрьох – дитина, автор і мама чи тато. Пройде зовсім небагато часу, і ваша дитина стане самостійною. І наскільки вона буде самостійною, залежить від того, що вдалося вкласти в дитинстві.

Тож нехай це будуть казки про дружбу, про пригоди, про добро і красу!

Ольга ПОЛЕВІНА,

 

м. Кропивницький.


Коментарі до статті